טייסת כיבוי יצאה למקדוניה

בהתאם להנחיות הדרג המדיני, יצאה אתמול (שלישי) משלחת הסיוע האווירי לכיבוי שריפות בהובלת משטרת ישראל אל סופיה שבמקדוניה. המשלחת הישראלית מונה 22 אנשי צוות, ביניהם שוטרים, לוחמי אש, טייסים של חברת כימניר וצוות טכני של חברת אלביט.

טייסי חיל האוויר הטיסו את הצוות במטוס הרקולס צבאי. חברי הצוות מצטרפים לכוח חילוץ מהמערך האווירי של המשטרה שהוטס שלשום על ידי חיל האוויר הישראלי על מנת לבצע את ההכנות הנדרשות, לסרוק את פני השטח ולהחליט על אופן הסיוע הנדרש.

המשלחת הישראלית התחילה היום את פעילותה, לאחר שבימים האחרונים הגיעה פניה למשרד החוץ הישראלי מטעם ממשלת מקדוניה, לסיוע במאמצי הכיבוי וההתמודדות עם שריפות הענק שפקדו את המדינה.

מיד עם הגשת הבקשה נרתם המשרד לביטחון הפנים לביצוע המשימה הלאומית, וכך יצאה לדרכה המשלחת הישראלית, הכוללת שני מטוסי כיבוי מהמערך האווירי של משטרת ישראל, שני מטוסי חיל האוויר שהטיסו את חברי המשלחת ואת הציוד הלוגיסטי הנלווה. 

זו הפעם השנייה במהלך החודש האחרון שיחידת הכיבוי האווירית של משטרת ישראל בסיוע כיבוי והצלה, חיל האוויר, אלביט וכימניר, נדרשת לסייע בכיבוי שריפות ענק במדינות זרות. לפני כשבועיים יצאה משלחת דומה עם שני מטוסי כיבוי של יחידת הכיבוי האווירית של משטרת ישראל וסייעה לממשלת מונטנגרו להשתלט על גל שריפות הענק שפקד את המדינה.  בנובמבר 2016 הועברה טייסת הכיבוי לפיקודה של משטרת ישראל, ובימים אלו ממש יחידת הכיבוי של משטרת ישראל מובילה עבודת מטה סדורה יחד עם המשרד לביטחון הפנים והמועצה לביטחון לאומי (המל"ל), בהנחיית ראש הממשלה, להקים כוח כיבוי בינלאומי בשיתוף עם מדינות האזור: יוון, קפריסין וקרואטיה. 

סנ"צ תומר ברנר, מפקד טייסת הכיבוי המשטרתית ומפקד המשלחת למקדוניה, אמר במסגרת התדרוך של המשלחת הישראלית לקראת תחילת הפעילות: "אנו גאים לייצג את מדינת ישראל ולהשתתף במאמץ הבינלאומי להצלת חיי אדם, בשם משטרת ישראל ומדינת ישראל כולה. נגיע לכל מקום אליו נדרש בכדי לסייע ולתרום מיכולותינו המבצעיות. בשנה האחרונה, מיד עם הקמתה של טייסת הכיבוי במשטרת ישראל, התמודדנו עם אתגרים מבצעיים לא פשוטים, כדוגמת מבצע "באש ובמים", שם הצלחנו להתגבר על גל השריפות ללא אבדות בנפש".

"מאירוע לאירוע אנו משפרים את יכולותינו המבצעיות והטכנולוגיות וכיום הצלחנו למצב את עצמנו ככוח כיבוי מוטס מקצועי ומתקדם, הפועל בשיתוף פעולה אזורי עם מדינות שכנות, כפי שהיה לפני מספר שבועות במונטנגרו. במקדוניה פועלים רק שלושה טייסים לכיבוי השריפות ועם הגעתנו מצאנו טייסים מותשים שפעלו מסביב לשעון בימים האחרונים וששמחו לקראתנו. אנו רואים זאת כזכות גדולה שנפלה בחלקנו להיענות לבקשת הסיוע הבינלאומית ולתרום מהידע והניסיון שצברנו למקדוניה, כמדינה שמתמודדת עם אתגר מורכב זה".

יוני נעימי,
0 תגובות