פרישת ביבי = החלפת שלטון?

נכון טוענת איילת שקד, שהחלפת שלטון על ידי חקירה פלילית במקום בקלפי מסכנת את הדמוקרטיה. אך מישהו זורה חול בעיניה, ובעיני רבים אחרים, כאילו פרישת ביבי היא החלפת שלטון הימין. 
ביבי אינו מילה נרדפת בלעדית למונח "ימין", ולכן פרישתו עקב חשד למעשים פליליים אינה צריכה להוביל להפלת ממשלת הימין בלי בחירות. נא לא לטעות, ביבי רוצה שנאמין כי רק ביבי=ימין, ולא היא.
שני הגדולים באמת דוד בן-גוריון ומנחם בגין פרשו במהלך כהונתם. העבודה בגלגוליה השונים נשארה בשלטון 14 שנים אחריו בן גוריון. הליכוד נשאר תשע אחרי בגין. זה בסדר גמור.
עוד תיקון טעות שמקורו בזריית חול בעיני הציבור: נכון שראש ממשלה אינו חייב לפרוש גם אם הוגש נגדו כתב אישום. אוי לה למדינה, שהוא מנצל זכות חוקית ובלתי מוסרית זו. (אוי גם לליכוד, שמלבד אבי דיכטר לא נמצא מי שאמר במפורש כי אם יוגש כתב אישום נגד ביבי עליו לפרוש מתפקידו.) ראש ממשלה שמתנהל נגדו משפט סחיט ובלתי מרוכז ולא במיטבו ליד שולחן הממשל, וטובת האומה מחייבת שיפרוש עד שיתברר אם הוא אשם, אם חף מפשע.
החשדות נגד ביבי הצטברו לגודש שאי אפשר עוד לומר ש"לא יהיה כלום כי לא היה כלום". ודאי שהוא חף מפשע וזכאי, אבל צחנה ציבורית ומשפטית עולה מלשכתו. מעולם לא היה ראש ממשלה, שבפמלייתו נרשמו כל כך הרבה פורשים-בעל-כורחם וחשודים ונחקרים באזהרה, והוא עצמו חשוד בקבלת שוחד.
על נתניהו לפרוש עתה. על הליכוד לאזור אומץ ולבחור לו יורש עד יעבור זעם, דהיינו עד שיועמד לדין ויזוכה, או עד שלא יועמד לדין. (מאז 25 ביולי אני מציע לו לפרוש כפי שפרש עזר וייצמן מהנשיאות אם טרם איחר את המועד.)
אני מבין מדוע נפתלי בנט ושקד, ואולי גם אביגדור ליברמן ומשה כחלון, אינם פועלים כנדרש, דהיינו כפי שנהגו כראוי ציפי לבני ואהוד ברק עם אהוד אולמרט. ראשי סיעות הקואליציה רוצים להגיע לקלפי עם ביבי כברווז צולע בראש הליכוד. זה תכסיס נאה, אבל לא אחראי.
על קואליציית הימין להתכנס ולהחליט כי אחד מהשרים ימונה לעמוד בראש הממשלה. (קל לי להציע, אבל זה מסובך כי הרבה אגו מונע זאת בתחרות בין ראשי הליכוד, ואולי גם בינם לבין ראשי מפלגות הקואליציה.) אך זה מה שנחוץ באמת לאומה. 
לדעתי ניתן לתאר את המתווה על סמך ניסיון העבר (גולדה מאיר, אריאל שרון): מי שייבחר לראשות הממשלה ייכנס לתפקידו עם 2% תמיכה ציבורית. בעוד ארבעה חודשים הוא ייהנה מ-60%. מנקודת ראות אנוכית של הליכוד זה הסיכוי היותר סביר לקיים את שלטונו גם לאחר הסתלקות נתניהו. מחליפו זקוק למשך זמן בתפקיד, לאוויר בריאותיו הפוליטיות.
אילו אירע כדבר הזה היה מקום לתבוע מהאופוזיציה להעניק לממשלה בראשות מישהו אחר מהליכוד 100 ימי חסד.

דן מרגלית,
0 תגובות