נתניהו נועד עם נשיא ארגנטינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו ממשיכים במסע לאמריקה הלטינית, והחלו את הביקור בארגנטינה.

היום הם השתתפו בטקס הנחת זר בארמון סן מרטין, לזכרו של גנרל סן מרטין, הגיבור הלאומי של ארגנטינה. במקום נערך משמר כבוד והמנוני המדינות נוגנו.

קודם לכן נתניהו נועד כעת עם נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי בארמון הנשיאות.

מוקדם יותר נתניהו ביקר בבניין האמי"א - בניין הקהילה היהודית בו אירע פיגוע בשנת 1994. ראש הממשלה נפגש במקום עם נשיא האמי"א ועם נשיאי הארגונים היהודיים. באירוע השתתפו כ-200 נציגי משפחות הנספים והנפגעים.

ראש הממשלה אמר: "תודה רבה לכם מנהיגי הקהילה היהודית בבואנוס איירס ובארגנטינה. רעייתי ואני באנו מירושלים. ליבו של העם היהודי מזה 3000 שנים. באנו לבית הזה כאן שהוא לב הקהילה היהודית בבואנוס איירס ולכן, לפני הכל, זהו מפגש מלב אל לב. יהדות ארגנטינה היא קהילה ותיקה, חמה ואנושית שמטפחת בהתמדה את הזהות היהודית, משקיעה בחינוך היהודי, מבססת את הקשרים שלה עם מדינת ישראל. אנחנו מעריכים אתכם, אוהבים אתכם ומודים לכם על קבלת הפנים החמה. תודה רבה לכם.

אבל לביקור הזה יש ממד נוסף והוא קשור למה שאירע פה לפני 23 שנים. לעולם לא נשכח את מה שאירע פה. שנתיים לאחר הפיגוע הנורא בבניין השגרירות פה בבואנו איירס ב - 1982 , באנו משם עכשיו, שוב הכה הטרור בבירת ארגנטינה וביתר עוצמה. הזעזוע והכאב היו משותפים לכולנו גם אם הפרידו ביננו אלפי קילומטרים, ראינו את המראות הקשים, ליבנו נקרע, שמענו על הפצועים וההרוגים, מחינו דמעה. קיבלנו את הדיוחים והרגשנו שותפות גורל עמוקה. אני אומר זאת באופן אישי משום שאני מכיר באופן אישי את היגון והשכול ואני יודע מה זה לאבד יקירים במלחמה נגד הטרור ובפיגועי הטרור.

ומתוך ידיעת גודל האובדן אני מבקש יחד עם רעייתי, והמשלחת שבאה איתי, להשתתף בצער המשפחות שיקיריהן נרצחו בבית אמי"א ואני מקווה איכשהו שבמהלך השנים, הצלקת הזאת שאתם חיים איתה מגלידה במידת מה ומאפשרת לכם תמיד לראות שמחות חדשות ולגלות אפיקים חדשים של תקווה.

מאז האסון הגדול שפקד אתכם, את כולנו, הרבה מאוד השתנה בעולם ביחס להבנת הטרור. אין היום מדינה אחת על פני כדור הארץ שחסינה מפני התקפות הטרור. אפילו לא מדינות המחוללות טרור. כולם סופגים את הרעה הזאת, אבל יש כמה שמפיצות אותו ביודעין, בשיטתיות ובאכזריות אין קץ. מה שלא השתנה הוא מקור הטרור שתקף את המקום הזה.

כאז גם היום איראן מחוללת טרור בכל רחבי תבל וגם לפני שני עשורים וחצי, איראן הייתה זו שהבעירה את פתיל הנפץ שפגע פעמיים בארגנטינה. איראן יזמה, תכננה וביצעה את הפיגועים הנוראיים באמצעות השליח שלה, חיזבאללה. אני מודה לנשיא מאקרי ולשלטונות ארגנטינה על נכונותם למצות את בירור האמת עד תום. הגיע הזמן להטיל על איראן את האחריות המלאה באופן פומבי וסופי. הגיע הזמן לעשות צדק עם הקורבנות. הגיע הזמן להוקיע את הנאשמים.

ידידיי, האיום האיראני הוא איום ואתגר מתמשך, זהו איום שפורץ מן המזרח התיכון והוא שולח זרועות לכל עבר, כולל לכאן, לאמריקה הלטינית, וביתר שאת בשנים האלה.

ישראל הייתה ותמשיך להיות ראש חץ במאבק נגד הטרור העולמי, ואנחנו נמשיך לפעול בנחישות ובדרכים שונות כדי להגן על עצמנו מפני התוקפנות והטרור של איראן ונגד הטרור בכלל. נעשה זאת יחד עם השותפים שלנו כאן בדרום אמריקה, בארגנטינה, וכמובן גם בצפון אמריקה. נמצא פה נציג שגרירות ארה"ב, אני מבקש להרכין ביום זה ראש גם לזכר אחינו ואחיותינו שנרצחו בפיגוע הנורא במגדלי התאומים ובמקומות אחרים בארה"ב.

לפני 23 שנים נשלחה יד זדונית אל בית אמי"א והפכה אותו לעפר ואבק, והיום הוא שוב עומד על תילו, גבוה יותר, חזק יותר, כסמל לניצחון של הטוב על הרע. כך גם מדינת ישראל. אתם מבקרים בה, אתם רואים את ההתפתחות הכבירה, אתם רואים את ישראל עולה ככוח עולמי בטכנולוגיה, בסייבר, בחקלאות, במים, בכל תחום ותחום. ישראל הופכת לגורם משמעותי בזירה העולמית. הביקור שלי כאן משקף את השינוי הזה. הוא משקף את העובדה שיש לנו ידידים בכל היבשות, ומספר ידידים הולך וגדל. מספר הידידים שמבינים שיש לנו עתיד משותף ויש לנו גם איום משותף ושעלינו לשלב ידיים - המספר הזה הולך וגדל. אין ספק, שאחד מהמובילים שבהם הוא נשיא ארגנטינה מאקרי, ועל כן החלטתי לפתוח את ביקורי בדרום אמריקה, כאן בבואנוס איירס.

ביום הזה, ה-11 בספטמבר, נזכור את חללי הפיגועים, נזכור את חללי הפיגוע כאן באמי"א, בבואנוס איירס, נמלא את צוואתם להתחזק, לפרוח, להוסיף חיים ותקווה. יחי הרפובליקה של ארגנטינה, תחי מדינת ישראל, תודה רבה ושנה טובה לכולכם."

אורי רבינוביץ,
0 תגובות