להילחם לתושבי דרום ת"א?

פעמיים איבדתי את החשק להילחם בשביל תושבי דרום תל אביב.

פעם אחת לפני כמה שנים כשנציגתם בתקשורת נשאלה, מתוך אמפתיה והזדהות, אם יסתפקו בזה שהמדינה תפנה את המסתננים מהשכונה ותפזר אותם בכל הארץ – והשיבה ב'מה פתאום, צריך להוציא אותם מכל מקום בארץ'. הם לא יסתפקו בשום פתרון זולת זה האחד.

נציגה אחרת שלהם ענתה את אותה תשובה בתכנית הבוקר של ערוץ 2.

הפעם השנייה, בקיץ שעבר או זה שלפניו – כשפורסם סרטון של שוטר פורץ לתוך חנות של מסתננים וקורע במכות את האפריקאי שעבד שם, ואותה נציגה הישירה מבט למצלמה ואמרה 'שוטרים לא מרביצים סתם, בטח הוא עשה משהו קודם שלא רואים בסרטון'.

והימים ימי הפגנות האתיופים נגד אלימות סתמית של שוטרים.

פעמיים שהבנתי באופן בהיר שמדובר במלחמה תקשורתית גזענית נטו. ושכוכבות התקשורת של דרום תל-אביב לא נלחמות בשביל השכונה, אלא מלחמה אחרת לגמרי. אולי נדל"נית, אולי כלכלית, אולי פוליטית... והדרך שהן עושות את זה היא גזענית ולאומנית.

לפני כן שצפתי וקצפתי פה לעיתים נגד בג"צ, עליתי לירושלים לתמוך בהפגנות שלהם, וראיתי את עצמי תומכת מובהקת במאבק השכונה לזכותה לחיים אחרים.

גם היום אני חושבת שתושבי השכונה (ושכונות אחרות בארץ באותן נסיבות) מתמודדים עם מצב בלתי אפשרי והמדינה צריכה לפתור את זה.

אלא שתושבי השכונה לא כ"כ יודעים איך לפצח את זה. את זה שזאת עבודה של המדינה. הממשלה. הכנסת. הימנית.
וכל תומכי ביבי בתקשורת מכוונים את האש לבג"צ. כמובן.

מה הם יגידו? שביבי אימפוטנט? יפגינו מול הבית שלו? של שרת המשפטים? של אחד מאלה שהיו אמורים לפתור את הבעיה? הממשלה שלנו???

אגב, יכול להיות שהפתרון בכלל אחר. שצריך לפנות את תושבי דרום העיר ולפצות אותם שיוכלו לגור במקומות אחרים, ולהשאיר את המסתננים בדרום העיר. יכול להיות שזאת רק שאלה של גודל הפיצוי שהתושבים יהיו מוכנים לקבל. כלומר, נציגותיהן התקשורתיות.

כך או כך, המלחמה הזאת איבדה אותי.

היא לא מלחמה על דרום תל אביב, לטובת תושבי דרום תל אביב, היא מלחמה מרזלית בן גבירית קלאסית.

איך אני יודעת? כי אם תושבי דרום תל-אביב היו במצוקה קשה ונוראית כפי שהם מתארים – הם היו לוקחים בשתי ידיים כל הצעה להעביר חלק מהמסתננים לשוהם, מודיעין, בקעת הירדן, רחביה – ולא היו מגלגלים עיניים ואומרים (כפי שאמרה נציגתן הצעירה) שהם נלחמים בשביל כולנו. והם לא מוכנים לשום מתווה והצעה של בגצ – אלא לגירוש כללי ולא מרצון.

יעל משאלי,
0 תגובות