יגאל גואטה מש"ס הותקף ע"י רבנים

תגובות נזעמות במערכת הפוליטית על הודעת ההתפטרות של ח"כ יגאל גואטה מש"ס, לאחר שהותקף על ידי רבנים כי השתתף בחתונת חתו ההומו.

מיכל רוזים ממרצ אומרת: "אלו שתקפו את ח"כ יגאל גואטה עיוותו את היהדות ושכחו כי דרך ארץ קדמה לתורה. התמיכה הרחבה בו שוב מוכיחה את הפער העצום בין הציבור, על כל גווניו, לבין רבנים חשוכים שאינם נושאים את שם היהדות לטובה. על אריה מכלוף דרעי לפעול כמנהיג ולדחות את בקשת ההתפטרות של ח"כ גואטה ובכך לעמוד לצידו. למרות המחלוקות הגדולות בינינו, ח"כ גואטה פעל בכבוד והוכיח שאפשר לחשוב אחרת ועדיין להיות בן-אדם".

jחבר הכנסת אילן גילאון ממרצ אומר: "גואטה אל תתפטר – דרעי תדחה את מכתב ההתפטרות לאלתר. ח"כ יגאל גואטה הוא אחד מחברי הכנסת ההגונים והישרים במשכן, שתוכם כברם, שמביטים באופן אמיתי בשקופים ומשרתים את עניינם. הוא איש אמיץ שהתייצב לצד אלה המוחלשים גם כאשר הייתה לו אי נוחות פוליטית רבה מכך. אוי לה לתנועה שמדיחה חבר משובח ואמיץ לב רק משום שאינו מתכחש למשפחתו. תביעת ההתפטרות שהופנתה אליו היא תעודת כבוד בשבילו – ותעודת עניות לשולחיה. על אריה דרעי לדחות את ההתפטרות".

חבר הכבסת איתן ברושי מהמחנה הציוני אומר: "נדהמתי והצטערתי על התפטרותו של חברי ח"כ יגאל גואטה מש"ס, בעקבות השתתפותו בחתונה גאה של קרוב משפחתו. אני מבקש לחזק את ידו של ח"כ גואטה, שמלבד היותו ח"כ מסור, גילה בבחירה להשתתף בשמחה המשפחתית תכונות ומעלות ראויות לציון של אהבת האדם, קבלת האחר ודרך ארץ. צר לי שבמדינת ישראל בשנת 2017 יש עדיין מי שחושב שחתונה גאה היא עניין פסול ואני מגנה את ההתנהלות שהביאה את חברי לכדי התפטרות מתפקידו". 

ח"כ מירב בן ארי מכולנו אומרת: "אחת ההפתעות הגדולות שלי בכנסת היא חברי הכנסת החרדים. לא כולם, אבל רובם היו עבורי הפתעה. חברי כנסת חרוצים שפועלים רבות למען כל הציבור שאנחנו רובנו לא מכירים מספיק. אחת ההפתעות היא חה"כ יגאל גואטה מש"ס. גואטה היה בין הראשונים שהתקשר לברך אותי על הריוני וגם לאחר שאריאל נולדה אף הזמין אותנו לעשות שבת אצלו. ח"כ חרוץ, חכם וגם משעשע. כשהייתה לאחת מחברותי בעיה אישית והיינו זקוקים לייעוץ של הרב פירר, גואטה עזר לי ללא הרף. איש יקר, גואטה. אדם שמייצג בעיניי את יהדות המזרח, ההיא של פעם, של סבא וסבתא שלי, של המסורת וקירוב הלבבות אל מול אנשי הדת המרחיקים והמפלגים. חביב אדם שנברא בצלם, כך נאמר וכך פעלת כשהלכת לחתונת אחיינך ההומו, לחגוג איתו, כי ככה נוהגים במשפחה, אוהבים את כולם ולא משנה מה נטייתם המינית. הלכת לחתונה ושילמת על כך בתפקידך בכנסת, הפסד למפלגה שלך, הפסד לכנסת שלנו אבל עיקר הפסד לחברה הישראלית כולה, מה שבטוח אנחנו נשאר חברים, מקווה שההזמנה לארוחת שבת עדיין בתוקף".

ח"כ איתן כבל אומר: "גאל גואטה ואני חברים! אני מעריך ואוהב את יגאל, ולכן האכזבה והכאב שלי מהתפטרותו עצומים מאוד. העובדה שהחלטתו להתפטר מהכנסת באה בעקבות לחצים שהופעלו עליו לאחר שסיפר בראיון לרדיו כי השתתף בחתונת אחיינו ובן זוגו, רק הופכת את העניין לקשה אף יותר. 

מעבר להערכה העמוקה שאני רוחש לו על פועלו בוועדת הכלכלה, וכן על התגייסותו ותמיכתו בשלי יחימוביץ' בזמן הקמפיין לראשות ההסתדרות, אני מסיר בפניו את הכובע על אנושיותו, נכונותו לקבלת האחר באשר הוא ואומץ ליבו. 

כתלמיד בישיבה בתקופת נעוריי וכאדם שמוקיר ואוהב את המסורת והדת היהודית, אינני מקל ראש באיסורי התורה וציוויה, אך גם אינני מקל באמירה ש "דרך ארץ קדמה לתורה".

ח"כ גואטה עמד בפני בחירה לא פשוטה ובחר לעמוד בעוז לצד אחותו ובנה, ובכך הוכיח לכולנו כי אהבה, סובלנות ואחדות המשפחה הם-הם הערכים שצריכים לשמש נר לרגלינו. ערכים שהם חלק בלתי נפרד מהדת היהודית ושאינם יכולים לסתור אותה בשום פנים ואופן. 

"הַתּוֹרָה נָתְנָה לְיִשְׂרָאֵל כְּדֵי שֶׁשַּׁעֲרֵי-אוֹרָה יוֹתֵר בְּהִירִים, יוֹתֵר רְחָבִים מִכָּל שַׁעֲרֵי הָאוֹרָה שֶׁל הַבִּינָה הַטִּבְעִית וְשֶׁל רוּחַ הַמּוּסָר הַטִּבְעִי אֲשֶׁר לָאָדָם, יְפַתְּחוּ לָנוּ, וְעַל יָדֵינוּ לְכָל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ. וְאִם אֲנַחְנוּ אוֹטְמִים אֶת אָזְנֵינוּ.. מִפְּנֵי שֶׁאָנוּ חוֹשְׁבִים שֶׁנִּמְצָא אֶת אוֹר הַתּוֹרָה בַּתּוֹרָה הַקְּרוּעָה מִכָּל אוֹר.. אֵין אָנוּ מְבִינִים בָּזָה אֶת עֶרְכָּה שֶׁל תּוֹרָה" (הרב קוק, אורות התורה יב, ה). בהצלחה לך אחי יגאל בכל אשר תפנה ותבקש לעשות".

דור מנשה,
0 תגובות