מתן כלי לבדיקת DNA משרידי נפטרים

הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן קיימה דיון על הצעת חוק פתיחת קבר של קטין יוצא תימן, המזרח או הבלקן לצורך ביצוע בדיקה גנטית לקשרי משפחה.

בדיון השתתפו יו"ר הוועדה ח"כ נורית קורן, ח"כ יעל כהן פארן, נציגי משרד המשפטים, הבריאות, האוצר ומרשם האוכלוסין. עוד השתתפו נציגי חברה קדישא, זק"א עמותת אחים וקיימים ומומחים באיתור נעדרי צה"ל.

במהלך הדיון אמרו נציגי המעבדה במכון המשפטי באבו כביר כי למרות שהסיכויים לפענוח DNA מלא אינם גבוהים, המכון ומשרד הבריאות ימליצו לבית המשפט לפתוח קברים ולבצע את הבדיקה. "אם לא נעשה פיילוט לא תהיה לנו אפשרות לתת בהמשך אינפורמציה לבית המשפט"

עו"ד מאיר ברודר יועמ"ש המכון לרפואה משפטית אמר כי אין היום הסדר חוקי לפתיחת קברים לצורך בדיקת  DNA אלא בנסיבות פליליות בלבד. הצעת החוק של ח"כ קורן  מעגנת לראשונה במדינת ישראל אפשרות למתן כלי לבדיקה, וזו החשיבות של החוק.

יו"ר הוועדה ח"כ נורית קורן סכמה את הדיון ואמרה כי בדיון הבא תתקיים הצבעה על הצעת החוק. עוד אמרה כי במהלך הדיון יעלה לדיון נוסח הצעת החוק הדורש קיום "ספק ממשי" וימוצה הדיון בנושא ההלכתי עד תומו על מנת שבית המשפט יוכל להורות ללא חשש הלכתי וללא צורך בחוות דעת חוזרת בכל מקרה.

כפיר ענבי,
0 תגובות