חצי מהעצורים בדרום מסתננים

כמעט מחצית (46%) מהעצורים בגין עבירות תקיפה בדרום ת"א במחצית הראשונה של 2017 היו מסתננים.
בתקופה המקבילה ב-2015, 78% (!) מהעצורים בגין עבירות שוד בדרום תל אביב היו מסתננים.
אלה חלק מהנתונים שהוצגו היום ע"י משטרת ישראל בסיור שערך רה"מ ושהשתתפתי בו בשכונות דרום תל אביב.
בודאי - רובם שומרי חוק (חוץ מהעניין הקטן הזה של הברחת הגבול כמובן. ולישראל דווקא - לא למדינה הראשונה אליה ברחו מ"אימת רודפיהם"). חלקם אנשים נהדרים ונפלאים ממש. באמת, בלי טיפת ציניות.
אך כלכלה מערבית - כל כלכלה מערבית - חייבת לפקח על גבולותיה, לבצע ביקורת על מספר הנכנסים והיוצאים - ובעיקר להוציא את מי שנכנס אליה שלא כחוק.
הפסיקה האחרונה של ביהמ"ש העליון מצטרפת לשורת פסיקות שמעקרות את מאמצי הממשלה לטפל בחלק השני של בעיית ההסתננות (החלק הראשון - בניית הגדר שעצרה כליל את השיטפון - טופל) והוא הוצאתם של מסתנני העבודה הלא חוקיים (להבדיל מפליטים - שאין מחלוקת שצריך להשאיר אותם ולסייע להם אלא שהם חלק מזערי מתוך המסתננים).
ראש הממשלה רואה בדבר חשיבות רבה והודיע על שורה של צעדים שבוודאי תוכלו לקרוא עליהם במקומות אחרים, אך הצעד המרגש ביותר הוא זה שכאן בתמונה שזכיתי להיות חלק ממנה.
סופיה היא אזרחית ותיקה. בבניין בו היא מתגוררת ליד התחנה המרכזית היא נותרה ישראלית כמעט יחידה. רוב הדירות מחולקות כך שדירה שאמורה לשמש משפחה בת ארבע-חמש נפשות חולקה לשש יחידות שמשמשות בחלקן משפחות שלמות של מסתננים.
הזנחה, זוהמה, פחד וחשש לצאת מהבית - בוודאי בשעות החשכה.
ביקרתי את סופיה לפני יותר משנה וראיתי את הדברים מקרוב. כשראש הממשלה שמע את דבריה, ביקש את הכתובת. לאחר הסיור בשכונה, ביקש ממנה להתלוות אליו ברכבו, הסיע אותה ועלה לבקר בביתה (קומה אחרונה. בלי מעלית. בלי ידיעה מוקדמת וחרף הפצרות אנשי היחידה לאבטחת אישים). אין לתאר את ההתרגשות שאחזה בה על המחווה הנדירה, וגם בו, שניכר שליבו יצא אליה.
סופיה לא לבדה. כמוה חשים רבים מותיקי שכונות דרום תל אביב.
הממשלה והכנסת תמשכנה לחפש מענה למצוקתם בכל דרך אפשרית.
כן, חרף החלטות הבג"צ.
ומי שמעקם את האף?
אתם יודעים כבר את ההמשך.

אמיר אוחנה,
0 תגובות