"חנינה נגד דעת 8 שופטים"

שופטי בית הדין, שהחליטו היום לדחות את ערעורו של אלאור אזריה, פירקו כל אחת מטענות ההגנה: לא היתה כאן הגנה עצמית ואזריה לא פעל מחשש לחייו אלא ממניע נקמני. 

ההחלטה מציבה מחדש גבולות ערכיים שפוליטיקאים טישטשו במכוון, אבל הפרשה הזו לא הסתיימה היום. הנזק שלה יישאר איתנו עוד הרבה מאוד זמן.

סמ"ר ע', החייל שניטרל את המחבל בנווה צוף, מקבל איומים על חייו בגלל שהוא לא חיסל אותו, אלא רק הציל בני משפחה ממוות ודאי. 

זה לא היה קורה ללא אזריה. 

זה לא היה קורה בלי הפוליטיקאים שרכבו על גבו וליבו אווירה ציבורית שמתארת רצח כגבורה ומקצוענות כביזיון, כל הדרך ללייק הבא.

זה בדיוק מה שהבינו הרמטכ"ל ושר הביטחון הקודם יעלון: החיבוק לאזריה פירושו חיסול המקצוענות בצה"ל ומתן הכשר למוסר של כנופיות. 

אבל גם הפוליטיקאים שחיבקו את אזריה הבינו את זה. הם פשוט העדיפו את הלייקים. פרשת אזריה חשפה שוב את סוג הפוליטיקה שעושים כאן בנט, ליברמן ונתניהו: חנפנית, בקמפיין תמידי, שסקרים חשובים לה יותר מטובת המדינה.

בית הדין קבע היום שעל צה"ל לפעול לאורם של ערכים, שהוא "אינו מיליציה". חבל שהיה צריך לחכות לשופטים כדי לשמוע אמירה ברורה מאליו כל כך, וחבל שכל כך הרבה פוליטיקאים העדיפו להשליך את הערכים האלה לפח לטובת הון פוליטי קצר מועד.

ועכשיו אותם פוליטיקאים בדיוק מתעלמים מהכרעתם של שמונה שופטים ומבקשים חנינה. הבקשה הזו היא זילות של פסק הדין ואני בטוחה שהנשיא יעמוד מאחורי שלטון החוק ולא יאשר אותה.

זהבה גלאון,
0 תגובות