טראמפ: "המתיחות עם קוריאה הצפונית מסוכנת"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה (שבת) כי המתיחות עם קוריאה הצפונית היא "מסוכנת מאוד, ולא תימשך".

הוא הוסיף כי "אם משהו יקרה לגואם, יהיו בעיות רציניות".

השבוע איימה צפון קוריאה לשגר טילים לעבר האי גואם, שעות לאחר שטראמפ איים עליה "באש ובזעם שהעולם טרם ראה".

ההחרפה באיומים נרשמה בעקבות סנקציות חדשות שהטילה ביום שבת מועצת הביטחון של האו"ם והערכת גורמים אמריקניים שקוריאה הצליחה למזער ראשי קרב גרעיניים – מה שיאפשר לה להרכיבם על טילים בין-יבשתיים. 

בהודעה שהוקראה בסוכנות הידיעות הרשמית של קוריאה הצפונית נמסר כי המדינה בוחנת בקפידה מתקפת טילים על האי גואם שבשטחו מוצבים כוחות צבא אמריקניים, בהם מפציצים שטסים בשמי חצי האי הקוריאני. באי עוגנות גם צוללות וצוות של משמר החופים.

הממשל בגואם פרסם הנחיות חירום לאזרחים להתכונן לאיום אפשרי מצד קוריאה הצפונית. לפי ההוראות, אם ישוגר טיל לעבר האי, אין להביט בו ויש לתפוס מכסה.

באזהרה נמסר: "אל תסתכלו לעבר הבזק או כדור אש, זה עלול לעוור אתכם. מצאו מחסה מאחורי כל דבר שיוכל לשמש לכם להגנה".

אתמול איים טראמפ שוב על פיונגאינג וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "הפתרונות הצבאיים ערוכים למקרה שקוריאה הצפונית תפעל באופן בלתי נבון. מקווה שקים ג'ונג און ימצא דרך אחרת". 

הוא אמר כי הממשל בוחן את המצב מול קוריאה הצפונית: זו מדינה שלא התנהגה כראוי במשך עשרות שנים, אין לי ברירה אלא לטפל בזה. אם קים ג'ונג און יאיים על גואם או על בעלות בריתנו הוא יתחרט על זה מאוד, והוא יתחרט על זה במהרה".

הפנטגון הודיע אתמול (שישי) כי התרגיל הצבאי השנתי המשותף לצבא ארצות הברית ולצבא קוריאה הדרומית יתקיים כמתוכנן ב-21 באוגוסט למרות הקריאות להרגעת הרוחות בחצי האי הקוריאני.

סין קראה לארצות הברית ולקוריאה הצפונית להיות זהירות בהתבטאויות ובמעשים סביב המתיחות בנושא תכנית הטילים של פיונגיאנג. בהודעת משרד החוץ בבייג'ינג נמסר כי על שני הצדדים להימנע מלצעוד בנתיב של הפגנת כוח והסלמה מתמשכת של המצב וכי סין רואה את המצב בחצי האי הקוריאני כרגיש מאוד ומורכב ויש לפעול להרגעת הרוחות ולהגברת האמון ההדדי.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי אין פתרון צבאי למשבר בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית והסלמת הרטוריקה סביב המתיחות בחצי האי הקוריאני אינה הפתרון.

היא אמרה: "יש צורך בעבודה משותפת עם מועצת הביטחון של האו"ם ובשיתוף פעולה בין כל הצדדים, בייחוד ארצות הברית וסין". 

 

עודד בן דוד,
0 תגובות