פריון עבודה נמוך

פריון עבודה נמוך

זו לדעתי הבעיה הכלכלית המרכזית בישראל. ישראל בולטת לרעה, בהשוואה לכלכלות החזקות בעולם, במיוחד בפריון העבודה הנמוך בחלק התחתון של התפלגות ההכנסה. לפריון הנמוך משמעות פשוטה: פגיעה ברווחה של הציבור, במיוחד של החלשים בחברה.

אבטלה גבוהה, אגב, אינה בעיה במשק הישראלי.

מה זה אומר? שמדיניות נכונה צריכה להתמקד בהגדלת פריון העבודה. בין היתר (ממש לא רק!) על ידי הימנעות מהעסקת עובדים מיותרים (שפריון העבודה שלהם נמוך). כן, הדרך לשגשוג כלכלי תמיד עברה, ותמיד תעבור, בשינוי מתמיד בהרכב התעסוקה במשק. שינויים טכנולוגיים, שינויים בביקושים או שינויים בתנאי הסחר, מייתרים עבודות מסוימות, ויוצרים הזדמנויות חדשות בפריון גבוהה יותר. ניסיון לחסום את התהליך הזה - כלומר ניסיון למנוע פיטורי עובדים - במיוחד כאשר האבטלה מאוד נמוכה, זה פשוט צעד לא נבון שפוגע בצמיחה וברווחה, במיוחד של החלשים שנתקעים, בהעדר צמיחה כלכלית, במשרות שמשלמות שכר נמוך.

האם מדובר בגישה "קפיטליסטית קיצונית"? כן, אם אתם סבורים שהמדינות הסוציאל דמוקרטיות המצליחות הן קפיטליסטיות קיצוניות. הגישה בשוודיה ובדנמרק היא בדיוק הגישה שאני מציג כאן. משק פתוח ותחרותי עם ניידות עובדים. היעילות הכלכלית מאפשרת למדינות הללו לפרוש רשת בטחון הרבה יותר נדיבה מזו הישראלית.

באופן לא מפתיע חברי הכנסת שלנו לא מבינים, וכנראה מעדיפים לא להבין, את העניין הבסיסי הזה. לגישתם רצוי להתערב בצורה מזיקה בכלכלה, במקום לאפשר לכלכלה לשגשג ולהשתמש במיסוי מעוגת התוצר לתמיכה במי שנפגע בתהליך הטבעי של חיסול משרות והחלפתן באחרות.

יחימוביץ': "לא ניתן לפיטורים בטבע לקרות"

כותרת ב"גלובס"

(וכרגיל, למרות שחברי כנסת נוספים, חשובים יותר בהקשר הזה, למשל משה גפני יו"ר ועדת הכספים, אומרים את אותה השטות בדיוק, העיתונים נותנים את תשומת הלב לסוכנת הבורות המרכזית)

פרופ' עומר מואב,
0 תגובות