דגימת שיער שימשה כראיה לאונס

הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול קיימה דיון מעקב על טיפול הרשויות בתופעת השימוש בסם אונס.

יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג (מרצ), פתחה את הדיון ואמרה כי "מאז הדיון הקודם, בו שמענו על תופעה שבעבר לא זוהתה ולא זכתה להכרה, התרחש שינוי של ממש בחברה הישראלית, וכיום ברור לכולם כי סמי אונס קיימים, מזיקים ומהווים בסיס לפשעי חיי הלילה".

תמר גומר הדגישה כי לא מדובר על "סם אונס" אלא על סמי אונס וביניהם גם אלכוהול. עוד הדגישה כי חלק מהמבלים משתמשים בחומרים גם לשימוש שאין לו כוונת זדון אלא להנאה.  לדבריה, הבעיה היא לא הסם אלא הסימום השימוש בכוונת זדון.  גונר ציינה כי יש לחלק מהנפגעות יש חשש לדבר מפחד על חשיפה של שימוש בסמים אחרים, שימוש שכן נעשה ברצון. עוד הדגישה כי חשיבות לאחריות חברתית. במירב הפעילות של העמותה אנחנו מעלות מודעות אצל ברמנים ואצל מבלים.

כרמית קלר חלמיש ממרכזי הסיוע אמרה כי הטיפול צריך להיעשות במישור הראשון  בהכשרה של כלל הגורמים ומישור השני ברמת החקיקה. צריך שיהיה מצב שיאפשר גם  בעבירה המאוד ייחודית יכולת אכיפה. ח"כ זנדברג התייחסה ואמרה כי בשיתוף עם חברות הכנסת שולי מועלם ומיכל רוזין מקודמת הצעת חוק שתקבע כי שלילת כושר התנגדות באמצעות סם תהיה עבירה. תהיה הפללה על עצם הסימום עו"ד לילך ונגר ממשרד המשפטים ביקשה להדגיש כי שלילת כושר התנגדות היא  עבירה שעונשה עד 20 שנה על פי סעיף 327 ולדעתה אין צורך בתיקון החוק.

עופר מועלם משטרת ישראל אמר כי יש תופעה! הוא הוסיף ואמר כי אסור להתמקד בחומר מסוים. סימום הוא סימום. הוא עדכן כי לאחר מבצע הסילבסטר, בו הועלתה מודעות וחלקו ערכות זיהוי חומרים למבלות, יש ירידה בדיווחים. מדובר על פעילות חד פעמית אך היא עוזרת ומונעת. עוד אמר כי עדיין קיימים קשיים ראייתיים והבאת סיפור מלא. לבית משפט אי אפשר להגיש תיק כשאין סיפור. במענה לשאלה אמר כי למה זה לא מספיק כדי להגיש כתב אישום – צריך לשאול את הפרקליטות.

עו"ד לילך ונגר ספרה כי הגישה בעבר מאות כתבי אישום בתיקים של עבירות מין גם ללא סיפור מלא של הנפגעת וללא קשר לגורם שהביא לכך שנשלל מהנפגעת כושר ההתנגדות. השאלה היא האם הייתה הסמכה חופשית. עו"ד וגנר הדגישה כי ביחס לחקיקה האמריקאית מצבנו טוב. אין אצלנו דרישה להוכחת שימוש בכח. מה שנדרש הוא להוכיח שהנפגעת הייתה במצב של חוסר יכולת של בחירה חופשית. כאשר יש ראיות שהנפגעת קבלה סם אונס זו עבירה נוספת עם ענישה נוספת. אומנם העדות של המתלוננת היא מרכזית אבל היא לא הדבר היחיד; ניתן לעשות שימוש במצלמות, בעדויות של אנשים וממצאים נוספים מהסביבה.

יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג ביקשה לחדד את הנושא ואמרה כי המתלוננות על עבירות מין הן חלק קטן מהפירמידה. "אנחנו צריכים להתמודד עם התופעה היותר רחבה שהסם יוצר, אווירת הפחד שמובילה לעבירות מין ולעבירות שונות. הרצון הוא לתפוס בשלב יותר רחב ויותר מוקדם. אנחנו צריכים להסביר כי גם אם נשים לא חוו עבירת מין אלא משהו היה חשוד בסיטואציה, גם אם הצליחו להיחלץ הן צריכות להתלונן. תהיה בכך גם העברת מסר לציבור הנפגעות והפוגעים, ויהיה בכך כדי להפוך את הלילה ליותר בטוח".

ד"ר ג'וליה ברדה מבית חולים וולפסון אמרה כי המוקד צריך להיות שברגע שיש סיפור מחשיד, יש לעשות הכל כדי לברר באמצעות מצמות ואיסוף. המפתח הוא לנקוט ביד חופשית בחיפוש של הסם.

ד"ר רוני ברקוביץ' מנהל אגף אכיפה משרד הבריאות עדכן על פעילות המשרד הכוללת פרסום קרוב של הנחיות ללקיחת דגימת שתן והקפאתה. הבדיקות יועברו לתל השומר וייבדקו במימון המשרד.

עוד אמר כי המשרד תקצב בדיקת דגימות שיער באמצעותם ניתן למצוא ממצאים גם לאחר שלושה שבועות ואפילו עד חצי שנה אך כד עתה נבדקו ארבע דגימות בלבד. הוא הוסיף והדגיש כי לקיחת דגימת שיער איננה תלויה הגשת תלונה למשטרה.

קרן גולדמן ממשרד הבריאות אמרה כי יש תסכול של איתור נבדקות. למרות הפרסום וההפצה במרכזי סיוע עדין מתקשים לקבל נבדקות. עוד אמרה כי במרכזים לפגיעה מינית הנמצאים בבתי החולים, אין תשאול אחיד ואין התייחסות מספקת לחשד בשימוש בסם אונס וכעת עוסק המשרד בכתיבת נוהל מחודש. לסיום אמרה כי בנובמבר יקים במשרד יום עיון המיועד לצוותים של חדרי המיון ועובדי מרכזי הסיוע שייתן כלים לזיהוי אבחנה והפנייה.

אתי כהנא מהרשות למלחמה בסמים אמרה כי עד היום אין בארץ מעבדה שמבצעת בדיקות שיער.  בשנה האחרונה הוקצה תקציב של עשרות אלפי שקלים לפיתוח ולמידה כדי להבהיר את החשיבות ולבנות תשתית. היום אנחנו עם שלושה מקרים חריגים בלבד! חריגים.  דובר על כך שזו  מכת מדינה, ובכל זאת לא קיבלנו אפילו מקרה רגיל אחד. לפני שבועיים כינסו דיון והחלטנו לעבור ממרכז למרכז, לחדרי 4, דרכן נוכל להגיע למתלוננות ואני מקווה שנגיע לפריצת דרך.

חגית בוני נוח מהרשות למלחמה בסמים אמרה כי הנושא נמצא בחשיבות גם באירופה, בשנה האחרונה היו דיוניים ויצא מסמך מדינות והמלצה להתמודדות. יש שיתוף פעולה בין המדינות ונשתף כשזה יגיע.

יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג סיכמה את הדיון ואמרה כי היא שמחה שיש התקדמות מהדיון הקודם. היא בקשה לשבח את משרד הבריאות שמקדם את תחום הבדיקות הן בלקיחת דגימות בהקפאה והן בקידום בדיקות שיער; בשיפור הנהלים לתשאול הנפגעות; ובקיום ימי עיון לחשיפת הצוותים המטפלים. המשטרה והפרקליטות אינם מנותקים מהשטח אך היינו רוצים לראות יותר עדויות ורמזים גם כאשר אילו מקרים של "הסיפור חסר", גם בתיקים שיש חשש לשימוש בסם, מקרים בהם אישה התעוררה בלי לדעת איפה היא ומה קרה לה. לא היינו רוצים שהמצב הקיים ימשיך. בדיון הבא נמשיך ונבחן האם החסם הוא באיסוף הראיות או בתרגום של יכולת ההוכחה בפרקליטות וכמו כן בדרכים להעלאת המודעות וההרתעה.

שגית לוי,
0 תגובות