לפיד: "יש המון כסף, אין גרעון"

דיון פגרה במליאת הכנסת: התעללות הממשלה בנכים.

ח"כ אילן גילאון לא צריך פרופסורים או ועדות, צריך פשוט לסיים את החקיקה. שאנשים לא יצטרכו להתלבט בין פרוסה לפרוטה ח"כ איציק שמוליהממשלה רואה בנכים נטל, הממשלה גוררת את הנכים כמו סמרטוטי רצפה ברחוב ח"כ דב חנין נכה הוא לא חצי בו אדם. הסטנדרט הנכון הוא גם סטנדרט  אפשרי - יש כסף ח"כ יאיר לפיד אני הייתי שר האוצר, אני מכיר את המספרים - יש כסף שהם מעדיפים לתת לעצמם במקום לנכים שר הבריאות יעקב ליצמן תכנית הממשלה תיתן מענה מידי לנזקקים ביותר, תשפר את מצבם של בעלי מוגבלויות ותסייע בשביל שיוכלו להשתלב במעגל העבודה.

להלן מתוך הדברים שנאמרו במליאת הכנסת (הנאומים המלאים יפורסמו באתר הכנסת בחלק מפרוטקול המליאה.)

ח"כ אילן גילאון – לפני 7 חודשים עבר במליאה בקריאה טרומית באופן מאוד חוק פשוט – השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. הצעת החוק עברה, יום אחרי ציון יום הנכה הבינלאומי. לאחר שהחוק עבר בטרומית, לא צריך פרופסורים או ועדות, צריך פשוט לסיים את החקיקה. נגשתי לראש הממשלה, ואמרתי אולי תלך על חלוקה צודקת - קחו את הקרדיט. הוא אמר לי בעצם "לא היה כלום כי לא יהיה כלום.." הגענו לפגישה עם ח"כ דוד ביטן שהגיע למסקנה שזה צודק. הגענו להבנות שעיקריהן; הקצבה תעלה ל 4000 ₪ , הקצבאות יעוגנו במנגנון ההצמדה שיעבוד באופן קבע. תהיה אוניברסליות מוחלטת, לכל הנכים. על כך הסכימה כל הכנסת חוץ מאחד, בנימין נתניהו. הדבר הזה איננו קורה. צריך להגיע למצב שאנשים לא יצטרכו להתלבט בין פרוסה לפרוטה. אל תספרו לי שבית המשפט עושה פלסטר מהכנסת. ממשלת ישראל עושה צחוק מ 119 חברי כנסת.

ח"כ איציק שמולי המהלך הזה לא יאפשר רווחה גדולה מידי או עושר מופלג. זה בסה"כ יאפשר קיום מינימלי. חומה של אטימות ורוע מצד הממשלה. הממשלה מתעללת בנכים, משפילה, מבזה ובעיקר משקרת שהיא מניחה מתווה אחרי מתווה ובסוף נסוגה מכל ההצעות. הממשלה רואה בנכים נטל, הממשלה גוררת את הנכים כמו סמרטוטי רצפה ברחוב. אנשים עם מגבלות הם קודם כל אנשים ורק אחר עם מוגבלות. הם שווי זכויות ולא כך המדינה מתייחסת אליהם. נכון זה עולה לא מעט כסף. הייתי שואל את ראש הממשלה מתי הניצחון הכלכלי מגיע לנכים, למיליון הישראלים שחיים מתחת לקו העוני? אתה אומר שהכלכלה הישראלית היא כלכלה מנצחת. האם זה לא הזמן להפעיל את מידת החסד..

שר האוצר מדבר על עודפי גביה של 5 מיליארד שקל, יש נטו משפחה, מתי יבוא נטו נכים? האם הם לא חלק מהאג'נדה החברתית? המאבק של הנכים, יותר מכל דבר אחר, מעמיד למבחן את החלום של המדינה הזו ומה שהיא רוצה להיות. אני רוצה שנצליח לא רק בשבילם אלא בשביל החברה הישראלית כולה.

