"להבין שאין שוויון בנטל"

 כל הסיפור של ניסיון לכפות גיוס על חרדים הוא מזיק, הוא לא יצליח, ומה שקיים הוא בעיקר פיקציה.

הגיע הזמן להבין את המציאות, ולהבין שאין שוויון בנטל ואי אפשר להשיג שוויון בנטל. אפשר לצמצם את אי השוויון על ידי פיצוי כלכלי למי שמשרת, בין אם בשירות חובה במודל הקיים ובין אם בהתנדבות, במודל של צבא מקצועי. כמו שיש פטור לנשים דתיות, ואפילו אם הוא מקומם, מוטב להעניק פטור גם לגברים חרדים. זו המציאות - הם לא מתגייסים ולא יתגייסו, זה רק בלוף שעולה לנו הרבה כסף. שירות לאומי/אזרחי לא יוצר שוויון בנטל ונזקו רב על תועלתו. לגייס את מי שצריך ולשלם להם. זה לא טוב, זה הרע במיעוטו.

כמובן שזה לא אומר שאני מקבל את הטענות של החרדים. אין שום איסור הלכתי לשירות צבאי והטענה שלהם שהם תורמים לצבא לא פחות מהחיילים בתפילות היא די מגוחכת. אני מקבל את הטענה שלהם שיש כאן סימטריה מסוימת: אנחנו (המשרתים בצבא) מאמינים שהשירות חשוב לביטחון המדינה והם מאמינים שהתפילה תורמת לא פחות. אבל הנה ההבדל: הם מאמינים שהשירות הצבאי שלנו, שממנו הם משתמטים, חשוב לביטחון המדינה, ואילו אני ורוב המשרתים, לא מאמינים בחשיבות התפילות.

ואחרון, קצת כלכלה: החרדים טוענים שהם תורמים לקופת המדינה במיסים לא פחות מהחילוניים/דתיים לאומיים משום שהם צרכנים שמשלמים מע"מ. אז הטענה הזו היא קשקוש. משפחה חרדית ממוצעת, כמו אגב כל משפחה ענייה, ובעיקר עם הרבה ילדים, מחזירה למדינה מיסים הרבה פחות ממה שהיא מקבלת מהמדינה בקצבאות, חינוך ובריאות.

פרופ' עומר מואב,
0 תגובות