"מתחת לצבע כולם אותו דבר"

פול אליוט, כדורגל העבר האנגלי וחבר אופ"א בוועדה לכדורגל הוגן ואחריות חברתית, נשא דברים במהלך אירוע הענקת מגן הכבוד בבית הנשיא: "אנחנו משתמשים בכוח המדהים של הכדורגל ככלי חברתי לשינוי".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין העניק אתמול זו השנה השלישית את "מגן הכבוד" למועדון כדורגל מליגת העל המצטיין בעשייה ערכית וחינוכית ובמאבק באלימות ובגזענות, באירוע חגיגי שנערך בבית הנשיא.

ההתאחדות לכדורגל, בשיתוף אופ"א, הזמינו לאירוע במיוחד נאת פול אליוט, כדורגלן העבר האנגלי וחבר התאחדות הכדורגל האירופית בוועדה לכדורגל הוגן ואחריות חברתית. אליוט, ששיחק בעבר בקבוצות צ׳לסי, אסטון וילה, סלטיק ועוד, הוא חבר ומפקד במסדר האימפריה הבריטית הודות לפעילותו לטובת שוויון, גיוון ומאבק בגזענות בכדורגל, ולקראת הנאום הוא מספר על המאבק ועל הכדורגל ככלי לשינוי חברתי. 

מניסיונך האישי במאבק בגזענות, באלימות ובחוסר סובלנות, האם אנו נמצאים בהתקדמות או שהאווירה נעשית מאיימת הרבה יותר?

"נתקלתי בהרבה גזענות במהלך הקריירה המקצועית שלי באנגליה, איטליה ובסקוטלנד. אני יכול לומר בכנות ובביטחון שיש התקדמות משמעותית מאוד בנושא. אנחנו יודעים שגזענות, אלימות וחוסר סובלנות הן בעיות חברתיות 
גדולות מאוד בעולם, אבל מבחינתי נפלא לראות כיצד אנחנו משתמשים בכוח המדהים של הכדורגל ככלי חברתי לשינוי. אלו צעדים חשובים ואנחנו חייבים להמשיך לשפר את הכדורגל והחברה בכלל".

מה התפקיד של ארגונים כמו פיפ"א, אופ"א ההתאחדויות, מועדונים, ארגוני אוהדים, במאבק באיומים האלה?

"פיפ"א, אופ"א, ההתאחדויות המקומיות, הם הגופים השולטים. הם חייבים קודם כל להפגין מנהיגות ולקבוע סטנדרטים: מה מקובל ומה לא מקובל. בדיוק כמו ההורים בבית, המורה בבית הספר, מאמן הספורט או מנהל. הגדרת תקנות ודוגמה הן קריטיות. אף אחד אינו מעל החוק והרגולציה. אוהדים, מועדונים וארגונים חייבים להוכיח סובלנות, סבלנות, אינטגרציה, התנהגות טובה, כבוד זה לזה ללא קשר למוצא אתני חברתי, מעמדי, מוגבלות, רקע תרבותי וכדומה. יש רק גזע אחד והוא נקרא הגזע אנושי. כולנו חלק מהקשת היפה הזו. בשמיים יש הרבה צבעים יפים ורבים המייצגים את ההבדל בעולם. מתחת לצבע כולם אותו הדבר, אם כי מבחוץ אנחנו עשויים להיראות שונה מבחינה
 ויזואלית".

איך אתה חושב שחקן צריך להגיב במהלך המשחק אם הוא נתקל בגזענות נגדו מצד האוהדים משחקן אחר?

"יש תהליך רשמי שהוכר על ידי אופ"א ופיפ"א. השופטים ועוזריהם חייבים להיות מיומנים ומשכילים כדי להבין את יישום התהליך אם יהיה צורך בכך. יש להם חובה להגן על השחקנים בכל רגע. הבטיחות של השחקנים היא בעלת חשיבות עליונה בכל עת. הכללים ברורים: שחקן או קפטן חייבים להודיע ולדווח לשופט על כל אקט של גזענות. השופט חייב לדווח על כך לשופט הרביעי ולאחר מכן חייבת להישמע הודעה במערכת הכריזה של האצטדיון הקוראת לאוהדים להפסיק את הגזענות. במקרה של גזענות בין שחקנים, זה הרבה יותר בעייתי להוכיח אם אין עוד שחקן או איש צוות קרוב ששמע את ההערה. ישנם סימנים אחרים אשר יכולים לתמוך בכל הטענות. עם זאת, זה עדיין חיוני לדווח לשופט וגם למאמן או למנהל הקבוצה. אם השחקנים נמצאים בסיכון, השופט חייב לעצור את המשחק וללוות את השחקנים מחוץ לתחום המגרש כדי להגן עליהם. לשופט יש אחריות רבה  במקרה כזה".

אם אתה משווה בין המצב כיום מבחינת גזענות, אפליה בכדורגל ובספורט לבין מה שהיה לפני 30 שנה, ניכר שיפור?

"כן יש שיפור ניכר. אני בטוח במאה אחוז שיש השפעה חיובית ב- 30 השנים האחרונות. האצטדיונים הרבה יותר בטוחים. יש מגוון גדול יותר של אוהדים באצטדיון והם מתנהגים בצורה נעימה יותר. יש יותר ילדים שצופים במשחקים. עם זאת, יש אתגרים של המאה ה-21. אנחנו עדיין צריכים להשתמש בכלים חינוכיים ולקבוע סנקציות קשות במידת הצורך. אפס סובלנות זה מאוד חשוב".

מהי הדרך הטובה ביותר להבטיח עתיד טוב יותר לצעירים ולהוביל לשינויים חיוביים?

"התוכנית הטובה ביותר היא מודלים לחיקוי - כדורגלנים, או ספורטאים אחרים שילכו לבתי הספר לדבר באופן חיובי עם הילדים על עבודה קשה, הענקת כבוד האחד לאחר ולאהוב את בני האדם באשר הם. ספורטאים יכולים להשפיע על קבלת ההחלטות של דור העתיד".

בישראל, הנשיא הוא המוביל של פרויקט "מגן הכבוד". האם זה קורה גם במדינות אחרות?

"זה נפלא שהנשיא תומך בפרויקט מסוג זה בצורה פומבית. זה יוצא דופן. המנהיגות שלו מדהימה וחייבת להיות נערצת. תמיכה כזו, היא הצהרה חשובה וחשוב שהמדינה תדבר על נושא זה. חשוב שמדינות אחרות יעמדו בסטנדרטים המצוינים האלו".

ביום רביעי הקרוב יתקיים בלונדון כנס בעד סובלנות ונגד גזענות. גם אנשי ההתאחדות לכדורגל יגיעו לכנס. מה הציפיות שלך מהכנס הזה?

"אני לוקח חלק גם בכנס הזה ואשא נאום בשם ההתאחדות האנגלית ואופ"א. לכל מדינה יש בעיות שונות ואתגרים אחרים. הרבה שחקנים לשעבר ידברו על המסע שלהם. חשוב לדבר על העבר והקשיים שהיו ומה התהליך שהביא לכך שהיום שחקנים משחקים בסביבה שיש בה הרבה פחות גזענות ואלימות. כמו כן חשוב לשתף ידע וניסיון עם ההתאחדות הישראלית. יהיו שחקנים, מאמנים, ושחקני עבר מרקע שונה וכולם ידברו על המסע והניסיון שלהם. זאת פלטפורמה נהדרת עבור אחדות ואינטגרציה".

דורון עופרי,
0 תגובות