"פעולת אי.די.בי עוקפת את ועדת הריכוזיות"

ועדת הכספים קיימה דיון בנושא 'חוק הריכוזיות – הצגת תמונת מצב של הישגי וכשלי החוק', הצעתם של חברי הכנסת זהבה גלאון, מנואל טרכטנברג, אראל מרגלית, מיקי לוי, רועי פולקמן, מיקי רוזנטל ואחמד טיבי.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "החוק עבר ועשה שינוי, שינינו מספר דברים בהצעת החוק הממשלתית ואנחנו עכשיו באים לבחון מה קרה עם החוק, הישגים, כשלים וכדומה".

ח"כ זהבה גלאון (מרץ): "יש לדון בחוק לעומק, אך אתייחס כעת רק לדרישה של אי.די.בי שלא לקפל שכבה, בקשה שהתקבלה על ידי שרת המשפטים, בהחלטה תמוה בעיני. יש פרצה בחוק שאפשרה זאת. החוק קבע שיפרקו שכבה בפירמידות, ועד סוף 2017 יגיעו ל-3 שכבות, עד 2019 ל-2 קומות, כל הפירמידות התקפלו יפה חוץ מאי.די.בי. אמרנו בדיון בזמנו שהסיבה שאנחנו מפרקים את הפירמידות היא שזה מתכון לחליבת כספי ציבור ע"י טייקונים. אם הבקשה של אלשטיין תתקבל אנחנו הופכים את כל החוק לחסר שיניים, לחוק כנוע. כל העובדה תרד לטמיון. אידיבי אמרה שהיא תפתור את הבעיה ע"י זה שתקפל שכבה באמצעות מכירה של לחברת בת או חברה אחות שבבעלות אלשטיין. זו שערורייה שאין כדוגמתה הקומבינה שאי.די.בי רוצה לעשות. אם אנחנו מאשרים זאת, זה תמריץ לכל השאר. כל שאר החברות יגידו אנחנו לא פראייריות, למה עמדנו בדרישות החוק וזה יהיה תמריץ לחברות להתפרס לגובה, להוסיף עוד חברות. ועדת הכספים צריכה לפעול באופן נחוש מול מי שרוצה לעשות צחוק מהחקיקה שלנו, המקרה מראה שאפשר להקים פירמידות לרוחב ועדיין לחלוב את הציבור".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "יש כאן יצירת תקדים שדרכו יחדרו כולם ויגידו אם נתנו להם אישור גם אנחנו רוצים, הם ילכו לבית משפט ועלולים לקבל זאת. הלקונה המרכזית בחוק, היא העובדה שהשכבות בחו"ל לא נספרות, אתם לא יודעים את זה אולי אבל אי.די.בי הפכה לחברת בת של חברה שנסחרת בארגנטינה שגם שם יש שכבות. זו לקונה שאנחנו לא יכולים לאפשר. כל העניין היה שלא יממנו חברות נוספות בכסף ציבורי ועכשיו נוצר מצב ששרת המשפטים מאפשרת להחזיר את הכלכלה הפאודלית שהייתה מקובלת פה עד לפני החוק. אלשטיין מוכר לעצמו והופך את החוק לבדיחה מכוונת המחוקק, המחוקק התכוון שלא יהיו שכבות שממונות עי הציבור, המחוקק טעה שלא ספר את השכבות בחו"ל, זה ביטול דה פקטו של חוק הריכוזיות, יבואו החברות האחרות יקימו חברות בחו"ל ויאפשרו דרכן שליטה על שכבות נוספות בארץ"

רועי פולקמן (כולנו): "בעיני מה שעושה מר אלשטיין הוא לא הבעיה, הוא מצא פרצות בחקיקה. העניין הוא שככל שהפירמידה גדולה יותר בסוף השאלה מי שדואג לסלקום ולשופרסל, כי כשאתה מנהל 4 ו-5 חברות יש לך אינטרסים אחרים, לא רק טובת החברה הספציפית אלא כל החברות. כאן מצאו פרצה, נשאלת השאלה אחרי כמה זמן אנחנו יכולים לשנות, צריך לעשות תיקונים. יש להפריד בין דיון מערכתי לדיון נקודתי. אנחנו רוצים השקעות זרות בישראל, רוצים משק פתוח אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה הסופית שבסוף אין פה מכירה אלא תרגיל. את זה צריך לתקן ברמת המדיניות".

