"לפי חוקי דרווין אומרים שמוצא האדם מהקוף"

תזהרו ממה שאתם אומרים בשיחה פרטית. כך קרה לרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, בשיחה עם הפעיל החברתי ברק כהן.

ב-30 ביולי פורסמו בנשפיע דברים שכתב ברק כהן על פגישה אקראית עם דן חלוץ. כך כתב ברק כהן: יושב לנסח תשובה לתלונה שהגישה נגדי מירי רגב ללשכת עורכי הדין. ומי מתיישב ממש לידי באותו הזמן - דן חלוץ. מי שמינה בעצמו את הגזענית לתפקיד דוברת צה"ל. אז שאלתי אותו בנימוס, והוא השיב כך:

-שלום, אתה דן ? 
"כן"

-אתה אחראי למירי רגב, לא ? 
"כן"

-מה עשית לנו ? 
"איום ונורא"

-למה עשית לנו את זה ?
"תגיד, כל ההחלטות שקיבלת בחיים היו טובות" ?

-לא כולן היו טובות, אך אף אחד מהן לא הייתה כה מזיקה. הנה, עכשיו אני בדיוק מנסח תשובה לתלונה שהגישה נגדי על דברים שאמרתי לה.

"אה, זה אתה? לא זיהיתי אותך. טוב, תתמודד מולה, יהיו לך הרבה תומכים".

בהמשך הרמטכ"ל לשעבר התבטא בחריפות נגד שרת התרבות והספורט מירי רגב ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן בעקבות דברי הביקורת שלהם על השב"כ בסוגיית הסרת המגנומטרים בהר הבית.

השרה רגב כינתה את החלטת אנשי השב"כ "הזויה" וח"כ ביטן אמר שהם "פחדנים".

חלוץ אמר בתוכנית וילנסקי את סודרי בגלי צה"ל: "לפי חוקי דרווין אומרים שמוצא האדם מהקוף. הבעיה שבציבוריות הישראלית יש יותר מדי אנשים שלא השלימו את תהליך המעבר. הדברים האלה קשים בדיוק כפי שהם קשים כלפי הרמטכ"ל, השב"כ ואנשי המשטרה. אני חושב שהשיח המתלהם, השיח התוקפני, השיח הכוחני - מקומו לא במקומות שצריכים להפגין שיקול דעת, קור רוח, ממלכתיות, הסתכלות על כל התמונה".

וזו תגובת הקשת הדמוקרטית המזרחית: "הקשת הדמוקרטית המזרחית והמטה למאבק בגזענות  רואים בחומרה רבה את התבטאויותיו האומללות של הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, שהופנו כלפי חבר הכנסת דוד ביטן והשרה מירי רגב. ביקורת בחברה דמוקרטית היא לגיטימית וחשובה, אלא שבמקרה זה מדובר  באמירות שאין בהן שום ביקורת אלא גזענות גרידא. יחשוב חלוץ האם היה מפנה אמירות מסוג זה כלפי אישי ציבור שמוצאם היה אחר ולא מזרחי ? אנו רואים באמירות אלו רמיזות פוגעניות וניסיון הכפשה של ציבור שלם, ובכללו חלוץ עצמו ומשפחתו. אנו מוקיעים את הדברים ומצפים שחלוץ יתנצל עליהם ויחזור בו".

אופיר בראשי,
0 תגובות