חקירה בינלאומית הולידה כתב אישום

אתמול הוגש כתב אישום לבית המשפט השלום בכפר סבא ע"י מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה כנגד שני צעירים בגין ניהול והקמה של מיזם עברייני חסר תקדים בהיקפו לביצוע מתקפות סייבר.

בחודש ינואר 2016 נפתחה חקירה סמויה ביחידת הסייבר במשטרת ישראל במהלכה עלו חשדות כנגד מספר חשודים (חלקם קטינים) אזרחי ישראל אשר הקימו וניהלו אתר אינטרנט בשם vdos-s.com המשמש להשכרת שירות המאפשר ביצוע מתקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS) על שרתי אינטרנט ובאמצעות יצירת עומס מלאכותי על רשת האינטרנט גורמת לקריסת השרתים.

במהלך החקירה ביססו החוקרים קשר בין מספר חשודים אזרחי ישראל אשר הקימו אתר אינטרנט המאפשר השכרת שירות לביצוע מתקפות סייבר ואליהם חברו, באמצעות קהילות מקוונות של פצחנים (האקרים), מספר חשודים מחוץ לארץ אשר הפעילו שירותי תקיפה דומים אשר התבססו על יכולות התקיפה שפותחו ושוכללו כל העת על ידי הנאשמים הישראלים.

את שירותי האתר הנאשמים, בני 19 מאזור השרון, הציעו באמצעות פרסום באינטרנט, ברשתות חברתיות ובפורומים מקצועיים שונים. לטובת הלקוחות הפוטנציאליים הנרשמים באתר ניתנה האפשרות לבחור בין מספר "חבילות תקיפה" אשר סווגו ואופיינו לפי זמן ההתקפה (משך בשניות) ועוצמת המתקפה (Gbps לשניה). מחירי החבילות נעו בסכומים שבין 19.99 דולר ועד ל-499.99 דולר. הנאשמים השתמשו בחברת קש באנגליה לרישום הפעילות והתשלום בוצע במטבעות וירטואליים על מנת לטשטש את הקשר שלהם לאתר ולרווח הכספי.

מפעילותם הענפה במשך התקופה שפעלו יחדיו, על פי החשד, שלשלו לכיסם כ-613,000 דולר בתמורה למתקפות הסייבר שהעניקו ברחבי העולם. עוד עולה כי השניים הפעילו שירותי "תמיכה טכנית ללקוחות", על ידי האקרים ברחבי העולם שהעניקו את שירותי התמיכה ובתמורה אפשרו להאקרים להשתמש ביכולות התקיפה של האתר ללא תשלום.

לחקירה הבינלאומית שמשטרת ישראל הובילה חברו גם גופי חקירה ומודיעין מארה"ב, אנגליה, הולנד ושבדיה, זאת בחסות ארגון היורופול (Europol), אשר הובילה למעצר חשודים בחוץ לארץ.

באמצעות אתר האינטרנט שהפעילו השניים על פי החשד בוצעו למעלה מ-2,000,000 מתקפות סייבר אשר התבטאו ביצירת עומס מלאכותי על השרת המותקף, מניעת גישה אל שרת היעד, הפסקת פעולתו ועד לקריסתו. כתוצאה מפעולות אלו נגרמו לארגונים שונים בעולם נזקים כלכליים בהיקף של מיליוני דולרים.

במהלך החקירה נתפסו כ-600,000 שקלים בחשבונות הבנקים של הנאשמים אותם תבקש המדינה לחלט.

ממשטרת ישראל נמסר כי היא תמשיך לפעול באופן נחוש כנגד מבצעי פשעים באשר הם, בין במרחב הפיזי ובין במרחב הוירטואלי. יחידות הסייבר של משטרת ישראל יפעלו בכל האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר על מנת לחשוף, לבסס תשתית ראייתית, לחקור ולהביא לדין את מבצעי הפשעים כנגד קורבנות תמימים.

יוני נעימי,
0 תגובות