ח"כ דב חנין הגיע הזמן שנתכנס כאן כדי לשמוע וכדי להשמיע את צעקתם של הנכים. זה אחד המאבקים הצודקים והנכונים שקיימים כאן. המובן אלי חייב להיאמר. נכה הוא לא חצי בו אדם. כאשר הגענו למסקנה שכדי שאדם יתפרנס בכבוד 5000 שקל זה המינימום בדיוק את אותו הדבר צריך להבטיח לנכים. זאת דרישה מינימלית. אנחנו רצף של אטימות של מריחה ושל שקרים. כל כך הרבה ניירות ואפס פתרונות. כשנאנחנו מדברים על הנכים, אנחנו מדברי על עצמנו, באיזה חברה אנחנו רוצים לחיות, אילו נורמות אילו ערכים? אני מסכים, גם לנכים וגם לקשישים, לכל אותם שאינם יכולים לעבוד, מגיע מינימום של הכנסה כי מתחת לזה אי אפשר לחיות בכבוד.

הסטנדרט הנכון הוא גם סטנדרט  אפשרי - יש כסף. כאשר ראש הממשלה בוחר צוללת שהצבא מודה שהוא לא צריך אותם, כאשר הוא מחליט לגזור כל מבנה בעמונה ולהעביר אותו זה סדר עדיפות מוטעה שגוי ובעייתי. כשהממשלה מספרת שאין כסף – הממשלה אומרת שבני האדם שחיים בארץ שווים פחות ויש אינטרסים שיותר חשובים. זה סוגיית כבודה של הכנסת, הבית הזה החליט להעביר את הצעת החוק הזו, ברוב, בקריאה טרומית. ומאז אנחנו מצפים

ח"כ יאיר לפיד: יש רק סיבה אחת שבגללה המדינה יכולה להגיד לנכים שהיא לא מעלה את הקצבה לגובה שכר המינימום. רק אם אין כסף! אם המדינה הייתה במצב שאין לה כסף, הינו אומרי לנכים אנחנו מצטערים אבל אין. אבל יש כסף. למדינת ישראל יש המון כסף, אין גרעון, אין בור תקציבי. יש מיליארדים בקופה. אני הייתי שר האוצר, אני מכיר את המספרים - יש כסף שהם מעדיפים לתת לעצמם במקום לנכים. המדינה לקחה את הכסף שלנו והחליטה לבזבז אותו על עצמה. זה הכסף שלנו שישאילו אותנו מה אנחנו מעדיפים. ישתנו למפלגות ועסקנים או לנכים? לשרים שמפרסמים את עצמם יש הרבה כסף, לסיוע לראשי ערים המזוהים עם הליכוד יש הרבה כסף. פתאום לנכים אין כסף. מציעים להם השתתפות בצער. מי שיודע לסחוט מקבל – מי שצריך לא נשאר לו. מה זה אומר על הערכים? הכסף קיים הגיע הזמן לתת אותו למי שצריך אותו באמת.

שר הבריאות יעקב ליצמן אני רק שר הבריאות ואני רק שליח של ראש הממשלה, אני אקריא מה שהכינו לי. הביצועים הטובים של המשק יצרו הזמנות לשיפור מצבם של בעלי המוגבלויות. שר האוצר ביקש מפרופ' זליכה להגיש המלצות ובעקבותיו ישב  הצוות הממשלתי  בראשות פרופ' שמחון ונציגים והם החליטו על עקרונות הבאים שהוצגו בישיבת הממשלה ב  3.9:

לאחר החגים תובא לממשלה הצעה לשיפור דרמטי של בעלי המוגבלויות
תוך 4 שנים תהיה תוספת של 4 מיליארד ₪ לתקצוב בעלי המוגבלויות
הכנסתם של נכים שלא יוכלו לעבוד תועלה ל  3200 ₪
קצבתם של נכים קשים תעלה ל – 4000 ₪
לא תקוזז קבצת נכה עובד עד להכנסה של  ₪ 4200
יהיו הקלות נוספות

התכנית תיתן מענה מידי לנזקקים ביותר, תשפר את מצבם של בעלי מוגבלויות ותסייע בשביל שיוכלו להשתלב מעגל העבודה. התכנית תאושר בחקיקה כנדרש.

השר ליצמן: אני רוצה להתייחס לדברים של ח"כ יאיר לפיד, שר האוצר הקודם. הוא רצה לתת 3 מיליארד שקל למע"מ אפס - הוא לא נתן שקל אחד לנכים.

ח"כ יאיר לפיד – עדיף לשקר פחות לפני ראש השנה – לא היה אז כסף!

השר ליצמן: היה לך כסף, היה לך 3 מיליארד שקל, נלחמנו בוועדת הכספים רצית לבזבז ולא נתת לנכים.

