פקחים קנסו חב"דניק

תלמידה הלומדת כעת באוניברסיטה יוקרתית בארה"ב סיפרה לי איך בחג הסוכות השותפה הנוצרית שלה לחדר הגיעה יום אחד מהלימודים זועפת: "מה יש לכם היהודים?! שלוש פעמים היום עצרו אותי אנשים עם זקן בקמפוס, שאלו אותי אם אני יהודייה, ובלי לחכות לתשובה - תקעו לי ביד מקל ולימון". באוניברסיטה אמריקאית זה כנראה בסדר. בהרצליה, לעומת זאת, פקחים קנסו חב"דניק שהציע לעוברים ושבים להניח תפילין. סעיפי האישום: לא מסכים לפנות את השולחן (והסעיף הזה - מילא), וכן - מטריד עוברי אורח בזה שהוא מציע להם להניח תפילין (והסעיף הזה - מחפיר).

הרבה פעמים כשאני עובר ברחוב אנשים מטרידים אותי בשיגעונות שלהם. חלק מבקשים תרומות לעמותות שלהם, חלק מבקשים תרומות דם, חלק מבקשים צדקה לעצמם, חלק מנסים לתקוע בידי דוגמיות מסחריות, חלק מנופפים פרוספקטים פרסומיים, חלק מזמינים אותי לצעדה, חלק מנגנים או שרים. אני עונה בנימוס וממשיך הלאה. זה הרחוב, ולא הבית הפרטי שלי, וזה חלק ממה שקורה ברחוב, וחלק מקסמה ומערכה של רשות הרבים. מעולם לא חשבתי לקרוא לשוטר ולהאשים את הפונה אלי בהטרדה. אפילו לא כשהייתי בהרצליה. אני תוהה איזה סעיף בחוקי העזר העירוניים של הרצליה אכן הולם את המקרה הזה: "לא יציע אדם לעוברים ושבים לברך על תשמישי קדושה של דת אבותיהם"? קשה לי להאמין.

קשה לי גם להאמין שהפקחים היו נזעקים לוּ במקום חב"דניק מזוקן היה ניצב שם היפסטר מזוקן ומציע לאנשים לכרוך על עורם רצועות מעור פרה, כדי להיכנס לעורם של בעלי החיים ולחוש בסבלם. דומני שלזה עיריית הרצליה הייתה סובלנית. אני חושש שזה עוד גילוי של ההקצנה החילונית בישראל, כמוהו כהיסטריית ה"הדתה". אין כאן שינוי בנוכחותם של הדתיים ברחוב הישראלי - החב"דניקים והתפילין נמצאים כאן מזמן, כשם שספרי הלימוד ה"מודתים" הם בעצם מתקופת יולי תמיר; יש כאן הקצנה של חוסר סובלנות חילוני כלפי דת ודתיים, וחוסר הסובלנות הקנאי הזה הולך ומקשה על חיינו המשותפים.

חיים נבון,
0 תגובות