עד היום פותח מאגר אחד

אין הזרמת גז לישראל. ולא ל-24 שעות ולא ל-48. התקלה במאגר תמר היחיד שמפותח בישראל, תתוקן אולי עד סופש הבא. עד 10 ימים. אולי. לכו תדעו, בהתחלה אמרו 24 שעות. 
מה זה אומר? זיהום אוויר אדיר בגלל ייצור חשמל מפחם וסולר במקום מגז, זה אומר אספקת חשמל שוטפת בסכנה בגלל המעבר לדלקים חלופיים, זה אומר שאין ביטחון אנרגטי. יוק. תלויים על בלימה.

בואו נדבר רגע על המושג "יתירות" בגז: הכוונה לכך שתמיד יהיה גיבוי לאספקת גז. לא מאגר אחד לא אסדה אחת לא צינור אחד. כך שבמקרה של תקלה שיהיה פלאן B. גיבוי. ובישראל? בדיוק הפוך.

בישראל פותח עד היום מאגר אחד, יש אסדת טיפול אחת, וצינור אחד. אפס יתירות. מי אחראי לזה שלמדינה עם גז ל-40 שנה יש כרגע אפס גז? משרד האנרגיה.

מאגר לויתן התגלה בסוף 2010. היה ברור שיש לו פוטנציאל מסחרי, הוא היה המאגר הכי גדול בעולם(!) שהתגלה בעשור. האם הוא הוכרז מיד כתגלית? מה פתאום. זה לא התאים לנובל ותשובה שרצו לשמור אותו כקלף. 

4 שנים עד שהוכרז תגלית מסחרית. החברות החזיקו אותו כל הזמן כבן ערובה לסחיטת הטבות מהמדינה: ביצוא, מיסוי, שמירת המחיר המונופוליסטי, הכשרת יצירת המונופול.

רק ב2014 הוכרז לוויתן כתגלית, ורק אז החל לדפוק שעון החוק שמורה לפתחו תוך 3 שנים. ואז עוד דחייה במתווה וקבלו מאגר שיפותח ב-6 שנים איחור. אמור להתחיל לספק גז רק ב-2020.

בינתיים, מרוב חגיגת מתנות לטייקוני הגז וניהול משק האנרגיה על פי צרכיהן, המדינה מעולם לא עשתה תכנון למשק האנרגיה. תכנית אב לתכנון כולל היתה אמורה ב2014. חה‏. הצחקתם. לא יצאה מעולם.

מיד אחרי החג היכונו למתקפת תעמולה מי אחראי לכך שאין גז בישראל, ושאנו בסיכון אנרגטי דרמטי וזיהום נורא לנשום. הם יגידו שזה "המתנגדים". ברור. אם זה לא היה נורא היינו צוחקים.

אבל האמת היא פשוטה: משרד האנרגיה מנהל שנים את המשק בהתאם לאינטרסים של נובל ותשובה. כל הרגולציה התעקמה לטובתם. ומי שחתום על המשבר הזה אלה כל הרגולטורים שפעלו בנושא הגז.

וכשיש שורה של החלטות רגולטוריות שפועלות לטובת הטייקון, ובסופן פרדוקסים כמו גז מיבוא שזול יותר מגז מקומי או אפס גז למשק בזמן תקלה - יש לזה רק הסבר אחד: שחיתות.

אורלי בר-לב,
0 תגובות