כל פתרון שינגיש את שירותי הדיינים

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), קיימה דיון מהיר בנושא "מיועדות לשירות ביטחון יוחתמו בבתי הספר, במקום בבית הדין הרבני, על 'הצהרת דתיות' לפטור מצה"ל" על פי הצעותיהם של חה"כ מיכל רוזין (מרצ), ענת ברקו (הליכוד), מיקי לוי (יש עתיד), רחל עזריה (כולנו) ומרב מיכאלי (המחנה הציוני).

הדיון התבקש בכדי לבחון אם ואילו השפעות על היקף הגיוס לצה"ל יהיו לשני שינויים אשר פורסמו לאחרונה לגבי גיוסן של בנות דתיות: בקשת מנכ"ל רשות השירות הלאומי ממשרד האוצר לבטל את הצורך בתשלום אגרה על הגשת "הצהרת דתיות", וכן כי במקום שהחתימה על ההצרה תיעשה בבית-דין רבני, הדיינים מבית הדין יגיעו למוסדות הלימוד ויאפשרו להן לחתום על ההצהרה שם.

ח"כ רוזין: "אני חושבת שהיוזמה הזו לא הגיעה יש מאין, אלא היא באה בזמן בו מתנהל קמפיין נגד שירות נשים כלוחמות ונגד שירות נשים בצבא בכלל, דווקא בשל כך שיותר ויותר בנות דתיות בוחרות כן לשרת בצבא, על פני שירות לאומי".

ח"כ ברקו: "נמצאה פה שיטה דורסנית להפעלת לחץ שלא לשרת בצבא. הפרצה בחוק שמאפשרת השתמטות נשים משירות צריכה להיסגר בכל המובנים, לכל הבנות. למה להקל בתהליך? אולי הגיע הזמן שתהליך שחרור נשים יהיה כמו שחרור לגברים, עם התייצבות בלשכות הגיוס והוכחת דתיות, ולא רק 'שגר ושכח' בפקס".

ח״כ עזריה: ״במקום להשלים עם המציאות, שצה"ל צריך את הנשים הדתיות והן מצדן רוצות להתגייס, עושים גורמים דתיים הכל כדי שזה לא יקרה. היכולת של נערה בת 17 להתנגד להחתמה קולקטיבית היא כמעט אפסית, ולבוא עם דיינים לאולפנה זה דבר שלא ייעשה. אם אומרים שזה סה"כ שירות עבור הבנות, מדוע לא נותנים לארגונים כמו 'אלומה' או 'צהלי', שמלווים בנות דתיות במהלך השירות הצבאי, להיכנס גם לאולפנות? מדובר פה בחינוך הממלכתי-דתי ואנחנו רואים כאן את הדתי אבל איפה הממלכתי? כיצד יוצאים נגד צבא ההגנה לישראל בתוך האולפנות? אלה בנות איכותיות, הגיוס שלהן טוב לצה״ל, טוב למדינה, וטוב לבנות עצמן".

ח"כ מיכאלי: "זה מהלך ממוסד של המדינה לעודד השתמטות ואין דרך אחרת לראות את זה. יש פה היתממות במקרה הטוב וצביעות במקרה הרע. יש גיוס חובה או לא? ולמי? מה זה לתת לבנות לממש את עצמן? יש הרבה בנות שלא שואלים אותן בכלל. לבוא עם ברי סמכא מתחומי הדת וההוראה, לבנות שנתונות ללחץ חברתי, ולהגיד להן בבקשה תחתמו שלא תלכו לצבא זה לא טוב לביטחון ישראל ורע מאוד לנשים האלה".

שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אורי אריאל (הבית היהודי), הממונה על רשות השירות הלאומי-אזרחי:  ״אף אחד לא ילמד אותנו מה החשיבות של השירות הצבאי ומסירות נפש לטובת המדינה. ואכן, אנחנו מעודדים את הבנות הדתיות ללכת לשירות לאומי כי ההתנדבות בשירות הלאומי הוא שליחות אמיתית שלא נופלת מרוב התפקידים בצבא. מה גם שבחוק שאושר בכנסת בשנה האחרונה נכתב במפורש שעלינו לעודד את ההתנדבות בשירות הלאומי ואת זה אנחנו אכן עושים". ח"כ מיקי לוי העיר: "אני ישבתי בדיונים על החוק בוועדת העבודה והרווחה וזו לא הייתה כוונתנו. אסור לתת יד להיפוך סדרי העולם הלא ראוי שנעשה כאן".

עוד אמר השר אריאל כי "התקיים אתמול דיון, ועלתה בו הצעה, שאנו תומכים בה, שיהיה בכל עיר מקום בו בת תוכל להגיע ולהצהיר, וכל עוד זה נגיש להן מבחינת הנסיעות ההוצאות, זה לא חייב להיות בתוך בתי הספר, ונמשיך לבחון פתרון זה".

שר-שלום ג'רבי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי: "יש אלפי בנות שכדי להצהיר צריכות להפסיד יום לימודים שלם ולשלם מכיסן על הנסיעה. אני גדלתי בכרמיאל, למשל, ובנות היו צריכות להגיע לביה"ד הרבני בחיפה, וזאת בלי שובר נסיעה כמו שמקבלים בנסיעה ללשכת הגיוס. היוזמה הזו היא אחת מיוזמות רבות שלנו להקל על מי שמבקש להגיע לשירות הלאומי, רק משיקול סוציו-אקונומי, וכל פתרון לזה, גם מחוץ לבתי הספר, מבורך".

רם זהבי ממנהל החינוך הדתי במשרד החינוך ציין בפני חברי הוועדה כי המשרד למד על היוזמה מפרסומים בתקשורת, ועד כה כלל לא הגיעה למשרד בקשה לכניסה למוסדות לימוד, וממילא לא התקיים דיון בעניין.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "הייתי מצפה ממנכ"ל השירות הלאומי שיטפל בקלוקלת הגדולה – שרוב הבנות משרתות שנה אחת. את כל האנרגיות שיפנה לטיפול בזה. זה כישלון אישי שלו. כמו כן, מנכ"ל השירות הלאומי חורג מתפקידו, שכן החלטת הממשלה שהקימה את הרשות הסמיכה אותו לפעול רק מול בנות שכבר קיבלו פטור, ולכן לא בסמכותו לעודד בנות לקבל את הפטור. החלטת הממשלה גם קובעת במפורש "'ישמר העדיפות והבכורה לשירות הצבאי'".

עו"ד דרור גרנית ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים: "סעיף 40 לחוק שירות ביטחון, המקנה לנשים בלבד זכות להצהיר על דתיותן המונעת מהן לשרת חוקק בכנסת בשנת 1978, ועומד בתוקפו מאז, ורק לכנסת סמכות לשנותו. בהינתן שהזכות מוקנית, נותר לדון בתהליך, ואכן התקיים דיון בנושא היוזמה אתמול אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ועלו בו שאלות וקשיים לגבי הגעת דיינים למוסדות הלימוד. עלתה הצעה של הנגשת שירותי הדיינים במקום שאינו מוסדות הלימוד, אך טרם הספקנו לדון בפרטים לעומקם". עו"ד גרנית הוסיף כי "חוק שירות אזרחי שנחקק השנה קובע שרק פרט שקיבל פטור משירות יוכל להיכנס לעולם התוכן של השירות הלאומי,  אבל יש שאלה לגבי יכולת הרשות לספק מידע קודם לכן, כי בהיעדר מידע על האפשרות כבר במערכת החינוך, ייתכן מאוד שבנות דתיות שיפעילו את סעיף 40 לא ילכו לשירות צבאי וגם לא לשירות לאומי, ולכן צריך לשקול את הדברים".

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, סיכם כי הוועדה תקיים דיון המשך בנושא, במהלך חודש אוקטובר, ואליו מתבקשים משרדי הממשלה והגופים הרלוונטיים להגיע ולהציג עמדה מגובשת בנושא.

דור מנשה,
0 תגובות