משכנתא 90% בערבות מדינה

בישראל 2017 דירה ממוצעת עולה 153 משכורות ממוצעות בשלמותן, עלות חסרת תקדים. אבל אפילו שאנחנו מוכנים לשלם את הכסף הזה (כי אין ממש ברירה), רבים לא יכולים לרכוש דירה משום שאין להם שליש ממחירה כהון עצמי – שזה התנאי שמציב בנק ישראל לזכאות למשכנתא.

לכן הצעתי את החוק הזה, כדי לאפשר לכל אותם אנשים, יחידים, זוגות ומשפחות, שמשלמים חודש בחודש דמי שכירות – שהם *גבוהים מההחזר החודשי של המשכנתא*, אגב – להגשים את חלום הדירה.

דירה היא לא פנטזיה ילדותית. היא לא מותרות. היא לא פינוק.

במציאות של ישראל 2017, שהשכר יחסית תקוע כבר שנים ומחירי הדירה לעומתו, מזנקים – דירה היא ההחלטה הכלכלית הנכונה, אם אנחנו רוצים לדאוג לעתיד של ילדינו, להשאיר להם איזשהו חיסכון. יותר מזה, אותו שכר שתקוע כבר שנים אינו מאפשר לאנשים רבים לחסוך, מעיד על סכום הפנסיה הזעום שיהיה לנו כשנפרוש, ולכן גם אם עכשיו כשאנחנו משק בית מכניס אנחנו יכולים לעמוד בדמי השכירות, כשנפרוש נתקשה מאד לשלם מדי חודש את הסכום הזה, והוא יבוא על חשבון מצרכים חיוניים אחרים.

אבל תנאי ההון העצמי בגובה שליש ממחיר הדירה סוגר את האפשרות לרכוש דירה בפני אנשים שאינם בני עשירים, או ממשפחות מרובות ילדים, או מהפריפריה – ולהורים שלהם אין אפשרות לסייע להם בגיוס ההון. ואז אותם אנשים – או מתייאשים, ממשיכים לשכור או עוברים לארץ אחרת, או הולכים בדרכים לא דרכים, לוקחים הלוואות בשוק האפור, כדי להציג הון עצמי פיקטיבי ומשלמים על כך את המחיר. וזו מציאות שצריך להילחם בה.

משכנתא 90% בערבות מדינה זה לא חוק מסובך. הוא אומר: תציגו 10% ממחיר הדירה כהון התחלתי לקבלת משכנתא, ותוכלו להחליף את דמי השכירות בתשלומי החזר המשכנתא. אין כאן סיכון, כמו שמנסים לעבוד עליכם – כי עדיין אתם נבחנים בכל הפרמטרים האחרים לזכאות, והבנק עדיין נושא באותו אחוז סיכון של שני שליש ממחיר הדירה. המדינה היא זו שמגשרת על הפער, כדי לעשות תיקון.

אורלי לוי-אבקסיס,
0 תגובות