ח"כ דוד ביטן – בהבנות הסכמנו שתובא הצעת החוק ממשלתית ותחילת ביצוע בינואר, משום מה כל העלהום הזה.

לא משנה מה הממשלה תביא, הקצבאות יאושרו רק לפי המתווה שאושר על חברי הכנסת – זה מה שיהיה. על המתווה הזה ראש הממשלה הוציא הודעת תמיכה בכל הנושא שעליו סוכם בכנסת. אין שום מקום להתקפות על ראש הממשלה ושר האוצר שתומכים במתווה שעליו הסכמנו.

ח"כ אלי אלאלוף הנושא חייב להשתנות לטובה.  בצורה רב שנתית ולא מהכנסה חד פעמית כדי שתוכלו לחיות בכבוד. קיבלנו החלטה בסיעה להגיש הצעת חוק שתתקן את הקצבאות של הנכים נהיה מוכנים אחרי החגים. זה מוכן, נעשה הכל המאבק שלכם, הוא המאבק של כולנו.

יש לי בקשה- תנוחו. נמשיך נעשה את המאבק בדרכים הפרלמנטריות.

ח"כ יעקב אשר – לתמוך באנשים החלשים זו המחויבות. ואני שואל איך יכול היות אדם שהיה שר אוצר שנתיים וחצי לבוא בטענות? אל תגיד שלא היה לך כסף,.

ח"כ קארין אלהרר-  הצעה אופרטיבית – אין אחד שחושב שאין מקום להעלות את הקצבה. הדבר טעון דיון בוועדה. צריך לעבור תהליך דמוקרטי סדור. בואו נראה רצינות, כוונה עם מעשים. אני מציעה  שהוועדה תתכנס, מיד אחרי ראש השנה לדיון ראשון בהצעת החוק.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: אני מתחייב לא לנוח ולא לשקוט אם זה לא יתקדם, לא יתקדם שום דבר אחר .

ח"כ יואל חסון: מי שעוצר את זה – הוא ראש הממשלה

ח"כ יוסוף ג'אברין:   הגיע הזמן שבקואליציה לא רק יצהירו אלא גם יבצעו. הכסף קיים וזו שאלה של סדרי עדיפויות.

ח"כ נורית קורן: אני יודעת כמה זה קשה להתנהל במשפחה עם בעל מוגבלות, אנחנו צריכים להגדיל את הקצבה וגם לעודד לצאת לעבודה. צריך  לשנות את חוק לרון שגם מי שיוצא לעבוד – הקצבה לא תרד. גם מי שעובד הנכות לא נעלמת.

49 חברי כנסת תמכו בהעברת הנושא לדיון נוסף בוועדה –ולא היו מתנגדים. ועדת הכנסת תכריע איזו ועדה תדון בנושא.

הצעה לסדר: המשבר המתמשך במחלקה המחלקה ההמטואונקולוגית בהדסה עין כרם.

חברי הכנסת קבלו על הפרשייה שמתמשכת כבר יותר ממאה ימים.

ח"כ אילן גילאון מחברי הכנסת המציעים "אני לא יודע מי צודק אבל זה לא מעניין אותי, משום שבאמצע יש ילדים קטנים, ילדים חולים, ואם יש דבר אחד שהוא חסר תקנה – זה חיים של ילד"

שר הבריאות יעקב ליצמן:  המחלקה בהדסה פועלת באופן סדיר. הטיפול הינו משביע רצון. כיום מאושפזים במחלקה 15 מטופלים מתוך 17 מיטות הנמצאות במחלקה. גם בנושא המרכזי שהעלו הרופאים הנוטשים, ניתנו הנחיות להפרדת מנותחים ילדים ומבוגרים וההנחיות בוצעו על ידי הדסה.

משרד הבריאות מממן הסעות לחולים שטופלו בעבר במחלקה ובחרו להמשיך את הטיפול בבתי חולים אחרים.

אין שום סיבה לדיון זאת פשוט יחצנות.

ח"כ אילן נחמיאס ורבין בא לא נעשה שיימניג לרופאים. אני מבקשת שתפעל להחזיר את הרופאים שיושבים בבית והמערכת צריכה אותם.

14 חברי כנסת תמכו בהעברת הנושא לדיון נוסף בוועדת העבודה הרווחה והבריאות –ולא היו מתנגדים.

שגית לוי,
0 תגובות