למה אנחנו לא פינלנד?

שמעתם פעם כמה מצוינת מערכת החינוך בפינלנד?

למה זה כל כך מצליח להם? יש סיבות שונות. אבל הסיבה המרכזית היא שזאת מערכת שבנויה על אמון. כולם סומכים על כולם ומאמינים לכולם.

ההורים נותנים אמון במורים, שנותנים אמון בילדים, שסומכים על המנהלים, שבוטחים במשרד החינוך והם סומכים על העיריות. לתת אמון, ולסמוך על אחרים. כל כך חשוב במערכת חינוך. כל כך חסר לנו פה בארץ. והמחקרים מראים שככל שיש יותר אמון בין כולם ככה הציונים והחוויה והיכולות של הילדים משתפרים.

בישראל רמת האמון נמוכה, בטח בתוך מערכת החינוך. משרד החינוך דורש מהמנהלים למלא אינספור טפסים ולדווח על כל צעד ושעל, המורים מקבלים מערכי שיעור ואסור להם לסטות מהם. וההורים לא ממש סומכים על המורים וכך כל המערכת בנויה על חוסר אמון. זה נושא שאני פועלת למענו ברמה המערכתית. 

מחר, ב-1 לספטמבר, כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לעשות צעד משמעותי למען הילדים שלנו - על ידי יצירת יותר אמון.

פשוט תגשו למורה או לגננת ותאמרו לה כמה אתם סומכים עליה, כמה אתם מעריכים את העבודה שלה ויודעים שאתם שותפים בהצלחה של הילד. תגידו לה שאתם יודעים שהעבודה קשה ורוצים להודות לה על המאמץ היומיומי.

לא תאמינו כמה טוב זה יעשה למורה, לכם והכי חשוב לילד או הילדה שלכם, בין אם אתם מאמינים או לא, זה בסופו של דבר ישנה את החוויה ואת ההישגים של בנכם/בתכם.

מאחלת לנו שנדע להחזיר את האמון בנינו בחברה הישראלית ושתהיה לילדים שלנו שנת לימודים מוצלחת.

רחל עזריה,
0 תגובות