זהבי הושעה, אבל מה האשמה של ההתאחדות?

צילום: ההתאחדות לכדורגל

יו״ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני, ומאמן נבחרת ישראל, אלישע לוי, החליטו להשעות את ערן זהבי מנבחרת ישראל בעקבות זריקת סרט הקפטן במהלך המשחק מול מקדוניה.

עיני אמר: ״שחקן כדורגל, ודאי קפטן הנבחרת, חייב להתמודד עם כל סיטואציה ולשמור על כבוד הנבחרת גם כאשר קומץ אוהדים מחליט לשרוק בוז ולקנטר. ערן זהבי אמנם התנצל על האקט החמור, אבל נבחרת ישראל וערכים של כבוד וספורטיביות הם תמיד מעל לכל תוצאה על כר הדשא״.

במהלך המשחק נגד נבחרת מקדוניה אמש השליך מעליו זהבי את סרט הקפטן בעקבות שריקות בוז של האוהדים.

על פי ההחלטה, זהבי מושעה עד להודעה חדשה. בנוסף, משקיף המשחק ציין את האירוע בדו”ח ובהתאחדות לכדורגל לא יודעים מה יהיו ההשלכות מבחינת אופ”א ופיפ”א. הבלם טל בן חיים או הקפטן הקודם, יוסי בניון, יענדו את הסרט באיטליה.

מי שניסה להיחלץ לעזרתו של זהבי היה בניון, שיזם שיחה עם אלישע לוי וירד מהאוטובוס לחדרו של המאמן. בניון ביקש לבטל את רוע הגזירה אבל אלישע אמר שלא ניתן לשנות את ההחלטה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב גינתה את התקרית שבמהלכה זרק קפטן נבחרת ישראל ערן זהבי את סרט הקפטן שלו. היא אמרה: "זהבי רמס ברגל גסה את כל הערכים אליהם אנו מכוונים בחינוך דור העתיד".

קודם לכן פנה יו"רהמועצה הארצית לספורט אנדריי אוזן ליו"ר התאחדות הכדורגל עופר עיני בדרישה להשעות את קפטן נבחרת ישראל בכדורגל ערן זהבי. לדברי אוזן: "אין להשלים עם האקט הבוטה של זהבי, שיש בו פגיעה בכבודה של נבחרת ישראל ובכבוד המדינה".

האם ערן זהבי יועמד לדין משמעתי?

לפי התקנון של ההתאחדות לכדורגל. סעיף 4 לנספח א' קובע כי "על שחקן נבחרת להיות ער לעובדת היותו מודל לחיקוי, במיוחד לבני נוער ולשחקנים צעירים ולעובדת היותו מייצג את המדינה ואת חיי הספורט שלה. אי לכך, שחקן נבחרת חייב לשמור על מעמדה הייצוגי של הנבחרת ועל התנהגות ההולמת את מעמדו כשחקן נבחרת, בכל תקופה בה יימנה על סגל הנבחרת.

סעיף 6 קובע: "שחקן נבחרת יימנע מהתנהגות בלתי נאותה כלפי שופט המשחק, הקבוצה היריבה וקהל הצופים, הן בעת המשחק והן לאחריו". כמו כן, סעיף 7 קובע: "שחקן נבחרת, ינהג, בכל מקום, בדרך הולמת את מעמדו כדמות ציבורית, ערכית ומוסרית". 

סעיף 10 קובע: "בעל תפקיד בנבחרת יכבד את רגישות השחקנים, ינהג בהם בכבוד וישמש להם מודל להתנהגות ראויה וספורטיבית, ובכלל זה יחס נאות כלפי שופטים, עיתונאים, קהל הצופים והקבוצות היריבות". עוד נכתב בהמשך הקוד האי: "בהיות בעל תפקיד בנבחרת דמות מפתח בקביעת הרוח האתית בכדורגל וביישומה, עליו להיות רגיש במיוחד להיבטים האתיים והמוסריים בהתנהגותו ולנהוג על פי כללי הקוד האתי, בהתאמה לתפקידו".

מה אשמת ההתאחדות?

כולם ממהרים להאשים את זהבי, אולם חובה לבדוק מה היה קודם לכן. כפי שפורסם לפני המשחק בנשפיע, אפשר להבין למה האוהדים כועסים ולמה לא הגיע הרבה קהל: לא היו  רכבות להגיע בזמן למשחק, וביטלו את האוטובוסים שפורסמו שיגיעו לסמי עופר.

מהתאחדות לכדורגל נמסר: נרשמו מספר בודד של אוהדים. חברת פאנזון שהיא חברה פרטית, לא יכולה להוציא שלושה אוהדים באוטובוס מכל עיר. ישנה אפשרות להגיע ברכבת באיחור קל למשחק ולחזור עימה למרכז לאחר המשחק.

השאלה הנשאלת היא מדוע לא היו רכבות שיגיעו בזמן למשחק, ואם לא היה מספיק קהל מדוע לא נתנו לילדים ונשים להיכנס חינם למשחק? 

גיל צח,
0 תגובות