"הנחה עקומה של אקטיביזם שיפוטי"

הנחת המוצא העקומה של האקטיביזם השיפוטי היא שבית המשפט צריך לחולל שינויים חברתיים. פעם חשבנו שבית המשפט צריך פשוט לשפוט. אך האקטיביסטים נוחרים בבוז לנוכח ההצעה המבזה הזאת. לשפוט? קטן עלינו! אנחנו רוצים להיות צ'ה גווארה של הגלימה השחורה!

ההנחה השגויה הזו מובילה את בג"ץ בנושא גיוס חרדים כבר קרוב לעשרים שנה, מאז דרש בשנת 1998 חוק שיעסוק בגיוסם. כל אחד יכול לראות כמה ההתערבות השיפוטית הזו הועילה. בגלל דרישת בית המשפט, נחקק חוק טל. בשנת 2012 ביטלו אותו השופטים, ודרשו חוק מחמיר יותר. בשנת 2014 נחקק חוק הגיוס. התוצאה הייתה צניחה מיידית של 51% במספר החרדים המתגייסים.

העובדה היא שכל עוד רוב מכריע של החרדים רואים בגיוס לצבא גזירת שמד, שום חקיקה ושום פסיקה לא יצליחו לגייס אותם. אכן, גדילתה של החברה החרדית מחוללת תהליך חברתי, שבו יותר ויותר חרדים חפצים להתגייס. זהו תהליך שמתחולל מכוח שינויים פנימיים, ולא מכוח כפייה חיצונית. התערבויות של המחוקקים ובית המשפט מצליחות לעשות רק דבר אחד: להרתיע את החרדים ולעורר את זעמם; כפי שהיה מגיב כל אדם שהיו מנסים לכפות עליו שינוי דרמטי באורח חייו.

החרדים צריכים להתגייס. זה נכון מבחינה מוסרית, תורנית וחברתית. בסופו של דבר החרדים גם יתגייסו, מסיבה פשוטה: אין ברירה אחרת. התהליך הזה צריך להיות אטי וזהיר, כדרכן של התפתחויות חברתיות חיוביות. שופטים לא צריכים ולא יכולים לקדם את התהליך הזה. אבל הם בהחלט יכולים לסכל אותו, ולמרבה התדהמה הם אכן מתעקשים לנסות זאת, שוב ושוב.

חיים נבון,
0 תגובות