"התנהלות כחלון היא הפקרה פושעת"

"משרד האוצר, שנמצא כאן מעבר לכביש, לא ראה לנכון אפילו לשלוח נציג לדיון החשוב הזה. מדובר בזלזול וביוש לא רק של הכנסת, אלא של הציבור הישראלי כולו", אמרה יו"ר הוועדה למאבק בסמים, ח"כ תמר זנדברג, בדיון על סירוב משרד האוצר לחתום על מיסוי האייקוס, מוצר הטבק החדש.

היא הוסיפה: "ההתנהלות של כחלון היא לא פחות מהפקרה פושעת של הציבור, והכל בשם העיקרון הפופוליסטי של 'לא להעלות מסים'. אם שר האוצר רוצה להגן על השכבות החלשות, הוא צריך לחתום על הצו שמונח על שולחנו, ולהטיל את המס המתבקש בחוק על ה'אייקוס' – מוצר טבק רצחני ומסוכן"

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת: "הייתי בטוח שסיימנו את המאבק הזה בהצלחה לאחר ששינינו ב-180 מעלות את עמדת שר הבריאות. 8,000 ישראלים מתים בשנה מעישון. אני בן שכול. תוך 3 שנים קורבנות הטבק יעלו במספרם על כל הנופלים במלחמות ישראל. זוהי שואת הטבק והטירוף הזה חייב להיפסק. זו אמרוה להיות משימה מספר אחת של השר כי זה אויב מספר 1".

ד"ר יעל בר זאב, החברה למניעה וגמילה מעישון: "נמצא שהעלאה של 10% במחירי סיגריות מביאה ל-4% ירידה בעישון בעולם. מודל מתמטי שהותאם לישראל מצא שהעלאת מחיר כזו בארץ תביא לירידה בעישון של בין 6 ל-12%. כל אחוז זה 10,000 איש שלא יתחילו או יפסיקו לעשן. זה אומר ש-6000 איש לא ימותו בטרם עת".

ח"כ מיקי רוזנטל: "אין דבר כזה בריא קצת ואין מוצרים בטוחים בכלל. יש עשן שמסרטן רק 10? אין מספיק מחקרים. עיקרון הזהירות המונעת אומר שהאייקוס הוא מוצר טבק. נקודה. זה שזה מזיק פחות לא מעניין. אם אדם ימות אחרי 8 שנות עישון ולא אחרי 4, אז הכל בסדר? פילים מוריס נוקטת תרגיל טרמינולוגי  - 'מזיק פחות'. זה כמו להגיד שוחד זה לא בסדר, אבל קצת שוחד זה לא נורא".

צבי הרציג: "הבעיה העיקרית זו הבעירה. ממליצים גם למטופלי קנאביס לאדות את החומר ולא לעשן אותו. אנחנו יודעים, כי נבדקו הכימיקלים המומלצים לבדיקה על ידי הFDA, שכל החומרים באייקוס מופחתים לעומת סיגריות".

ענת יום טוב, שירותי בריאות כללית: "אנו תומכים במיסוי האייקוס. אנו משקיעים המון כסף וזמן בסדנאות גמילה וההיצע שלנו עולה בהרבה על הביקוש. אנו נאבקים לגייס משתתפים, וגם מהמעטים שנרשמים, הרוב לא מגיעים לסדנאות. רוב המעשנים לא רוצים להפסיק לעשן והחלום שלהם הוא שיוכלו להמשיך לעשן ללא נזק. לכן כשמוכרים להם אשליה של נזק מופחת זה מאד מפתה".

אביטל פאטו בן ארי, האגודה למלחמה בסרטן: "מי שהתחיל לעשן מאד קשה להביאו לגמילה מוצלחת, לכן הדרך הטובה ביתור היא למנוע התחלת עישון בכל דרך. העלאת מחיר הסיגריות הוכחה כמצליחה להפחית עישון. זה שאין מסוי על טבק לגלגול הביא לכך שהיום הצעירים מגלגלים בכל מקום".

פרופ' צבי פרידלנדר: "לקח לי זמן להבין איפה האייקוס התחכם לנו. כרופא ריאות אני עומד יום יום מול אנשים שאני מאבחן אצלם סרטן ריאות או COPD (מחלת ריאות חסימתית כרונית). אנו נלחמים מול ועדת הסל על עוד 3 או 5 מיליון לתרופות חדשות עבור האנשים האלה, שבעה שהמיסוי על סיגריות עומד על 6 מיליארד".

שגית לוי,
0 תגובות