אירמה חלפה מעל קובה ומתחזקת בדרכה לפלורידה

סופת ההוריקן "אירמה" חלפה מעל קובה ומתחזקת בהדרגה בדרכה אל פלורידה - כך נמסר ממרכז ההוריקנים הלאומי בארצות הברית. הרוחות בעין הסערה מגיעות למהירות מירבית של 215 קילומטרים בשעה. ד כה הביאה הסופה למותם של 22 בני אדם ברחבי האיים בקריביים, ו-90% מהמבנים באי ברבודה נהרסו.

מרכז ההוריקנים הלאומי בארצות הברית הודיע כי הרוחות צפויות להתגבר ככל שהסופה תתקרב לפלורידה.

הסופה נחלשה לדרגה 4, לאחר שהכתה בעוצמה רבה באיים הקריביים, אך התחזקה בשנית לדרגה 5 לקראת הבוקר ופגעה בחופי קובה, שם גרמה להצפות.

הסופה צפויה לכסות את כל פלורידה. מפלס המים יהיה בגובה שבין מטר אחד לשלושה מטרים, בשני החופים של המדינה. "אירמה" מתקרבת בקצב של 297-260 קמ"ש לחופי פלורידה, שם היא צפויה להכות ביום ראשון בשעות הבוקר.  מרכז ההוריקנים הלאומי בארצות הברית הודיע כי הרוחות צפויות להתגבר ככל שהסופה תתקרב לפלורידה. 5.5 מיליון איש, שהם רבע מאוכלוסיית פלורידה, קיבלו הוראה להתפנות במה שהוגדר כפינוי הגדול בהיסטוריה של מחוז מיאמי-דייד. בווסט פאלם ביץ' עוברים רכבי משטרה מבית לבית וקוראים בכריזה לתושבים לצאת מבתיהם.

על פי הערכת הרשויות בפלורידה, הסופה צפויה לחצות במשך 30 שעות את המדינה מהקצה הדרומי אל הקצה הצפוני ולהותיר אחריה הצפות נרחבות ונזק משמעותי. במדינת ג'ורג'יה הגובלת בפלורידה מצפון הונחו כ-540 אלף תושבים לאורך קו החוף להתפנות מבתיהם מחשש לעליית מפלס המים.

מושל מדינת פלורידה ריק סקוט אמר במסיבת עיתונאים אחר הצהרים (שעון ישראל) כי הגשמים הצפויים בעקבות פגיעת ההוריקן "אירמה" עלולים להגיע לגובה של כ-3.5 מטרים והמים עלולים להציף בתים. הוא הפציר בתושבי דרום-מערב המדינה לעזוב בהקדם ואמר כי "ההוריקן יהיה מהיר יותר מכם".

הנשיא טראמפ אנמר כי זו סופה בממדים אגדיים, ייתכן שגדולה מכל מה שראינו אי פעם". טראמפ אישר מצב חירום גם במדינת ג'ורג'יה בעקבות הסופה "אירמה", לאחר שבימים האחרונים הכריז על מצב חירום גם בקרוליינה הדרומית.

בנאום השבועי לאומה אמר טראמפ: "אני מבקש מכל מי שבנתיב הסופה להיות ערניים ולהישמע לכל ההמלצות מהרשויות וגורמי אכיפת החוק. אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לסייע בהכנות לאסון, ובבוא העת נשתקם, נחלים וניבנה מחדש יחד, כאמריקנים. סופת ההוריקן אירמה היא בממדים אגדיים, ייתכן שגדולה יותר מכל מה שראינו אי פעם".

חיל הים האמריקני הודיע כי נושאת המטוסים אברהם לינקולן הועברה למיקום חדש ממנו תוכל להעניק סיוע הומניטרי לנפגעי הסופה "אירמה", במידה ויהיה בכך צורך. בנוסף נאמר בהודעת חיל הים כי ספינת הקרב האמפיבית "איוו ג'ימה" ומשחתת נוספת של הצי יצטרפו ללינקולן.

בנוסף, סופת ההוריקן "חוזה" צפויה לחלוף בסמוך לאיי ליוורד שבים הקריבי - קבוצת איים שנפגעה שלשום בידי הוריקן "אירמה". הסופה המוגדרת עתה הוריקן בדרגה 4 צפויה לפגוע בין היתר באנטיגואה וברבודה ובסן מרטן, שנפגעו שלשום בידי הוריקן "אירמה" - שהביאה להרס של כ-95% מהמבנים בשטחיהם. הסופה "קטיה" נחלשה בשעות הצהריים לאחר שפגעה בחופי מקסיקו ומוגדרת עתה סופה טרופית.  "קטיה" פגעה הבוקר (שבת) בחופי מקסיקו, מצפון לעיר טקולוטלה שממזרח לבירה מקסיקו סיטי. הסופה מוגדרת עתה כהוריקן בדרגה 1.

במקביל, מניין ההרוגים ברעידת האדמה במקסיקו עלה ל-61. רעש האדמה בעוצמה 8.1 הוא החזק ביותר  שנמד אי פעם במדינה במרכז אמריקה.

חברת ביטוח בצרפת העריכה את נזקי סופת ההוריקן "אירמה" באיים סן בארטס וסן מרטן ב-1.2 מיליארד אירו

עוד נמסר כי הנזק כולל את הפגיעה בבתי התושבים, ברכבים ובבתי העסק שמבוטחים מפני אסונות טבע.

עודד בן דוד,
0 תגובות