הצעת החוק לשיתוף ערוצי ספורט

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, המשיכה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הרפורמה לשיתוף תכנים בנושא ספורט, שנועדה לחייב את בעלי ערוצי הספורט למכור את הערוץ לכל ספק תוכן שיבקש ובכך להגביר את התחרות בטלוויזיה הרב ערוצית. היו"ר כבל פתח את הישיבה והזכיר כי הממשלה היא שהניחה את ההצעה ותבעה לקדם אותה וחברי הוועדה עשו לילות כימים כדי לאשרה. הוא אף התייחס ללחצים שהופעלו עליו ועל חברי כנסת נוספים והודיע כי לא יהסס לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה שיבדקו את ההליך. הוא אף הודיע כי "מדובר בחוק צרכנים ממדרגה עליונה והוועדה תסיים להכין אותו לקריאה שנייה ושלישית כבר במהלך הפגרה".

היו"ר כבל הזכיר כי במהלך הדיונים היה ויכוח קשה על ההצעה בתוך משרד האוצר, ולבקשתו של מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, הסכים שלא להעלות את ההצעה להצבעה עד היום. הוא הבהיר כי "אם הממשלה סבורה שהצעת החוק לא ראויה, או שאין למה מקום או שהיא הונחה בטעות, שתתכבד ותמשוך אותה. אין אח ורע ליצרים שמתגלים פה, חברי כנסת מבוהלים שואלים אותי 'מה נעשה", כשאפשר לחשוב שביקשתי מהם לחדור לכור. כללי המשחק אבדו כאן ומי שחושב שהוא יהלך עלי אימים טועה". הוא אף מתח ביקורת קשה על התנהלות מנכ"ל ONE, אודי מילנר, ואמר לו: "הייתי צריך לדאוג שלא תהייה בדיון, אבל אתה בעל עניין. אני לא מפחד ממך ומהלחצים שאתה מפעיל על חברי כנסת". הוא הוסיף כי קיבל מכתב מח"כ מיקי מכלוף זוהר, שביקש לדחות את הדיון מחשש לחרם של כל בעלי הזכויות בעולם על שידורי הספורט בישראל, ומנגד קיבל מכתב מהממונה על רשות ההגבלים, עו"ד מיכל הלפרין, שתובעת לקדם את ההצעה ורואה בה כלי חשוב לקידום התחרות.

ח"כ מיקי זוהר הבהיר כי אין לו עניין אישי בסוגיה וטען כי ההצעה תביא לעליית מחירים לצרכן. הוא הוסיף ואמר כי הוא מחזיק במכתב שקיבל מכל בעלי זכויות שידורי הספורט בעולם, לפיו הם מאיימים כי אם החוק יאושר הם יפסיקו למכור לישראל זכויות שידורי ספורט ויטילו פה חרם. "כשאני רואה חרם והעלאת מחירים אני שואל למה הבאנו את החוק", אמר. הוא טען כי החוק מקודם לטובת חברה אחת, פרטנר. לדבריו, "הלובינג הזה לפרטנר נובע מכך שסמנכ"ל הרגולציה של החברה עבד באגף התקציבים ואנשים שעבדו תחתיו מקדמים את החוק ולכן נדרשת בדיקת המבקש. שמעתי גם שיו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, הוא חבר אישי של מנכ"ל פרטנר, איציק בנבנישתי". ח"כ ג'מאל זחאלקה שאל בתגובה: אולי תסביר לנו מה המעורבות של ראש הממשלה בעסקת בזק". עם זאת הוא הוסיף כי לא צריך לאשר את החקיקה בלחץ של סיום כנס החורף.

ח"כ דוד ביטן התייחס ללחצים ואמר כי הוא לא הפעיל על היו"ר כבל שום לחץ למנוע את קיום הדיון, והוסיף כי בישיבות הקודמות חלה התקדמות אך לא סוכמו כל פרטי ההצעה. היו"ר כבל אישר כי ח"כ ביטן נתן לו רוח גבית וחיזק אותו לכל אורך התהליך.

סגנית הממונה על התקציבים באוצר, שירה גרינברג, התייחסה בחריפות להאשמות כלפי פקידים באוצר ואמרה כי היועץ המשפטי של המשרד קבע שאין בדל של בסיס לאמירות על ניגוד עניינים. לדבריה, אף פקיד לא עובד לבד והצעת החוק זוכה לגיבוי מלא של הממונה על התקציבים במשרד, לגיבוי מלא שלה ושל אנשי מקצוע רבים נוספים. "כולנו עומדים כחומה בצורה מאחורי הצעת החוק הזו שמקדמת את התחרות ונועדה להיטיב עם הצרכן". המנכ"ל בפועל של משרד התקשורת, מימון שמילה, מתח גם הוא ביקורת על הטלת הדופי בעובד ציבור ואמר כי הוא מתבייש שדברים נאמרו מבלי שנבדקו. באשר להצעה אמר: "היא מצוינת ואנחנו רוצים לאשר אותה עוד היום".

סמנכ"לית הרגולציה של יס, מיכל רפאלי כדורי, התייחסה לאיום בחרם ואמרה כי מאז שנת 2000 החליטה מועצת הכבלים והלוויין כי בישראל לא יהיו שידורי ספורט בבלעדיות, וכל גופי הספורט בעולם מכירים את ההחלטה. לדבריה, "מעולם לא היה שום איום בחרם, וכל הליגות יודעות את זה והמכתב הוא בוודאי מכתב מוזמן. נשמח אם יראו לנו אותו". היו"ר כבל העיר כי המכתב המדובר הגיע לח"כ זוהר.

במהלך הישיבה החלה הוועדה לדון בסעיפי ההצעה ועסקה במנגנון הבוררות אליו יפנו הצדדים, הפלטפורמות ובעלי הערוצים, במקרה שלא יצליחו להגיע להסכמה על המחיר. בשל קוצר הזמן הוועדה לא סיימה להכין את ההצעה לקריאה שנייה ושלישית, אך כבל הבהיר בתום הדיון, כאמור, כי בכוונתו להביא את ההצעה לאישור עוד בפגרת הקיץ. מוקדם יותר אישרו חברי הוועדה לפצל מההצעה את הסעיף העוסק בחובה להעביר את השידורים גם באינטרנט. עוד אישרה הוועדה לפצל מההצעה את הסעיף שעוסק בחובת מכירת מפעלי הספורט.

שגית לוי,
0 תגובות