משוכנע ששטייניץ לא מושחת

טיפה מעליב שאני בערך היחיד שעבד עם יובל שטייניץ ולא נעצרתי לחקירה...

וברצינות: אין לי מושג אם יש ממש בחשדות לגבי המקורבים לשטייניץ, אבל אני חש חובה מוסרית לכתוב שאני משוכנע ששטייניץ לא מושחת.

אני גם חושב שאני יכול להבין את המקור למינויים שלו של אנשים שנראים לא מתאימים לתפקיד - חסרי רקע רלוונטי - שניתן לפרש כשחיתות. שטייניץ מאמין שלביצוע תפקיד ניהולי דרושים כישורים כלליים ולא ידע ספציפי. כלומר, אדם עם יכולת חשיבה/ניתוח/שיקול דעת יעשה עבודה טובה, בגלל שאת הידע הספציפי הדרוש בתחום ניתן ללמוד בקלות, אבל את היכולת לקבל החלטות נבונות אי אפשר ללמוד. אני חולק על דעתו בעניין הזה, וסבור שלא כדאי לזלזל בידע ספציפי בתחום הרלוונטי, אבל העובדה היא שכך הוא חושב. ואוסיף, שקשה מאוד למצוא מינויים טובים למשרות בכירות ולפחות כשר אוצר הוא הקדיש לנושא הזה הרבה מאמץ מתוך ניסיון למנות אנשים שיעשו עבודה טובה. לא זכור לי שהיה לו אפילו בדל שיקול בתחום המינויים של נאמנות אישית לו או חיפוש אחר מקורב לצורך "תגמול."

ההאשמות שמתווה הגז מעיד על שחיתות הן די מגוחכות לדעתי. הרי אין אדם שפגע יותר משטייניץ ברווחי חברות הגז. הוא הקים את וועדת ששינסקי למיסוי הגז, ונלחם (בעיקר מול נתניהו) שההמלצות יאומצו. אפשר להתווכח אם ההמלצות היו סבירות או רכות מידי או מחמירות מידי, אבל אין ספק שאימוץ ההמלצות לא שירת את חברות הגז.

ואחרון, אי אפשר לקחת משטייניץ את העובדה שיש לו IQ גבוה והשכלה רחבה. הוא חרוץ שלומד מהר ובקי בפרטים. אבל הוא טיפה סובל (או נהנה) מעודף בטחון עצמי, שלדעתי גורם לו לפעמים לא להיות מספיק קשוב ולפספס קצת מהדברים שמתרחשים בסביבה שלו. כלומר, גם אם יתברר שהייתה שחיתות בסביבה שלו, זה יהיה עבורי כמעט מובן מאליו שלא היה לו מושג.

פרופ' עומר מואב,
0 תגובות