לא "הסתה" בהבט החוקי

לכל המזועזעים מהקריקטורות של יאיר נתניהו - בפעם ה- 2,412 - זו איננה "הסתה" בהבט החוקי.

חוסר טעם. טמטום. חולניות. ילדותיות. תקראו לזה מה שתרצו. אפילו אנטישמיות (למרות שאני ממש לא רואה את זה ככה - אבל לא אתווכח).

אבל "הסתה" זה לא. פשוט מאוד, בגלל שהסתה מוגדרת בחוק הישראלי באופן ברור. כל אחד יכול לומר מה שבא לו, חוץ מדברים שיובילו בוודאות קרובה לביצוע פשע. וודאות - לא אולי. קרובה - לא מתישהו. בטוח ועכשיו. מקווה שברור לכולם שהאיורים המטופשים של יאיר לא יובילו בוודאות קרובה לשום דבר מלבד פולמוס ציבורי ער.

זו איננה הסתה גם אם ח"כ אראל מרגלית כותב שזה "משהו שלו מישהו אחר היה מפרסם הוא היה נעצר במיידית על הסתה". הבלים. אין סיבה בעולם לעצור אף אחד על איור, מעצבן ככל שיהיה.

דמוקרטיה. חופש ביטוי. זה עד כדי כך פשוט.

לחברים שעונים לי שהם משתמשים במילה "הסתה" שלא בהקשר משפטי - בסדר... למרות שאני ממליץ שלא לעשות זאת, כי "הסתה" כבר קיבלה בתרבות הישראלית ממדים של פשע נתעב המוביל לרצח.

דבריי מכוונים גם למי שאינם משתמשים במילה "הסתה" אבל יוצאים חוצץ באמירות כמו "זוהי חציית קו אדום". מה פתאום? קו אדום זה קו שאסור לחצות אותו, ואין חוק נגד איורים מעצבנים.

אז פשוט מאוד - אמרו על יאיר נתניהו מה שאתם רוצים. רק אל תחדירו את הנרטיב השגוי כאילו ***אסור*** לו לעשות את זה.

ושיהיה מאוד ברור - ממש לא אמרתי לא לבקר אותו. גם במילים חריפות. מגיע לו. וחופש ביטוי כמובן עובד לכל הכיוונים.

אפשר לתהות איך זה קורה שבנו של ראש ממשלת ישראל פועל במה שנראה כאפס שיקול דעת וריסון עצמי. מביך ביותר לדמיין אדם בוגר היושב בתוך מעונו הרשמי של רה"מ ומכין כאלה דברים. אפשר לתמוה הכיצד אין בסביבתו מי שייעץ וימתן. אפשר לחשוב. ולכתוב.

באופן אישי נראה לי שאנחנו משקיעים יותר מדי אנרגיה בזוטות, אבל זו כמובן רק דעתי. בהקשר זה, אולי אין להוציא מכלל אפשרות שזו בעצם מלאכת מחשבת של עיצוב תודעתי - יצירת פולמוס ציבורי מכוון על מנת להסיט אש ממוקדים אחרים.

חשוב לציין שסביר שהבן יאיר אינו מאמין שאביו חטא באיזו מן הפרשיות, או שאמו פשעה בנושא עליו כנראה תועמד לדין. אין לי ספק שהוא מאמין בכל ליבו שקונספירציה חובקת עולם ממוקדת בהפלת שלטון אביו, ושלמען מטרה זו - כל האמצעים כשרים, כולל טפילת האשמות מומצאות, ובעיקר - הכפשות והלבנת פניה של אמו. אני מניח שהעלבון צורב, והזעם מציף. התחושות אותנטיות, ומוצאות ביטויים, בין היתר, בפייסבוק.

באופן שאת רובנו מביך, מטריד, מעציב, מעצבן - אבל זה מה יש. זה האיש. והוא יכול לבטא את זה איך שבא לו.

חייב לומר שיש בי צד ששמח שלפחות אנו זוכים לקבל הצצה לעולמו הפנימי של מי שמטפחים כיורש - כך ניתן לתהות על קנקנו ולקבל החלטות מושכלות. למשל - שמי שזהו עולמו הפנימי - נכון לוודא שלעולם לא יגיע להנהגה.

ראובן בן שלום,
0 תגובות