הקפיטליסט של מפלגת העבודה

אבי גבאי, הקפיטליסט של מפלגת העבודה, הודיע על התוכנית שלו לפתור את בעיית הדיור בישראל. לדעתו מה שחסר לנו כרגע זה פטיש גדול, והפטיש הזה הוא ממשלת ישראל. במקום שקבלנים יבנו דירות, הממשלה תבנה אותן.

אבל האמת היא שהפטיש הזה הוא לא חדש במיוחד. מייד לאחר קום המדינה, העבירה הממשלה את מלאכת בניית בארץ לחברה הממשלתית עמידר. במהלך שנות החמישים העליזות, המכונות בחיבה גם תקופת הצנע, הבנייה של עמידר הקיפה כ-60% מסך שטחי הבנייה בישראל, וכ- 70% מסך חדרי המגורים שנבנו. עד סוף שנות ה-60, ממשלת ישראל החזיקה בבעלותה כמעט רבע מסך הדירות בישראל.

אז מה השתבש? בגדול, הכל השתבש. דבר ראשון, הממשלה הבינה די מהר שהיא לא מסוגלת לעמוד בעלות התקציבית. בלי יזמים פרטיים שפועלים לייעול הבניה, המצב של שוק הדיור בישראל היה דומה לכל מה שהממשלה עושה. תחשבו על תחושת היעילות שאתה חשים בכל ביקור במשרד הפנים בשביל לשנות כתובת בתעודת הזהות ותעתיקו את זה לשוק הדיור. אם כיום לוקח שנתיים-שלוש לבנות דירה, כמה זמן נראה לכם שזה ייקח כשהקבלן הוא בגדול הפקידה הזו ממשרד הפנים שמכריחה אתכם למלא חמישה טפסים רק כי עברתם דירה לרחוב אוסישקין לפני שבוע?

אבל הבעיה האמיתית היא יותר חמורה מרק חוסר יעילות ממשלתית. בלי מנגנון של שוק שמאותת לקבלנים איפה וכמה לבנות, לפקידי הממשלה פשוט אין יכולת לנהל בצורה יעילה בנייה. הממשלה לוקחת את תפקיד השוק הפרטי, ועל הדרך מחסלת את המנגנון של היצע וביקוש. וכשאין ביקוש, אין דרך למלא את הביקוש.

עד שנות ה-80, עמידר הוסבה בפועל לחברה לדיור ציבורי לעניים בלבד. המצב של הדיור הממשלתי הלך והתדרדר. לאף אחד לא היה אינטרס לשמר ולפתח את הדירות, כי הן היו בבעלות הממשלה, ולכן הן הלכו והתדרדרו. דירות נבנו באיזורים בהם אנשים לא רצו לגור או באיכות שלא התאימה לצרכי הדיירים. וזה די מובן. בלי שוק פרטי, אין דרך לפקיד ממשלתי לנחש את צרכי הדיור של כל העם. באיזשהו שלב, בלי שיש בעל בית פרטי, אין לשוק זכות קיום עוד.

הסיבה האמיתית ששוק הדיור בישראל הוא במצבו הנוכחי הוא *בגלל* התערבות ממשלתית בלתי פוסקת. מדינת ישראל מחזיקה מעל 90% ממלאי הקרקעות במדינת ישראל. זה אגב מספר שיותר קרוב לצפון קוריאה מאשר למדינות הסוציאליסטיות ביותר באירופה, שם לרוב קרוב ל-70% מהקרקע בבעלות מדינה. שלא לדבר על החלטת ממשלה מפורשת ב-2008 לעצור את שיווק הקרקעות במרכז הארץ בשביל לעודד את הפריפריה. זה מה שקורה כשפוליטיקאים ופקידים מנסים לתכנן את שוק הדיור - משבר הדיור הנוכחי הוא תוצאה ישירה של החלטות ממשלתיות כושלות.

מי שרוצה להציל את שוק הדיור צריך להתחיל בלהפסיק לנסות לתכנן אותו. והוא יכול גם לעצור שם. כי זה באמת הפתרון היחיד.

אמיר קופר,
0 תגובות