הכנסת רוצה לפקח על תקציב המדינה

"כשאת מבקשת מהם את הנתונים, כדאי שתבקשי גם שיבוא המשיח. אני לא יודע מה יבוא קודם". יו"ר ועדת כספים, בתגובה לדרישתי לקבל גישה למערכת התקציב של משרד האוצר כדי לראות בעצמי את הנתונים - בלי לחכות חודשים ולפעמים נצח כדי לקבל מידע פשוט, שייראה לי לאן הכסף שלנו באמת עבר, ויאפשר לי לוודא שהוא לא בטעות נזל למקומות הלא נכונים.

חלק מהח"כים ממש מצחקקים למשמע הבקשה המופרכת שלי. מה, ממש לראות מה הממשלה עושה בכסף של הציבור? זה פשוט טירוף! "תכף תבקשי את זה באייפד!"

אז זהו, שמדובר בבקשה הכי בסיסית שיש. אם הכנסת רוצה לפקח על תקציב המדינה ולוודא שהוא מגיע לבתי החולים, לחינוך ולתחבורה ציבורית, ולא למושחתים - הכנסת צריכה כלים לעשות את זה.

למערכת הממוחשבת שבה אפשר לראות את כל הוצאות הממשלה ולעקוב אחר הביצוע של תקציב המדינה קוראים "מרכב"ה", והיא יותר סודית מהגרעין.

משרד האוצר לא מוכן לתת לי ולחברי הוועדה גישה אליה. וזו הסיבה: במרכב״ה אפשר לראות את כל פרטי ההוצאות **האמיתיות** של הממשלה. לא מה שסיפרו לנו שיוציאו - אלא מה שהממשלה באמת מוציאה: מי מקבל מה, ממי מקצצים סתם, איזה מקורבים טבעו לפתע בים של כסף.

כשבמשרד האוצר הסכימו בשנה שעברה אחרי אינסוף בקשות לאפשר לוועדת השקיפות לבקר אצלם במשרד כדי להכיר את המערכת, הגעתי אליהם למשרד ביחד עם ח"כ אורי מקלב וגילינו להפתעתנו שהם מסכימים להציג לנו רק תמונות של המערכת - אבל לא נותנים לנו להציץ במערכת עצמה.

כי מה כבר נמצא שם?

אומר לכם בדיוק מה: הנתונים במערכת הזו הם לא הנתונים שמשרד האוצר מוסר לנו, חברי הכנסת, לפני ההצבעה. והממשלה תהיה בבעיה קשה מאד כשהסיפור הזה ייחשף. אם המידע שנמסר לכנסת באופן שיטתי הוא שגוי - שקרי - זה אומר שאין לנו באמת פיקוח על הממשלה. המשרדים עושים מה שבראש שלהם בלי ביקורת. ומה זה אומר? שפרשות השחיתות שחשפתי עד היום ואלו שמתגלגלות עכשיו בחדרי החקירות הן רק קצה הקרחון.

כשיו"ר ועדת הכספים אומר לי שיש יותר סיכוי לחזות בביאת המשיח מאשר לקבל גישה ישירה למרכב"ה כדי שאוכל למלא את תפקידי נאמנה, הוא אומר את זה על בסיס שנים של היכרות עם יחסי הכוחות המעוותים הללו, שגידלו פה חברי כנסת ופקידי ממשלה שחושבים שעדיף להם לסתום את הפה מול כל מיני שיטות חשוכות שהם מגלים ולשתף איתן פעולה, כי אין סיכוי לשנות אותן.

זו הטעות הכי גדולה. כפי ששינינו את נוהל ההעברות התקציביות בוועדת כספים אחרי עשרות שנים של מסחרה פוליטית, כך נשנה גם את האופן שבו מנוהל התקציב, כך שהוא ישרת את האזרחים ולא את הפוליטיקאים.

אני מבטיחה לכם.

ח"כ סתיו שפיר,
0 תגובות