ירידה בפשיעה חקלאית

במשטרת ישראל ובמשמר הגבול מסכמים את היקף הפשיעה החקלאית בישראל לחציון הראשון של שנת 2017 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

עם סיום החציון הראשון של שנת 2017 וביחס לתקופה המקבילה אשתקד, נרשמה ירידה משמעותית של 18% בכמות אירועי הפשיעה החקלאית (386 תיקים נפתחו מתחילת השנה לעומת 473 תיקים שנפתחו בתקופה המקבילה).

ירידה של כ-25% נרשמה באירועי גניבות בעלי חיים בחצי השנה הראשונה של 2017 לעומת ששת החודשים הראשונים בשנה שעברה: 137 תיקים לעומת 184. כחלק מהירידה במספר אירועי גניבת בעלי החיים נרשמה ירידה של כ-18% במספר האירועים בהם נגנבו צאן ובקר (128 תיקים לעומת 156). ירידה משמעותית של 56% נרשמה גם ביחס לכמות ראשי הבקר והצאן (989 לעומת 2,245).

ירידה משמעותית נוספת של כ-62% נרשמה גם בכמות הטרקטורים שנגנבו (18 לעומת 47). מתוך אלו שנגנבו, איתרו לוחמי מג"ב והחזירו לבעליהם תשעה טרקטורים גנובים - כמות המהווה כ-50% מסך כמות הטרקטורים שנגנבו מאז תחילת השנה.

מהמשטרה נמסר שירידות אלו הן תולדה של אכיפה נחושה ובלתי מתפשרת, במסגרת פעילות המשטרה ומג"ב בנושא. מאז תחילת השנה נעצרו 93 חשודים בתחום הפשיעה החקלאית (לעומת 78 חשודים שנעצרו בתקופה המקבילה אשתקד). מדובר בעלייה של כ-17% במספר העצורים.

עלייה משמעותית עוד יותר נרשמה גם באחוזי הפיענוח – של 136% בכמות כתבי האישום שהוגשו: 78 אל מול 33. מדובר בנתון המעיד יותר מכל על אפקטיביות הפעילות והאכיפה המשמעותית בתחום הפשיעה החקלאית, לאור ירידה בכמות התיקים אל מול עליה בכמות המעצרים וכתבי האישום.

מהמשטרה נמסר שנתונים אלו מוכיחים באופן חד משמעי את היעילות הגבוהה בפעילויות המשטרה בתחום זה, המשלבות מספר רבדים. החל בפעילות שוטפת, גלויה וסמויה, המתבצעת על ידי יחידות משמר הגבול הפרוסות ברחבי הארץ בסיוע אלפי מתנדבים; המשך בפעילות ממוקדת כנגד מחוללי הפשיעה המתבצעת על ידי היחידות המרכזיות של מג"ב, לרבות שימוש במודיעין ובאמצעים טכנולוגיים מהמתקדמים ביותר במשטרת ישראל; ועד פעילות חקירתית איכותית שמביאה בסופו של דבר לגיבוש כתבי האישום ולהעמדתם לדין של העבריינים.

במהלך החציון הראשון של שנת 2017, פוענחו מספר רב של אירועים ופרשיות מרכזיות כנגד מחוללי הפשיעה.

להלן הפעילויות המרכזיות הראויות לציון בהקשר זה:

במג"ב צפון ניהלו חקירה כנגד מספר חברי כנופיה שביצעו גניבות של תוצרת חקלאית בכמויות מסחרית, לרבות קיווי ואבוקדו. לאחר איסוף כלל הראיות יצאו השוטרים למבצע מעצרים במסגרתו נעצרו ארבעה חשודים חברי הכנופיה וכנגדם אף הוגש כתב אישום בתאריך 24.4.17 ובו 14 אישומים שונים. 

במג"ב דרום הביאו למעצרם של שני חשודים, חברי כנופית גנבי בקר, אשר חשודים במעורבות במספר מקרים של גניבות באזור הדרום והמרכז. לאחר חקירה מאמצת נתפסו השניים "על חם" כשניסו לגנוב עגלים מיישוב בדרום בתאריך 12.1.17. בתום החקירה הוגש כנגדם כתב אישום. 

במג"ב מרכז ניהלו חקירה כנגד חברי כנופיה שהתמחתה בגניבת רכוש, טרקטורים ובעלי חיים בכל רחבי הארץ. החקירה הביאה למעצרם "על חם" של שני חשודים בזמן שניסו לגנוב טרקטור מיישוב באזור המרכז בתאריך 10.5.17. בתום חקירתם הוגש כנגדם כתב אישום. 

במג"ב צפון ניהלו בחודשים האחרונים חקירה בגין מספר מקרים בהם נגנבו עזים מיישוב בצפון. החקירה והפעילות הובילו למציאתן ולהחזרתן של 47 עזים מתוך 57 שנגנבו ולמעצרו של חשוד בחודש יוני 2017. בהמשך הוגש כנגדו כתב אישום ובו 18 אישומים על מספר אירועי גניבה. 

פרשיות אלו ורבות אחרות שנוהלו ופוענחו במשטרה, הן שהביאו יותר מכל לירידה המשמעותית בפשיעה החקלאית במדינת ישראל. ההשפעות של המעצרים ומיצוי הדין כנגד העבריינים מורגשות היטב בשטח.

ממשטרת ישראל ומשמר הגבול נמסר כי הם ימשיכו להיאבק בנחישות בפשיעה החקלאית על כל גווניה, במטרה לעצור את העבריינים ולהעמידם לדין, למנוע ולסכל פשיעה חקלאית באשר היא ולהבטיח את ביטחונם ושלמות רכושם של החקלאים ומגדלי הבקר בישראל. 

יוני נעימי,
0 תגובות