"ארסנל הגרעין של ארה"ב נמצא במצב טיפ-טופ"

סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA) וגורמי מודיעין נוספים מאשרים את ההערכות כי קוריאה הצפונית הצליחה למזער ראש נפץ גרעיני שניתן להרכיב על טילים.

בכך חצתה קוריאה הצפונית רף משמעותי נוסף בדרך להפיכתה למעצמה גרעינית.

שר ההגנה של ארצות הברית ג'יימס מאטיס אמר בשיחה עם עיתונאים כי מלחמה תהיה אסון, אך וושינגטון ערוכה להתמודד עם האיום הגרעיני של קוריאה הצפונית.

הוא אמר: "הטרגדיה של מלחמה ידועה לנו היטב, לחימה צבאית עלולה להיות קטסטרופלית. האחריות שלי היא להבטיח אפשרויות צבאיות למקרה שהן יידרשו, אך ארה"ב מעדיפה גישה דיפלומטית מול האיום הצפון קוריאני".

כשמאטיס נשאל על ידי כתב אם ארה"ב מוכנה מול צפון קוריאה, הוא השיב: "אנחנו מוכנים".

הנשיא טראמפ אמר כי הוא מתכנן להוסיף מיליארדים רבים של דולרים לתקציב מערך ההגנה מפני טילים. הוא הוסיף כי הצהרה רשמית בעניין תגיע בקרוב.

טראמפ אמר שארסנל הגרעין של ארה"ב "נמצא במצב טיפ-טופ, והולך ומתחזק".

טראמפ אמר את הדברים לכתבים לאחר תדרוך ביטחוני שנערך במועדון הגולף שלו בניו ג'רזי, שם הוא שוהה במהלך שיפוצים הנערכים בבית הלבן.

קודם לכן אמר טראמפ: "אזרחי ארצנו בטוחים, וגם בעלות בריתנו יהיו בטוחות. על קוריאה הצפונית להתאפס במהרה, או שהיא תהיה בצרות שרק מדינות בודדות ברחבי העולם כבר חוו. אם קוריאה הצפונית רק תחשוב על תקיפה של אזרחינו או של בעלות בריתנו, עליה להיות מתוחה, מאוד מתוחה, יקרו להם דברים שהם מעולם לא חשבו שעלולים לקרות להם".

גם בעולם מגיבים למשבר.

סין הודיעה כי תישאר ניטרלית במקרה של מתקפה מצד קוריאה הצפונית על ארצות הברית, אך תנסה לסכל מתקפה מצדה של וושינגטון על פיונגיאנג.

במאמר מערכת שפורסם הלילה (שישי) ב"גלובל טיימס", ביטאון מפלגת השלטון הקומוניסטית בבייג'ינג, נמסר כי אין ביכולתה לשכנע את אף אחד מהצדדים לסגת ויש צורך להבהיר לכל המעורבים כי אם פעולותיהם יסכנו את האינטרסים של סין היא תגיב ביד חזקה.

לעומת זאת, ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול אמר כי ארצו תסייע לארצות הברית במקרה שקוריאה הצפונית תתקוף את בסיסיה באי גואם שבאוקיינוס השקט.

בריאיון לתחנת רדיו בארצו אמר טרנבול כי "אם קוריאה הצפונית תממש את איומיה האלימים מובן שיהיו לכך השלכות נוראיות".

טרנבול הוסיף כי שוחח על הנושא עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס: "ארצות הברית יודעת שאנחנו עומדים לצידה. המחויבות שלנו איתנה כסלע וזה ידוע לכולם".

יפן פרסה סוללה להגנה מפני טילים במרכז טוקיו, בעקבות המתיחות הגוברת עם קוריאה הצפונית ואיומיה לשגר טילים לעבר האי גואם. סוללת טילי פטריוט תועדה בסמוך למשרד ההגנה בבירה לאחר שבכירים בממשל אמרו כי אם טילים של פיונגיאנג יעברו מעל שטח המדינה הם ייורטו. 

כווית החלה לנקוט בצעדים נגד קוריאה הצפונית, ובהם הפסקת הטיסות הישירות לפיונגיאנג וממנה. סוכנות הידיעות הרשמית ציטטה גורם רשמי במשרד החוץ שאמר שהצעדים כוללים שלילת ויזות לעובדים מקוריאה הצפונית והפסקת רישיונות כלכליים.

 

עודד בן דוד,
0 תגובות