עדיף מס על עשירים?

בדנמרק יש בדיוק שתי דרגות של מס הכנסה, עם פחות מ-10% הפרש ביניהן. רוב המיסים, למעשה, נגבים על ידי המחוז והעיר, שיש להן אוטונומיה גדולה מאוד בניהול שלהם.

המשמעות היא שאדם באמת עשיר בדנמרק, ששם את חשבון הבנק שלו במקום הנכון, ישלם "רק" 48% מס הכנסה, בניגוד ל-50% בישראל. למעשה, אפילו אם הוא יתעקש להירשם בעיר ובמחוז הממסים ביותר, על פי החוקים בדנמרק יש "תקרת מס" של 51.5% ואסור לגבות יותר. לעומת זאת, אדם סביר ממעמד הביניים שמרוויח 10,000 ש"ח בחודש יהיה במדרגת מס של 20% בישראל, אבל בדנמרק הוא ישלם 40% מההכנסה שלו במיסים, פחות או יותר.

כמו שאפשר לראות, נטל המס על העשירים ביותר ("ה-1%") לא באמת גדול יותר בדנמרק מאשר בישראל, ובמקרים מסוימים אפילו משמעותית קטן יותר, כי מס החברות בדנמרק נמוך מזה של ישראל. נטל המס הגדול באמת בדנמרק מוטל דווקא על מעמד הביניים. לזה יש שני יתרונות - אחד, אין תמריץ "להיתקע במקום" מבחינת קריירה ומאוד משתלם להשקיע, ללמוד ולרכוש כישורים כדי להגיע למקצועות עם שכר גבוה במיוחד. זה מתבטא בשכר הממוצע בדנמרק, שעומד על מעל 20,000 ש"ח. היתרון השני הוא שהרבה כסף נכנס לקופות העירייה והמחוז, והן מנהלות מערכת רווחה מבוזרת ומותאמת לכל אזור, עשירה מאוד בתקציב. החיסרון הוא כמובן שקשה להתקיים כמו שצריך ממשכורת נמוכה, ולכן יש הישענות די גדולה על אותה מערכת רווחה נדיבה.

בצרפת, לעומת זאת, הם ניסו ללכת על גישה אחרת - למסות את העשירים כמה שיותר. ב-2012, צרפת בראשות הנשיא הסוציאליסט פרנסואה הולנד הטילה מס של 75% על כל הכנסות מעל מיליון יורו בשנה. מהר מאוד התחילה בריחה המונית של משקיעים חשובים ובעלי חברות מצרפת, בעיקר לבלגיה הסמוכה. ככה שיצא שבמקום שהם ישלמו יותר, הם לא שילמו בכלל. הסיפור תסכל מאוד את הממשלה הצרפתית, אבל בגלל שאי אפשר להכריח את כל אירופה להטיל מס כזה, הם פשוט ביטלו אותו אחרי שנתיים כשכל מה שהוא עשה זה לפגוע בכלכלה המעורערת ממילא של צרפת.

ברמת העיקרון אין לי בעיה עם מיסוי פרוגרסיבי. להיפך, אני חושב שהוגן להטיל יותר מס על עשירים (שיכולים לשאת בנטל המס יותר בקלות) מאשר על העניים. אבל התוצאות בפועל מראות שיש גבול לכמה שאפשר לעשות את המס פרוגרסיבי לפני שהוא מתחיל לעשות נזק. בישראל כבר יש 7 דרגות שונות של מס הכנסה, מ-10% עד 50%, והוא נחשב לאחד הכי פרוגרסיביים במערב. כשמישהו מציע לנפח הוצאה ממשלתית מסוימת, תשאלו אותם "באיזה הוצאות אתם רוצים לקצץ?" או "בכמה תעלו את המס על מעמד הביניים?" כי "שהעשירים ישלמו עוד!" זה דמגוגי, מגוחך, ומנותק מהמציאות הכלכלית.

עידן דה ארץ,
0 תגובות