כינוס Watec

השר זאב אלקין עם שר המים סניטציה ואיכות הסביבה של זמביה

השר להגנת הסביבה זאב אלקין, נפגש במסגרת כינוס Watec עם 4 שרי סביבה וסגני שרי סביבה מיוון, מזמביה, מסלובקיה ומבולגריה. בפגישות נדונו שיתופי פעולה אופציונליים בין המדינות בנושאי סביבה כמו זיהום אוויר מתחבורה, מים ושפכים, פסולת ומיחזור ושינויי אקלים.

השר היווני ציין בפני השר אלקין, כי לאחרונה אושר אצלם בפרלמנט חוק זהה לחוק השקיות שנלמד מישראל, וייכינוסלתוקף בקיץ הבא. בנוסף דובר על הידוק שיתוף הפעולה בין המדינות וחיזוק הקשרים עם המגזר העסקי, שיאפשר לחברות ישראליות לייצא ליוון טכנולוגיות סביבתיות - בדגש על מתקני התפלת מים.
שר הסביבה של זמביה דיבר על האתגרים הרבים בתחום מיחזור המים והטיפול בפסולת במדינתו, ונדון שיתוף פעולה יחד עם הסקטור העסקי בישראל בנושא תשתיות הולכת מים, מתקנים לטיפול בפסולת ובשפכים בדגש על תעשיית הכרייה, ומיחזור מים.

סגן שר הסביבה של סלובקיה ביקש להכיר את החברות הישראליות העוסקות בטכנולוגיות סביבתיות וללמוד מניסיונן בהתמודדות עם בצורות ושינויי אקלים. סלובקיה מתכוונת להשקיע משאבים רבים בתחום זה עד 2020.

סגן שר הסביבה הבולגרי ציין כי מדינתו מעוניינת לפתח את הטכנולוגיות הסביבתיות בתחום הטיפול במים והתייעלות אנרגטית. עד 2020 תשקיע בולגריה 1.2 מיליארד אירו בשדרוג תשתיות המים שלה.


שר הסביבה במשרד הסביבה והאנרגיה של יוון Socrates Famellos 
 
​​השר אלקין סיפר למקביליו על העובדה כי ישראל למדה באמצעות טכנולוגיות ורגולציה נכונה כיצד לחסוך במים, פירט על מערכות ההשקיה הישראליות החסכניות ועל השימוש בטכנולוגיות ממוחשבות נכונות לניהול מים. "ישראל השקיעה משאבים רבים ונמצאת כיום במקום הראשון במיחזור מים עם 87% מים ממוחזרים", אמר אלקין. "זה, בנוסף לפיתוח טכנולוגיות להתפלת מי ים שמסייע לניצול מקסימלי של מקורות המים של ישראל". אלקין אף סיפר על השפד"ן, תאגיד ציבורי בגוש דן שניתן ללמוד ממנו בתחום הטיפול בשפכים. 

סגן שר הסביבה הבולגרי Nikolay Petrov Kanchev

כינוס Watec ישראל הוא אחת התערוכות הבינלאומיות המובילות בתחום המים. 

השנה, לראשונה במסגרת הכנס, ייערך מושב רשמי של ה-OECD בו שותפים המשרד להגנת הסביבה ומשרד הכלכלה, לחיבור בין טכנולוגיות מים וביוב לבין המגזר הפיננסי בארץ ובעולם לצורך השקעות. 

בנוסף, במסגרת Watec יתקיים "ביתן חדשנות" שבו יציגו חברות סטארט-אפ ישראליות הפועלות בתחום המים. בתערוכה יציגו חברות מהארץ ומחו"ל פיתוחים וחידושים בייצור מקורות מים חדשים, השבחת מים, השבת קולחין, התמודדות עם מפגעים באיכות הסביבה ומקורות אנרגיה חדשים וחלופיים. אלפי מבקרים צפויים להגיע השבוע לתערוכה מרחבי העולם.
 

שי טלמור,
0 תגובות