"יהללך זר ולא פיך"

ביבי נואם בחסד עליון. יש לו גם הישגים מדיניים בהרחבת הקשרים עם אמריקה הלטינית ואסיה, ובעיקר סין והודו. הצלחה ממשית וחשובה.

הוא קצר-מועד וזורה חול באשר לארצות הברית. דונאלד טראמפ הוא אדם שמאיים ולא יעשה כלום. אין כלום כי אין כלום. רק מלים. אם למרות הכל יפעיל את ממשלו לקדם הסכם עם הפלשתינים ביבי יידע להסתייג ממנו, סמכו עליו.

אבל ביבי גרם לנו נזק בלתי הפיך באמריקה. בהתערבותו הגסה למען טראמפ הוא שבר את הקונסנסוס האמריקני שהתקיים בשתי המפלגות הגדולות לתמוך בישראל. חלק ניכר מהמפלגה הדמוקרטית אבד לנו. כל עוד טראמפ נשיא - לא נורא; כשהנשיא המוזר הזה ילך הביתה - הנזק יהיה חמור ביותר.

גם תוכן הנאום המבריק שלו שגוי בחלקו. (כמובן לא בביקורתו הצודקת והמשותפת לכולנו בעניין איראן.) מפני שהוא יהיר, מפני שהוא טוען כי היהודים הם כל-יכולים והעולם צריך ללמוד מהם ולהוקירם ולהכיר להם תודה, ולמרות שבמידה רבה זה נכון - נאום בתוכן כזה משחק לידי האנטישמים הטוענים כי היהודים שתלטנים ויהירים. כך בדיוק שמענו מהם מאז ימי אבות הכנסייה, וכדאי לזכור גם את דברי שארל דה-גול בבגידתו בישראל בדברו על היהודים כעל עם יהיר ושתלטן.

זה כמובן לא נכון. אבל זה משרת את הגרועים בשונאינו בכל העולם. ביבי לא למד את הכלל לפיו "יהללך זר ולא פיך." 

דן מרגלית,
0 תגובות