לקראת ועידה בינלאומית בספטמבר 2018: נתניהו נועד עם נשיא מצרים

ההכנות לועידה בינלאומית בספוטמבר 2018 מתקדמות: ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הלילה בניו-יורק שורה של פגישות מדיניות..

הוא נפגש עם נשיא פנמה חואן קרלוס וארלה, ושוחח עמו על החשיבות שישראל רואה בחיזוק שיתופי הפעולה בין המדינות ועל ההזדמנויות הרבות הגלומות בשיתוף פעולה זה. שני המנהיגים הזמינו איש את רעהו לביקור

לאחר מכן נפגש ראש הממשלה נתניהו עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, ודן עמו בחיזוק שיתופי הפעולה הכלכליים בדגש על הגנת סייבר, פתיחת קו תעופה ישיר ועוד. 

אבה הזמין את ראש הממשלה נתניהו לטוקיו.

פגישה חשובה ביותר הייתה לראש הממשלה עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. השניים ניהלו במשך כשעה וחצי שיחה מקיפה על הבעיות באזור.

מלשכת ראש הממשלה נמסר שהנשיא א-סיסי הביע רצון לסייע במאמצים להשגת שלום בין ישראל לבין הפלסטינים ובאזור.

כלי תקשורת במצרים דיווחו שא-סיסי הדגיש בשיחתו עם ראש הממשלה את הצורך בפיתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון שתי המדינות. עוד דווח כי נתניהו אמר לא-סיסי כי הוא מעריך את חשיבותה של מצרים בשמירה על הביטחון האזורי.

אתמול נפגש נתניהו עם פרופסור קלאוס שוואב, יו״ר ה-World Economic Forum, אשר מארגן את כנס דאבוס מדי שנה.

ראש הממשלה נתניהו שוחח עם שוואב על השינויים הכלכליים הגלובלים ועל ההזדמנויות עבור מדינת ישראל, וסקר את החשיפה של ישראל לשווקים כלכליים חדשים בשנתיים האחרונות.

פרופ' שוואב הזמין את ראש הממשלה נתניהו לכנס דאבוס בתחילת השנה הבאה.

בהמשך הערב אתמול נפגש נתניהו גם עם נשיא ארה"ב. לאחר הפגישה נתניהו התייחס לשיחתו עם טראמפ ואמר כי יש שינוי בגישה של הממשל האמריקני כלפי איראן ומדיניות זו מביאה לשינוי בזירה הבינלאומית.

נתניהו אמר: "נפגשתי עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ -- הברית בין ארה״ב וישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר. יש הסכמה ברורה שהסכם הגרעין עם איראן הוא הסכם גרוע".

בפתח פגישתו עם נשיא ארה"ב אמר נתניהו: 

"אני רוצה לומר שתחת מנהיגותך, הברית בין אמריקה וישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר, מעולם לא הייתה עמוקה יותר. זה בא לידי ביטוי גם בדרכים שאנשים יכולים לראות וגם בדרכים שהם לא יכולים לראות, אז אני רוצה להודות לך על כך. באותה מידה, אני מצפה לדון איתך במה שאתה מכנה בצדק "הסכם הגרעין הנורא" עם איראן ובאופן שבו ניתן לבלום את תוקפנותה ההולכת וגדלה של איראן באזור, בייחוד בסוריה. כפי שאמרת, אנו נדון בדרכים בהן נוכל לממש את ההזדמנויות לשלום בין ישראל לפלסטינים ובין ישראל והעולם הערבי. אני חושב שהדברים הללו הולכים יחד, ואנו מצפים לדון באופן שנוכל לקדם את שניהם.

לבסוף, אנו עומדים לשאת דברים מחר באו"ם, ואני רוצה לומר שתחת הנהגתו של הנשיא טראמפ, עמדתה של אמריקה כלפי ישראל באו"ם היא חד משמעית, חזקה, ברורה וחדורת אמונה, ואני רוצה להודות לך, בשם עם ישראל ובשם ידידיה הרבים של ישראל ברחבי העולם.

וכמובן, כפי שאתה יודע היטב, השבוע חל ראש השנה היהודי, אז אני רוצה לאחל לך, לקהילה היהודית האמריקאית, ליהודים בכל מקום ולאנשים בכל מקום, שנה טובה, שנה של אושר ובריאות. תודה, אדוני הנשיא".

 

אורי רבינוביץ,
0 תגובות