בעל כורחו הפך אזריה לסמל

כשראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, נימק מדוע צריך את גשר המיתרים, הוא אמר בערך כך: ירושלים צריכה איזה אתר שיהיה סמל עירוני בולט. ואני קצת התפלאתי: ירושלים צריכה גשר מיתרים כדי שיהיה לה סמל בולט? אין לה כבר איזה אתר כזה או שניים?

אלאור אזריה משלם מחיר משום שהפך בעל כורחו לסמל. לסמל בעיני תומכיו, שהפכו אותו למין בר כוכבא בן דורנו, ולסמל בעיני מתנגדיו, שהפכו אותו להמן הרשע על סטרואידים. והוא בסך הכול חייל שירה בשדה הקרב במחבל פצוע ומנוטרל ששכב על הרצפה. לא גיבור, לא רשע. לולא הפך לסמל, מן הסתם היו מעמידים אותו לדין משמעתי בפני מפקדיו, וסוגרים בזה את העניין.

בעל כורחו הפך אזריה לסמל. ואני תוהה, איך עם ישראל בארץ ישראל בתקופה הזו מחפש כל הזמן סמלים: המגנטומטרים הם סמל, והסרתם היא סמל, ואזריה הוא סמל, ומשפטו הוא סמל, וגם הפגנות התמיכה בו הן כמובן סמל. מי צריך את כל הסמלים הכמוסים הללו? אנחנו הרי חיים במגע ישיר עם החומרים הכי חזקים והכי עמוקים של ההיסטוריה היהודית. ערב תשעה באב, חיילים יהודים במדינה יהודית ריבונית מגינים על יהודים המתפללים בעיר העתיקה של ירושלים, מפני אויביהם המנסים לפגוע בהם. מי צריך להטעין במשמעות סמלית רחוקה כל מיני אירועים קשורים למחצה, כשהכול כל כך ישיר ונוגע וחזק? ביאליק הקפוא בגולה היה צריך לחפש בנרות סמלים לקיץ הארץ-ישראלי; אנחנו יכולים פשוט לצאת לשמש. הניחו לאזריה לנפשו; אל תסמילו אותו.

חיים נבון,
0 תגובות