ביש עתיד חוגגים את הניצחון בבג"צ

יאיר לפיד אומר שהחלטת בג"ץ היא מסמך משפטי מורכב, ומבקש לסכם אותו במשפט אחד: הערכים ניצחו, רוח צה"ל ניצחה, החיילים שלנו ניצחו.

לפיד אומר: "התברר שאפשר אחרת. התחלנו לסובב את ההגה של הספינה לכיוון של שפיות וערכים. בשביל זה באנו לפוליטיקה. גיוס לכולם. עבודה לכולם. בנימין נתניהו לא יכול להמשיך להתחמק ולהתפתל, הגיוס לצה"ל הוא לכולם. לכולם. לא רק לפראיירים שאין להם מפלגה בקואליציה".

ח"כ יואל רזבוזוב אומר: "בג"צ השוויון בנטל עושה צדק היסטורי. יותר לא יהיו אזרחים סוג א' ואזרחים סוג ב' - לא יהיו יותר אזרחים שישרתו בצבא ואזרחים שפטורים משירות צבאי, מתשלום מיסים ומה לא. בג"צ קיבל את עתירת מפלגת 'יש עתיד' ודרש שתוך שנה הממשלה תביא לתיקון נוסף של חוק השוויון בנטל. בג"צ דחה את הקומבינה המכוערת והלא חוקית של הממשלה כפי שאמרנו שיקרה ואמר לממשלה את מה שנאבקנו עליו לאורך כל הדרך – השיוויון הוא עניין ערכי ועקרוני שלא ניתן להכפיף אותו לאינטרס הפוליטי והישרדות הפוליטית של ראש הממשלה. חשוב לזכור שזה לא מאבק נגד החרדים והחוק הוא לא נגד החרדים. ההפך! זהו מאבק בעד ולמען דמותה של החברה הישראלית, מאבק גם למען החרדים ושילובם בחברה, בזכויות ובחובות".

בתנועה לאיכות השלטון אומרים: "חדשות מצוינות לדמוקרטיה הישראלית: "פגיעה עמוקה בשוויון" קובע בג"ץ ומקבל את העתירה שלנו נגד אי גיוס חרדים לצה"ל!

לפני שלוש שנים הגשנו עתירה נגד החוק שפטר חרדים מגיוס, תחת הכותרת "שוויון בנטל" שקידמה מפלגת יש עתיד. לפני שנה וחצי הוספנו צווים לעתירה לאחר שהמפלגות החרדיות עשו תיקון לחוק שהפך את חוסר השוויון לעמוק עוד יותר.

בית המשפט פרסם פסק דין בו קבעו תשעה שופטים פה אחד כי שני תיקוני החוק האמורים פוגעים פגיעה חמורה בשוויון ושמונה מתוך התשעה גם סברו כי יש להורות על ביטולו. 5 שנים לאחר ביטול חוק טל, שוב עומדת הכנסת בפני הזדמנות של ממש להביא שוויון אמיתי ומלא בנטל השירות הצבאי ולבטל את האפליה בין אדם לאדם ובין דם לדם. אנו קוראים לשר הביטחון ולכנסת להוביל סוף סוף מהלך אמיתי של שוויון בין אזרחי מדינת ישראל ולהחיל את חובת הגיוס על כלל אזרחי המדינה. אותנו זה קצת מצחיק שרק לאחר שיש עתיד עזבה את הקואליציה, המפלגה נזכרה לתקוף את התיקון לחוק שהיא עצמה תרמה לניסוחו".

עו"ד תומר נאור על החלטת בג"ץ: "בית המשפט אמר את דברו בצורה הנחרצת ביותר, כאשר קבע פה אחד כי התיקונים לחוק - גם אלו שהוסיפה מפלגת יש עתיד בשעתו, וגם אלו שתוקנו אחריה, פוגעים בשוויון וברוב מוחץ של 8 שופטים קבע שהם לא יכולים לעמוד במבחנים החוקתיים. בוודאי בשעה שבה הנתונים הסטטיסטיים הוכיחו מעל לכל ספק כי שני החוקים רק פגעו בהליך המבורך של גיוס בני הישיבות שהחל עם ביטול חוק טל. כמי שנאבקת למען שוויון אמיתי בנטל מזה 17 שנים, מקווה התנועה למען איכות השלטון כי פסק הדין ייפול על אוזניים קשובות, וכי סוף סוף יופעל חוק הגיוס באופן שווה על כלל אזרחי מדינת ישראל וללא אפליה בין אדם לאדם ובין דם לדם. זוהי עת כבוד לבית המשפט הישראלי וזוהי שעתו הגדולה של המחוקק הישראלי ומבחן גדול לכנסת. אנו קוראים לחברי הכנסת לשים את ערך השוויון ואת הזכות לחיים בראש מעייניהם, ולקבוע חוק אחד לכולם, גיוס אחד לכולם, שוויון לכולם."

אבי גבאי אומר: "חוק הגיוס שביטלו שופטי בג"צ היה חוק שלא באמת יצר שוויון. גם לפניו לא היה. התוצאה של החוק הקודם הייתה גיוס של מספר לא גדול של חרדים בשנות העשרים שלהם כאשר חלק גדול מהם כבר אבות לילדים ותרומת רבים מהם לצבא הייתה בתפקידי מנהלה והשגחת כשרות. לצידם גם התגייסו חרדים לשירות משמעותי ואפילו ביחידות טכנולוגיות. זו עוד מסיכה של פוליטיקאים שצריך להסיר. אנחנו נתמקד במי שכן עושה צבא ופחות במי שלא, ונדאג לתגמל בשכר ראוי את מי שעושה עבורנו ומי ששומר על המדינה שלנו".

ליאור חיון,
0 תגובות