שי פירון מסכם את פרשת אזריה

פרשת אלאור אזריה - הגיע זמן סיכום:

1. לפרשה הזו יש קורבן מרכזי. שמו אלאור אזריה. מנהיגים מכל הצדדים 'עשו עליו סיבוב'. בלי להתבלבל הפכו אותו לסמל. אלה ראו בו גיבור ואלה ראו בו דמון. הוא לא זה ולא זה. הוא חייל, שבחר לשרת ביחידה קרבית ושגה, וטעה, והיה אמור לשלם בצנעה, ולחזור לחיי שגרה.

2. חלק ממי שאימצו אותו אל חיקם והפכו אותו לנס ודגל, עשו עוול, חטא, פשע. הם אנשים רעים שנצלו את אלאור והם מרתיחים אותי.

3. אלאור חטא אבל הוא גם קורבן. הוא קורבן של נסיבות החיים בישראל. ומי שינתק את המעשה מהמציאות - חוטא לאלאור, כדי לנקות עצמו.

4. טוהר הנשק, או פגיעה מיותרת גם במחבל אינה התיפיפות, צורך לב ואיבוד מצפן אלא מהות הקיום של החברה. בלי תפיסות ערכיות המציבות את ערך החיים בראש, אנו הופכים לסדום ועמורה. הרג מיותר משחית את נפש ההורג. כיבוש יצר הנקם הוא הביטוי העמוק ביותר לחרות האדם. מי שלא מזדעזע, כואב, מתקשה בהרג הזולת, גם כשעושה זאת בצדק רב , איבד את צלם אלוהים שבאדם.

5. חייל גם טועה. גם טעויות קריטיות. כשהוא טועה, הוא צריך ללמוד להודות, להיענש . טעות היא חלק מהחיים. מותר להעניש ולחבק את הטועה ביחד. אני מחבב את אלאור ואת צ'רלי. הם לא אנשים רעים. לא כל מה שהם טענו מופרך. אבל לפעמים טועים ונענשים. אלאור טעה ולא היה מי שיתן לו עצה פשוטה ונכונה.

6. עזבו את אלאור. שכנעו את משפחתו לחזור לאלומוניות. נצלו את הזמן להתבונן פנימה כדי לראות כמה אכזריים היינו - כולנו, ביחסו אליו.

7. ותפסיקו לחלק את העמדות בסוגיה לימין ושמאל, דתי וחילוני, הפריפריה לעומת מרכז. זה שקר, זו טעות. 

אלאור - כך אני מקווה - יחזור לביתו בבוא העת. אבל מנהיגים בעייתיים השאירו אותנו מסוכסכים ומפולגים .

ועכשיו, הגיע זמן שיקום.

שי פירון,
0 תגובות