הוקם מרכז המורשת הבדואית

תמונות: דוברות המשרד לשוויון חברתי

התקיים טקס להנחת אבן פינה במעמד השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, להקמת מרכז מורשת להנצחת המורשת הבדואית ביישוב שבלי אום אל-ע'נם למרגלות התבור. מרכז המורשת אשר יוקם במימון המשרד לשוויון חברתי כחלק מיישום החלטת ממשלה 1480, יהווה עוגן תרבותי המשמר ומנציח את המורשת הבדואית, לרבות המורשת הצבאית של הבדואים במדינת ישראל. סך עלות הקמת מרכז המורשת נאמדת ב-6 מיליון שקלים.  

במהלך גיבוש החלטת הממשלה 1480 לחיזוק כלכלי - חברתי של הישובים הבדואים בצפון אשר מובילה הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים במשרד לשוויון חברתי הוחלט ביחד עם ראשי הרשויות הבדואיות בצפון להתמקד בפיתוח כלכלי תיירותי ולמתג את היישוב שבלי אום אל-ע'נם כיישוב תיירותי. היישוב, השוכן למרגלות הר תבור ומונה  כ 6400 תושבים, נמצא באשכול סוציו-אקונומי 2 והוא מורכב משני יישובים קטנים: שבלי הגדול ואום אל-ע'נם הקטן .הסמיכות לאתרי הנצרות הקדושים בהר תבור ולשמורת טבע מיוחדת ביופייה הבליטו את הפוטנציאל הטמון ביישוב להתפתח כיישוב תיירותי עם עוגן תרבותי המשמר ומנציח את המורשת הבדואית. לאור האמור לעיל ולאור העובדה כי מדי שנה מבקרים בהר תבור כ 300,000 צליינים ועוד עשרות אלפי מטיילים ישראלים, מרכז המורשת יהווה אבן שואבת ויביא לכפר תיירים ומטיילים להכיר את המורשת הבדואית המפוארת, יאפשר חוויה תרבותית אינטראקטיבית מרתקת ויהווה מאיץ לפיתוח כלכלי תיירותי של היישוב.  מרכז המורשת יהווה גם מונומנט אדריכלי ייחודי אשר ישקף בצורתו וגם בתכניו את התרבות הייחודית לבדואים בצפון הארץ. גודל המבנה המתוכנן הוא כ 650 מ"ר על שטח בגודל 1500 מ"ר הנמצא בבעלות רמ"י במיקום מרכזי ביישוב ולצד הדרך המובילה להר תבור.

השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל: ״האוכלוסייה הבדואית בצפון משרתת בצבא, משלמת מיסים ונושאת בנטל. הקמת מרכז המנציח את המורשת הבדואית המפוארת תהווה אבן שואבת לתיירים ומנוף כלכלי באזור , והינו צעד נוסף ביישום התוכנית לחיזוק כלכלי- חברתי של היישובים הבדואים בצפון. חובתנו לסייע בסגירת הפערים בין המגזר הבדואי לכלל החברה בישראל ולתת מענה לסוגיות רבות שיש בהן להביא לשיפור באיכות החיים של האוכלוסייה".

יישום החלטת ממשלה  1480 :

החלטת ממשלה מס' 1480 בהובלת השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, ובשותפות עם פורום ראשי הרשויות הבדואיות ומשרדי הממשלה התקבלה ב17 במאי 2016, וקיבלה תוקף של החלטת ממשלה ב 02 ביוני 2016 בהיקף של כ 900 מלש"ח לחומש. ביישום ההחלטה שותפים 16 משרדי ממשלה הן ברמת המטה והן ברמת המחוזות,  וכיום היא נמצאת בעיצומה של השנה השנייה ליישומה. יצוין, כי התקציב הכולל אשר הושקע ביישובי התכנית במסגרת ההחלטה במהלך 2016 הסתכם בכ 168 מלש"ח, זאת על אף החודשים הבודדים שעמדו ליישום התכנית ב 2016, ולאחר אישורה בממשלה ביום 02 ביוני 2016. נכון לספטמבר 2017 הושקע תקציב כולל של 192 מלש"ח ביישובי התכנית בתחומי תשתיות, תחבורה, חינוך, רווחה וביטחון פנים. עד סוף השנה צפויה השקעה בפועל של יותר מ 200 מלש"ח.

כפיר אוחיון,
0 תגובות