ח"כ גפני: "לאי.די.בי יש להם את הטיעונים שלהם, אני מסכים לחלוטין עם העיקרון שלחוק הריכוזיות יש את העיקרון שלו וצריך למצוא את הדרך להבטיח אותו".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "הוכחתי לאורך כל כהונתי שאני איש חברתי ששומר על אינטרסים, אני נלחם על זכויות עובדים ובהרבה מאוד נושאים אני פועל נגד הטייקונים, אך דבר אחד צריך להבין – אי אפשר לשפוך את התינוק עם המים, אם טייקון נופל, הציבור משלם את המחיר. רואים את ההתנהלות של חברי כנסת, שאם טייקון נופל עושים פה חגיגות. אנחנו רוצים שהם ירוויחו ויצליחו. לגבי אי.די.בי, כל עוד הם פועלים במסגרת החוק זה בסדר. ישבתי איתם וביקשתי לקבל אינפורמציה, על מה הטענות נגדם. אדם שהביא לקופת החברה מיליארדי שקלים, מאינטרס כלכלי, הוא בא להרוויח כסף, אנחנו מוצאים עצמנו במצב שכל מה שמעניין אותנו הוא מאיפה הביא את הכסף, אם הכסף לא חוקי אנחנו לא רוצים את הכסף. זה כסף שמניע את הכלכלה הישראלית, אנשים אוכלים מהכסף הזה. אני רוצה שכל אחד שרוצה לקיים פה ביזנס יעשה את זה על הצד הטוב ביותר ושאני אוכל לגבות ממנו מיסים לטובת המדינה".

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "חוק הריכוזיות הוא חוק חשוב, הכלכלה הישראלית היא ריכוזית, המשק כלוא בידי מעט אנשים, ויש מעט תחרות. המהלך של אי.די.בי מצמצם דרמטית את המשמעות של חוק הריכוזיות. כל החברות בודקות מה קורה כאן, ואם זה יצליח לאי.די.בי אז הם יחפשו את הפרצות גם, הם לא רוצות להיות פראייריות. יש פה אירוע רציני, איך אנחנו מייצרים כלכלה ישראלית שעוזרת גם לדור הבא, כיצד העסקים הקטנים והבינוניים יוכלו לגדול כשהפרמידה יושבת עליהם. ריכוזיות היא ההפך מתחרות, והיא עוצרת את השוויון הזדמנויות שאנחנו שואפים אליו".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני): "אתמול היינו עדים ל-2 דברים - אחד מעצרו של רמי לוי, השני כתבה על מצבה הקשה של החקלאות בישראל. אינני רואה איום בבעלי ההון אלא הזדמנות, אין לערבב את הדברים. במדינה היום הסוחרים הופכים להיות הפרונט, לא החקלאים ולא התעשיינים. אין עצמאות כלכלית ממכירת מכוניות, כשרמי לוי מדליק משואה והופך יקיר האומה, אני נגד אובדן הדרך של הממשלה. מדינה שהוקמה על בסיס עבודה ויצירה הופכת למדינה של מכירות".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "ההשלכות הרוחביות הן גדולות יותר מכפי שהוצג, הן נכונות אחורה ונכונות קדימה. השאלה אם פותרים את זה עכשיו או עוד שנה זו שאלה מהותית בעיני".

