55% תומכים בנשות הכותל

סקר שפורסם טוען ש-55% מהציבור בישראל תומך במאבקן של נשות הכותל. הסקר הזה מצטרף לסקר אחר שהראה ש-70% מהציבור בישראל תומך בנישואים אזרחיים, ולסקר נוסף שהראה ש-75% מהציבור בישראל תומך בקיומה של תחבורה ציבורית בשבת. 

אך למרות הסקרים הללו, ולמרות שישראל היא מדינה דמוקרטית - אין בישראל תחבורה ציבורית בשבת או נישואים אזרחיים, וגם מאבקן של נשות הכותל נתקל בחומות של התנגדות.

ההסבר לכך פשוט ביותר - הסקרים הללו אינם מלמדים דבר. השאלה "מה דעתך בנושא פלוני?" היא שאלה חסרת ערך וחסרת משמעות. השאלה הרלבנטית היא "מה אתה מוכן לעשות למען דעתך?" והתשובה לכך היא כנראה - "שום דבר".

במרחב המופשט, הלא מחייב, זה שלא דורש להתגייס, להצביע, לשלם או להפגין - כל אדם מוכן בקלות לתמוך ולהתנגד לכל מיני דברים. אך כשהוא נדרש להשקיע בכך משאבים כלשהם, סולם העדיפויות שלו משתנה מקצה לקצה. שאלת הסקר המשמעותית איננה "האם אתה בעד נישואים אזרחיים" אלא "האם תצביע רק למפלגה שתפעל בעד נישואים אזרחיים". הסיבה למצב בישראל הוא שהמתנגדים מביעים את התנגדותם בקלפי, והתומכים מביעים את תמיכתם בסקרים.

עולם הערכים של האדם נמדד אך ורק במרחב המשאבים המוגבלים - הזמן, הכסף או הפתק בקלפי. ערכים שבאים לידי ביטוי רק בסקרים אינם באמת ערכים. משום שמילים, לצערנו, הן משאב בלתי מוגבל...

אילעאי עופרן,
0 תגובות