פרשנות: הפרלמנט של קטלוניה אישר משאל עם

הפרלמנט של קטלוניה אישר ביום רביעי האחרון (6 לספטמבר 2017) את ההצעה לערוך משאל עם ב-1 לאוקטובר השנה, כדי להחליט אם להיפרד לחלוטין מספרד ולהקים את מדינת קטלוניה העצמאית, שבירתה ברצלונה.

בתגובה, ממשלת ספרד מכנה את אישור משאל העם “constitutional and democratic atrocity”, כלומר מעשה זוועה בדמוקרטיה.

השימוש בשפה ההיסטרית הזו אינו מפתיע. לאלה שטוענים שהתחממות גלובלית אינה אסון שחייבים להילחם נגדו, קוראים "מכחישי התחממות גלובלית" – כמובן כדי להשוות אותם למכחישי שואה. בישראל כל הצעה לשנות את מערכת המשפט נקראת "פגיעה בדמוקרטיה". כל מי שחושב שמדינה פלסטינאית היא רעיון רע הוא "פשיסט", אלה שהצביעו בעד טראמפ הם כולם פשיסטים וגזענים לבנים וכך הלאה.

השימוש בשפה הזו נועד לעשות דה-לגיטימציה לצד השני ולמנוע את היכולת לקיים דיון אמיתי, אולי מתוך חולשה של טיעונים או אולי סתם מתוך אינסטינקט דיקטטורי לחסל את האופוזיציה במקום להיכנס איתה לדו-שיח.

במקרה של קטלוניה, המאבק נגד האפשרות לתת לתושבי קטלוניה את האפשרות להחליט על גורלם לובש צורה קומית כמעט. הנה מה שאומר סגן ר"מ ספרד: "הממשלה תגן על החירות, הדמוקרטיה והדו-קיום". באמת שזה היה מצחיק אם זה לא היה כה עצוב וחסר מודעות עצמית. אפשר כמעט לדמיין את ג'ון קליז צועק את זה במבטא גרמני.

אוכלוסיית קטלוניה מונה 7.5 מיליון איש, ויש לה תל"ג של 314 מיליארד דולר, מה שיהפוך אותה לכלכלה ה-34 בגודלה בעולם. כלומר ברור שזו תהיה מדינה עם יכולת קיום עצמאית.

קטלוניה אחראית ליותר מ-20% מהייצוא של ספרד ומהמגזר התעשייתי של ספרד והיא מקבלת רק 11% מההוצאה (national expenditure) של ממשלת ספרד.

מעבר למרירות של הקטלנים המאמינים שהם מסבסדים את שאר כלכלת ספרד, יש להם שפה משלהם, תרבות משלהם, קבוצת כדורגל לא רעה ולא ברור למה הם בכלל צריכים להיות חלק מספרד. כנראה שיש סיכוי סביר שהרוב יתמוך בעצמאות.

בהנחה שממשלת ספרד לא תצליח לחסום את עצמאותה של קטלוניה, אלה חדשות מצוינות. כולנו מרוויחים מריבוי מדינות, ריבוי אופציות, ריבוי משטרי מס ומשטרים כלכליים. האויב הגדול ביותר שלנו זה ה-Superstate, מדינת ענק שיכולתה להתעמר באזרחיה היא כמעט לא מוגבלת, כי לאזרח אין לאן לברוח.

אני מקווה שאזרחי קטלוניה יצביעו לעזוב את ספרד ואני מקווה שיהיה להם את השכל לצאת גם מהתפלצת המוסרית והכלכלית שנקראת האיחוד האירופאי.

גלעד אלפר,
0 תגובות