"בניינים יותר טובים ויותר בטוחים"

"תפקידם העיקרי של מכוני הבקרה שהוקמו במסגרת חוק התכנון והבניה, היא בקרת ביצוע – כמויות הברזל והאלומיניום, איכות היציקה, הבטיחות. אנו רוצים לקבל בניינים יותר טובים ויותר בטוחים", אמר יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם בדיון על הקמת מכוני הבקרה.

"מתברר שבגלל מחלוקת עם רשות הכבאות, שדורשת להמשיך ולפקח בבניינים שגובהם מעל 29 מטר, מינהל התכנון מחליט לוותר על כל הפיקוח על בניינים גבוהים בשנתיים הקרובות, ולהחיל את חוק מכוני הבקרה רק על בניינים נמוכים. והרי רוב הבניינים שנבנים היום הם בניינים גבוהים, הנמוכים זה בשוליים. וגם מי שבונה לגובה אצלו יש הרבה יותר סיכוני בטיחות. אז מה עשינו?"

דן רוטשילד, משרד הבינוי: "לפי נתוני נפח הבניה היום 30% מהבניה היא בבניינים שעד 9 קומות". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "אבל זה בירידה. בעוד שנה יהיה לך רק 20% בניינים נמוכים".

דרוד לוינגר, מינהל התכנון: "חשבנו שנכון להפעיל את מכוני הבקרה באופן מדורג, ובשנתיים הראשונות הם לא יטפלו בבניינים מעל 29 מטר". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "היה לכם ויכוח עם הכבאות, אז בגלל שהם תקעו אתכם עשיתם משהו מרחיק לכת והחלטתם לוותר בכלל על מכוני בקרה לבניינים גבוהים. הרי במכוני הבקרה יש עוד פונקציות במקום רשויות שונות של המדינה, והמטה הייתה גם לחסוך בירוקרטיה וגם לפקח על איכות ובטיחות. אז בגלל שלכיבוי יש טענה מקצועית, שמעל 29 מטר זה מבחינתם סיפור אחר, אז פתאום נכנס רעיון הדירוג? הרי אם אני מיהל התכנון אני לא הייתי מאשר בניין פחות מ-15 קומות. אין קרקע במדינה".

יו"ר הוועדה הציע להותיר בידי רשות הכבאות זכות וטו אבל שזו לא תהיה ברירת המחדל, אלא שמכוני הבקרה יבקרו גם בניינים גבוהים, ואם הכבאות תטען שהעניין לא עובד, והיתרים ניתנים שלא על פי הסטנדרטים שלהם, אז הוא יבקש מוועדת הפנים להתכנס ולהחזיר להם את הסמכות לאשר בניינים מעל 29 מטר. חיים תמם, בטיחות אש בכבאות: "לוקחים סיכון גדול מדי. הצענו שאנשים שלנו ישבו בבקרה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "זה לא יכול להימשך כך. כל המבנים יקומו רק עד 9 קומות? לא. ימשיכו לבנות בעיקר בניינים גבוהים, ובלי בקרה וםיקוח, ודווקא שם צריך בקרה הרבה יותר הדוקה ומקצועית. אתה בכבאות חסם לכל התהליך הנכון שהממשלה יזמה כדי להפחית בירוקטיה ולשפר בטיחות".

יו"ר הוועדה יזמן לפגישה את הגורמים ממינהל התכנון ומהכבאות כדי לייצר פיתרון שיאפשר קידום התקנות.

עדי נוי,
0 תגובות