"עובדי טבע תוהים אם חורבן הבית שלהם בפתח"

ח"כ שלי יחימוביץ' תוקפת את חברת טבע ואומרת שביום האבל על חורבן הבית אלפי עובדים של חברת טבע תוהים אם חורבן הבית שלהם בפתח והם ברשימת 350 העובדים שטבע מפטרת סתם וברשעות. היא אומרת שטבע מתגאה בכך שמדובר ב-"350 בלבד".

על כך היא אומרת: בלבד! תחשבו על אדם אחד בן 50, פועל יצור שעובד כל חייו בטבע-טק ברמת חובב או בטבע כפר סבא שנזרק מהעבודה, "בלבד".

אבל, היא אומרת, שלפיטורים האלה אין הצדקה כלכלית: "הם נועדו להוכיח התייעלות שקרית. במקום כל מפוטר לוקחים עובד קבלן, לפעמים בשכר יותר גבוה, כדי שעל הנייר יוכלו 'להתפאר' בפיטורים".

יחימוביץ' אומרת: "פיטורים נחשבים הטראומה השניה בעוצמתה בחייו של אדם, אחרי מות אדם קרוב. בהנהלת טבע זה עניין של מה בכך, כולה מספרים. ובינתיים בהנהלה – חוגגים. עלות שכרו של המנכ"ל הזמני, יצחק פטרבורג, עשויה להגיע השנה לשלושים וארבעה מליון שקלים. 34,000,000 שקלים! (בלבד). כן, זה אותו מנכ"ל שהיה יו"ר הדירקטוריון של טבע בעיצומם של הכשלונות העיסקיים והרכישות ההרפתקניות והכושלות, שהביאו להידרדרותה ולמחיקת המניה שלה ב – 40%".

לכן היא אומרת, אולי הגיע הזמן לדבר על אחריות הדירקטורים והעומד בראשם, ועל כל שדרת הניהול המשומנת והענפה – שהם ישלמו קצת – אולי יפחיתו מעט משכרם - במקום שפועלי יצור בשכר נמוך ישלמו את המחיר הכבד ביותר על לא עוול בכפם?

יחימוביץ' אומרת שאלה פיטורים שמתבצעים באופן הכי בזוי שאפשר. קוראים לוועד לחדר ההנהלה, לצאת ידי חובה, "מעדכנים" אותו, ובינתיים שולחים מייל לכלל העובדים, שמתחילה הרולטה הרוסית.

שיפחדו כולם, למה לא. בלי להידבר, בלי לנסות לייצר הסכמי פרישה מכובדים, הביתה.

והנורא מכל: לפיטורים האלה גם אין שום הצדקה כלכלית.

איך היא יודעת? העובדים סיפרו לה.

היא מודה שבהתחלה חשבה שזה לא הגיוני, והתחילה לחפש מודעות "דרושים" שטבע מפרסמת: "ובום. האתרים מוצפים במודעות כאלה. ולא תגידו למשרה יחודית עם השכלה ספציפית. לא. לפועלי יצור!  "מחפשים" מפעיל מכונה ושוטף שלה, עם דרישת השכלה של 12 שנות לימוד. למפעל שמפטרים ממנו מאות".

יחימוביץ' אומרת שלשר האוצר, ואפילו לראש הממשלה, יש חובה להתערב ולתבוע שלא יהיו פיטורים.

שתי תשובות עיקריות.

אחת - טבע קיבלה מהמדינה הטבות מס בשווי של 18 מליארד שקלים. נוכח רווחי העתק, מיסוי מגוחך של 0% או 3% בשנים מסויימות היה מלכתחילה שערורייתי: "אבל מילא. הנימוק היה שזה שווה את זה, בעיקר בגלל יצירת מקומות עבודה. אז קדימה, שר האוצר כחלון, טלפון בבקשה למנכ"ל פטרבורג ותזכיר לו את הפרט בזה. מותר לך, זה במנדט שלך, אתה חייב לעשות את זה.

סיבה שניה: כל תהילתה, עושרה, שגשוגה והצלחתה של טבע הם בזכות המדינה. כן, בזכות המדינה: "הקופקסון (תרופה לטיפול בטרשת נפוצה) שהיה ביצת הזהב האדירה של טבע, לא פותח במעבדות פרטיות בידי בעלי הון. הוא הומצא, פותח ומומן במדינת ישראל על ידי ממשלת ישראל, בכספי המיסים של אזרחי ישראל – במכון ויצמן הישראלי".

 

בדיון בועדת הכספים, טען דוד לוסטיג, נציג ההנהלה, מנהל התפעול של טבע, שהפיטורים תוכננו על פי תהליך סדור ומדוקדק.

יחימוביץ' אמרה לו שחבל שאת התהליך הסדור והמדוקדק הם לא עשו לפני הכשלונות העסקיים הבוטים שלהם: הרכישה הכושלת של החטיבה הגנרית של אלרגן במחיר מופקע של 40 מליארד דולר, רכישת חברה מקסיקנית מפוקפקת בשווי 2 מליארד דולר.

היא אומרת: "בכל פעם מדהים מחדש איזה התחשבנות קטנונית ונוקדנית עושים עם פועלים פשוטים וכמה הם לארג'ים ביחס לרכישות הזויות ולמשכורות מופקרות של בכירים. לא ניתן לפיטורים בטבע להתרחש. זה מאבק לא פחות חשוב ממאבקי המלל והרפש שמתקיימים כאן".

יעל קיים,
0 תגובות