נתניהו שותק מול האנטישמיים

בזמן שנתניהו שותק מול ההתחזקות הכוחות האנטישמיים בעולם – גאה לשתף אתכם בניצחון חשוב שלנו במאבק נגד האנטישמיות ושנאת ישראל.

השבוע השתתפתי בוועידה השנתית של מפלגת הלייבור הבריטית כאורחת של ארגוני התמיכה בישראל במפלגה.

בשנתיים האחרונות נרשמה בלייבור עלייה מדאיגה של התבטאויות אנטישמיות – כמו למשל השוואות בלתי-נסבלות של מדינת ישראל לגרמניה הנאצית.

התקריות האלה לא מייצגות את רוב חברי הפרלמנט והפעילים של מפלגת הלייבור – אלא מיעוט קיצוני וצעקני, והחובה שלנו כישראלים ויהודים היא להילחם בו ללא פשרות.

וזה בדיוק מה שעשינו. לשמחתי, הוזמנתי לוועידה כדי לסייע למאמצים של הארגונים היהודיים להעביר סדרה של החלטות רשמיות במוסדות המפלגה שמחמירות משמעותית את הפיקוח והענישה על התבטאויות אנטישמיות.

זה היה רגע שראוי להתגאות בו: מחנה פוליטי שמגלה מספיק אומץ כדי להסתכל פנימה ולעקור מהשורש תופעות מכוערות שלא תואמות את תפיסת העולם שלו.

באותו זמן התביישתי כל-כך לשמוע מפוליטיקאים, עיתונאים ופעילים את השאלה הבאה: איך זה שנתניהו שותק מול התחזקות האנטישמיות בארה"ב (צעדת הניאו-נאצים בשארלוטסוויל) ובאירופה (ההצלחה ההיסטורית של מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה)?

התשובה מצערת. כשנתניהו וחבריו להנהגת הימין רואים גילויי אנטישמיות בעולם, הם קודם כל שואלים אם זה מגיע מימין או משמאל, ורק אז מחליטים אם מתאים להם להביע עמדה. כשמדובר במפלגות ימין או מדינות המובלות על-ידי הימין, הם לרוב פשוט סותמים את הפה ומתקפלים מפחד להרגיז את החברים שלהם.

אנחנו לא בוחרים מתי להתנגד לאנטישמיות לפי האינטרס הפוליטי שלנו. אנחנו פשוט נלחמים בה בכל זירה, תמיד. כך מצופה מכל מנהיג ישראלי אחראי. כשישראל לא מציבה גבול ברור לתופעות אנטישמיות בעולם, היא נותנת להן לגיטימציה.

המאבק באנטישמיות רחוק מלהסתיים. עם זאת, אסור לשכוח שיש לנו בעלי ברית קרובים בעולם.

כשאנחנו מגיעים עם רצון אמיתי לקדם את פתרון שתי המדינות כדי לחיות בישראל בטוחה יותר, ומוכנים לשתף פעולה עם החברים שלנו בקהילה הבינלאומית, במקום סתם להתבכיין כל הזמן על כמה העולם נגדנו – אפשר להגיע להישגים גדולים.

סתיו שפיר,
0 תגובות