מה עם החוק למזון בריא בבתי הספר?

חלם כבר אמרנו? יותר מ-150 חוקים שהעבירה הכנסת, תקועים כבר שנים בצנרת כי הממשלה לא התקינה תקנות שיקבעו איך בדיוק ליישם אותם. במרכז להעצמת האזרח פועלים כבר שנתיים לטיפול בנושא, ונאבקים כדי שהאחריות על התקנות תוטל על משרד ראש הממשלה ולא תפוזר בין המשרדים. 

כך למשל, שלוש שנים אחרי שעבר בכנסת, אף אחד לא יודע איך ליישם את החוק למזון בריא בבתי הספר ולכן גם בשנת הלימודים הזו ימשיכו למכור בבתי הספר ג'אנק פוד.

עוד דוגמאות: אף אחד לא יודע איך אוכפים את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, ואיך מפקחים על משפחות אומנה, או איך מגנים על הציבור מפני עברייני מין, או מה עושים עם חוק פעוטות בסיכון.

מה התוצאה? נכון לעכשיו התשובה היא כלום. 

במרכז להעצמת האזרח אומרים שיש הרבה סיבות לכך שהתקנות תקועות והחוקים לא מיושמים. למשל, מחלוקות בין משרדי הממשלה, קרבות בין יועצים משפטיים, עיכובים בוועדות הכנסת ובמשרד המשפטים.

הם אומרים: "כאמור, אנחנו על זה כבר יותר משנתיים, נאבקים כדי שהאחריות על התקנות תוטל על משרד ראש הממשלה ולא תפוזר בין המשרדים. והנה לפני כמה חודשים זה סוף סוף זה קרה, הממשלה קיבלה החלטת ממשלה שעושה סדר ולוקחת אחריות. שמחים שיש לנו חלק בזה, וכמובן שלא מרפים וממשיכים לעקוב וללחוץ על משרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים להשלים את התהליך בלוחות הזמנים שקבעה ההחלטה – עד שנת 2018. כי בינתיים הכנסת ממשיכה לחוקק עוד ועוד חוקים...".

יעל קיים,
0 תגובות