מחאת תושבי נתיבות נגד הקמת אתר פסולת

תושבי שובה והשכונות הצפוניות של העיר נתיבות קיבלו השבוע בתדהמה את הודעת מנהל מקרקעי ישראל כי חברה פרטית עומדת להקים אתר פסולת על גבי שטח של כ 55 דונם במרחק מאות מטרים ספורים מהישוב. האתר צפוי לקלוט 600 טון פסולת והקמתו מעוררת זעם רב בקרב תושבי האזור הצפויים לסבול ממטרדי אבק, רעש וצחנה. "שוב ושוב יש מי שחושב שתושבי הנגב חסינים בפני ריחות הזבל – נראה אותם מקימים אתר פסולת מאות מטרים מצפון תל אביב".

מדובר על שטח בלב שטחים חקלאיים ואחת הכניסות אליו צפויה להיות מהאזור המערבי של הישוב שובה –כלומר, ניתן להגיע לאתר דרך הישוב. "לא הגיוני שמאות משאיות עמוסות בפסולת ינועו ברחבי הישוב רק משום שמישהו החליט שהגיוני להקים כאן אתר פסולת", אומר דוד בן שמעון, תושב האזור. פסולת מצטברת עלולה לגרום למחלות, מזיקים, מטרדי ריח והרעלות שונות. קיימים מוצרים שונים שבהם עושים שימוש בבית ובתעשייה, המכילים חומרים מסוכנים כגון חומרי ניקוי של כלים ורהיטים, צבעים על בסיס שמן, סוללות, חומרי הדברה וכו.

התושבים מוסרים שעל פי מפת אזורי סכנה לזיהום מים מדלקים, האתר עלול להסב נזקים לאקוויפר החוף הבא במגע עם פני השטח. "מקומם שבעוד המדינה קוראת לשמירה על הסביבה וטיפול נאות בפסולת תוך שמירה על איכות הסביבה מקימים ממש מעל האקוויפר אתר פסולת עצום".

פסולת המצטברת על פני השטח או נקברת באדמה מתפרקת לחומרים שונים. חלק מהחומרים מתפרקים במגע עם מי גשמים. החומרים שמתפרקים נשטפים ומגיעים ישירות אל הנחלים ואל מאגרי המים. חלק מהחומרים הללו מחלחלים לקרקע ומזהמים אותה, והם ממשיכים לחלחל, ובסוף דרכם הם מגיעים לשכבות האקוויפר וגורמים לזיהום מי תהום. וכל זאת, כמה מטרים בלבד מריכוזי אוכלוסייה.

ליאור חיון,
0 תגובות