"תפקיד המשטרה להגן על האזרחים"

צריך להגיד את המובן מאליו: תפקיד משטרת ישראל הוא להגן על האזרחים ועל האינטרס הציבורי. הפגנות המוניות בכל מוצאי שבת אולי לא נוחות למשטרה, אבל זהו תפקידה. כחלק מתפקידיה במדינה דמוקרטית, עליה להגן על חופש ההפגנה והזכות הבסיסית למחאה ציבורית. במקום לבצע מעצרים ולסכל הפגנות, המפכ"ל, היה צריך להידבר עם נציגי המפגיניםות ולחפש יחד מקומות חלופיים, בכדי לאפשר את המחאה.

ניסיונות המשטרה להשתיק את קולות המחאה לא התחילו בהפגנה אמש. מלכתחילה ניסתה המשטרה למנוע את ההפגנות בפ"ת, בכך שביצעה מעצרים בודדים והכריזה על העיר כשטח סטרילי, בהרחבה ופרשנות דרקונית של קביעת בג"צ. המדיניות הזאת נבלמה דאז בידי בג"צ. 

גם שהמשטרה מתעמרת במפגינים ומפגינות שלא חולקים עמי את אותה עמדה או אג'נדה – אני תומכת בזכותם הדמוקרטית לחופש הביטוי. זו זכות בסיסית שלנו כאזרחי המדינה ובודאי כנבחרי ציבור. להטוטי הלשון של כל מיני פוליטיקאים שמנסים לייצר משוואות של תפקוד המשטרה בסוגיה אחת, לעומת ההפגנות בפתח תקווה תחזור אליהם כבומרנג – זה מחול צביעות והפניית גב לציבור. 

אתמול, נעצרו אלדד יניב ומני נפתלי נעצרו בחשד לשידול הגעה להפגנה. לא פעם משטרת ישראל עוצרת פעילים חברתיים בגלל התבטאויות ברשתות החברתיות. הכוח הרב שניתן לה בחוק לטיפול בגורמים עוינים, משמש אותה כעת נגד אזרחים שומרי חוק, שכל רצונם הוא למחות כנגד השחיתות. אסור לוותר על הזכות להפגין, זו קריאת השכמה לכולנו, לא לעמוד מנגד. 

ומילה ליועץ היועץ המשפטי לממשלה: שבור שתיקה ותבקר באופן נחרץ את התנהלות רשויות החוק מול חופש הביטוי – זה תפקידך ואחריותך הציבורית.

מיכל רוזין,
0 תגובות