טקס "ממלכתי" של ממשלת הימין

הערב יתקיים אירוע השיא של חגיגות היובל לכיבוש, בטקס "ממלכתי" של ממשלת הימין בגוש עציון. זוהי הדגמה מופתית לאופן שבו המושג "ממלכתי" התרסק ואיבד ממשמעותו תחת שלטון הימין. הרי מדובר בטקס שהוא לא רק פוליטי, אלא גם מפלג ומתלהם. טקס שמעלה על נס את הלאומנות והמשיחיות, שלא יתרום לחיזוק מעמדה של ישראל בין מדינות העולם, אלא יסכן אותה וידגיש את המחלוקת בעם ולא את המשותף. 

צקצוקיה והשתלחויותיה של השרה רגב לא ישנו את האמת: במקום לדאוג לתרבות ישראלית נגישה, חופשית ומגוונת - היא מעדיפה להוציא עשרה מיליון שקלים על הלבנת מפעל ההתנחלויות. להרים חגיגת ריבונות מדומיינת בשטחים הנשלטים במשטר צבאי, והכל תוך שימוש מופרך והפוך במונחים כמו 'ביטחון', 'ציונות', 'דו קיום' וכמובן 'ממלכתי'.

לעומת היועמ״ש מנדלבליט שמכשיר את השרץ המפלג והמתלהם של הימין במסע התקרנפות על אירוע השיא של חגיגות היובל לכיבוש, נשיאת בית המשפט נאור השכילה לראות מבעד למכבסת המילים ולהימנע מהכשרת השרץ כשהחליטה שלא לאשר השתתפות של נציגי הרשות השופטת, וכך כתבה: "מערכת בית המשפט נמנעת מהשתתפות בכל אירוע שנוי במחלוקת ציבורית, ובפרט כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד." צודקת. ההתעלמות הבוטה מהמחלוקת הפוליטית סביב הישארותנו בשטחים שנכבשו בעת מלחמה, ומה שעלול להביא לחיסולו של החזון הציוני- מדינת לאום לעם היהודי עם שוויון לכל אזרחיה, אינו ראוי להיקרא טקס ממלכתי. 
 
אז במקום "לחגוג" 50 שנות שלטון צבאי על מיליוני פלסטינים, הגבלת חופש תנועה ומחסומים, הפרת החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם, בנייה בלתי חוקית וגזל קרקעות, השחתת המוסר היהודי והישראלי, וכרסום יסודות הדמוקרטיה הישראלית, שלא לדבר על הכרסום בביטחון האישי וסיכון חיילינו ללא צידוק אסטרטגי - עדיף שנחגוג בקידום תהליך השלום והגעה להסדר מדיני, היפרדות מהפלסטינים והמשך בנייתה של ישראל כמדינה דמוקרטית שוויונית ומשגשגת. אם לא נעשה זאת, כהרף עין נגיע ל"חגיגות" המאה.

מיכל רוזין,
0 תגובות