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר הרשות לניירות ערך: "במדינות רבות בעולם המערבי יש בעיית ריכוזיות, בישראל עשו כמה צעדים חשובים כדי להתמודד עם הבעיה, זיהו שיכול להיות בעל שליטה שבמעט הון שולט בגופים גדולים מאוד. עשינו מהלך שלא היה באף מקום בעולם ואמרנו נקפל קומות. נקודה שנייה היא שהיו 67 חברות שהיו בכל השכבות הפירמידה, כיום, בעקבות החוק בשכבה 3 ומעלה נשארו 13 חברות בכל המשק. הרוב היו באי.די.בי, היו להם 27 חברות ונשארו שם 7 חברות, הם קיפלו כבר 20 חברות. בשכבה ה-4 נשארו 3 חברות, כולן של אידיבי. מבחינת שווי שוק מדברים על 50 מיליארד שכבר נעלמו וצפויים עוד 40 מיליארד שימחקו או יתמזגו ברגע שנמשיך בקיפול, זאת כאשר עמדנו קודם על 100 מיליארד. הוועדה במכוון החליטה שהיא לא נוגעת בחברות זרות כי זה לא לנו לעשות זאת. הרעיון המשפטי של אי.די.בי הוא סוג של פרצה, הוא באמת עוקף את ועדת הריכוזיות מהבחינה הזו שחברת אג"ח נחשבת כשכבה. אתם באים אלי ואומרים לי צריך להוריד את הרגולציה, אני אומר שנכון אך לא פחות חשוב זה לטפל באי ודאות רגולטורית. זה לא המקום לשנות את החוק, כאשר יש לנו מקרה אחד של פרצה בחוק. החוק השיג את מטרתו, יש חשיבות גם ליציבות הרגולטורית".

עו"ד רוני טלמור, משרד המשפטים: "חוק הריכוזיות לא כולל מנגנון לבחינה מראש, לא על ידי משרד המשפטים ולא על ידי גורם אחר. לכן זה לא נכון לומר ששרת המשפטים אישרה או לא אישרה, לא נתנו אור ירוק כי העסקה לא טעונה את אישורנו. הבהרנו לנציגים של אי.די.בי שהעסקה מנוגדת לתכלית חוק הריכוזיות. למיטב ידיעתנו אין עדיין עסקה למכירת החברה. חשוב לנו לומר שהמבנה של העסקה כפי שהוצגה לנו, נועד למיטב הבנתנו להתחמק מחוק הריכוזיות, לא מצאנו לכך תכלית אחרת. ראינו את החשש הרוחבי שדובר עליו, שאותו מקרה יוכל לשמש גם חברות אחרות. קיימנו התייעצויות, שרת המשפטים החליטה משיקולי מדיניות שלה שהיא לא רוצה בעת הזו לקדם חקיקה. בהחלט ייתכן שנדרש לכך בהמשך הדרך. כדי לגבש חוות דעת משפטית אם העסקה עולה עם החוק, צריך לראות את העסקה בשלמותה, יכול להיות שלא, אך זה לא הזמן עדיין".

לשאלת יו"ר הוועדה, הוסיפה טלמור כי "לשון החוק לא עוזרת לנו כאן אך היא לא סוף פסוק במצב של פרשנות".

גיל קוטלר, סמנכ"ל כספים, אי.די.בי החזקות: "אי.די.בי היה קונצרן מאוד גדול, החוב של הקבוצה היה 33 מיליארד ₪, היום החוב הוא 18 מיליארד ₪. החברה פועלת ברוח החוק ומצמצמת את רמת האחזקה וכן את החוב הכולל של הקבוצה, גם ברמת קבוצות ההחזקה. חלק גדול מההפחתה, נעשה באמצעות הזרמה של 2 וחצי מיליארד ש"ח שהביאה קבוצת אלשטיין גם מארגנטינה וגם מארה"ב, הכל הגיע ממקורות כשרים לחלוטין. ברוח החוק קבוצת אלשטיין הפכה את אי.די.בי לחברה פרטית. אנחנו בוחנים בכל הרמות את הדרך הטובה ביותר כדי לקבל את השכבות, כדי לעמוד ביעדי החוק. לחוק יש הרבה רציונל חברתי, אך אין לו לדעתי רציונל כלכלי".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני סיכם את הדיון: "כל החברות למעט אי.די.בי הצליחו לעשות את ההליך, יש לראות גם את חצי הכוס המלאה. יחד עם זאת, אם נראה שהדבר מהווה פתח ואין מנוס, נטפל בחוק הריכוזיות. אי.די.בי עשתה את העסקה בלא לעבור על החוק אך העסקה היא נגד רוח החוק. נקיים דיון סביב החוק, ונמצא את הדרך הטובה ביותר כדי לשמור על הישגיו ולהמשיכם, הנושא לא ירד מסדר היום עד אשר נגיע לפתרונות".

שגית לוי,
0 תגובות